Сьогодні: 18 травня 2022 року - середа

wordpress themes.

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА ONLINE: ЯК ГЛИБОЧИЦЬКА ОТГ АДАПТУЄТЬСЯ ДО ПОСТКАРАНТИННИХ ОБМЕЖЕНЬ

Впродовж 2018-2020 років за  ініціативи Глибочицького сільського голови  С. В. Сокальського на території очолюваної ним громади успішно реалізовувався пілотний проект із надання безоплатною юридичної допомоги жителям сільської місцевості. З цією метою щомісяця до Глибочицької сільської ради приїздив приватний нотаріус Житомирського районного нотаріального округу В.В.  Доброльожа,  котрий і консультував мешканців громади із питань оформлення спадщини та дарування чи продажу нерухомості. Все відбувалося чітко за графіком, у визначений день та час: було зручно, оперативно і комфортно. Проте пандемія короновірусу внесла свої невблаганні корективи у нашу повсякденну реальність, і усталену практику юридичних консультацій потрібно було суттєво змінювати.

Як саме планують подовжити надання безоплатних  консультацій правової тематики в умовах карантину в інтерв’ю кореспондентові «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ» розповів сільський голова Глибочицької ОТГ Сергій Сокальський.

– Пане Сергію, чи користувалася попитом жителів громади запроваджена за Вашої безпосередньої участі новітня послуга – безоплатна юридична консультація?

– Так, однозначно: приїзд нотаріуса до сільради був завжди очікуваним. Задля оперативності і зручності мешканців Глибочицької ОТГ було  своєчасно поінформовано (як на сайті, та і візуально – шляхом текстових оголошень), вівся  попередній запис, оскільки бажаючих було достатньо. Так, лише одного дня наприкінці січня 2020 року (вже в реконструйованому приміщенні сільради – примітка ред.) нотаріусом В. В. Доброльожею було надано 6 консультацій правового характеру. Характерно, що  на прийомі були не лише мешканці Глибочиці, але й жителі інших населених пунктів нашої об’єднаної громади: с. Студениця, с. Кошарища та ін.

– Які питання цікавили відвідувачів створеної Вами безоплатної юридичної консультації насамперед?

– Переважно йшлося про спадщину, в т. ч. задавнену, коли з моменту смерті спадкодавця минуло  і 10, і 20 років… Звісно, в «полі зору» було і очікуване скасування мораторію на продаж чи дарування земельних паїв, і процедура складання заповіту, і можливість продажу будинку без оформлення речового права на земельну ділянку, на якій він розташований, і спадкування за відсутності документів на нерухомість (що є  досить поширеним явищем в сільській місцевості. Характерно, що охочі не лише отримали від Віктора Віталійовича Доброльожі  фахову пораду чи  грунтовне роз’яснення, а й завдяки цьому зробили перший крок до розв’язання часто-густо задавненої проблеми із власністю. Оскільки  консультація надала їм чіткий алгоритм подальших дій у вигляді пам’ятки із переліком необхідних документів та координатами фахівців, які зможуть допомогти  у вирішенні того чи іншого питання. Прикметно, що іноді  такі короткі «експрес-консультації» нотаріуса  мали і цілком практичні, реально відчутні результати, як-то оформлення спадщини чи реєстрацію права власності на житло мешканцям с. Студениця  Коростишівського р-ну (входить до Глибочицької ОТГ- примітка ред.).

– Поясніть, будь ласка.

– Впродовж 50 (!) років подружжя Божок Василя Яковича не мало жодного документа на власність щодо будинку, в якому проживало. Спочатку –  самі, а згодом, –  вже й їхні  діти і онуки Отримавши документ на власність із рук нотаріуса, ці люди просто випромінювали щастя.

До речі,  нерідко під час такого безоплатного прийому громадян задля оперативного вивчення та позитивного розв’язання складного  правового питання доводилося створювати справжній консиліум за участі і голови, і секретаря ради, і юриста-практика.

– Віднедавна з урахуванням жорстких карантинних обмежень значна кількість послуг надається дистанційно. Що планується зробити в цьому напрямку в Глибочицькій ОТГ?

– Наразі ми працюємо над створенням ефективної моделі дистанційного on-line консультування, котре не потребуватиме додаткових витрат із бюджету громади і водночас сприятиме суттєвому зменшенню витрат часу і коштів жителів громади, які потребують  поради юриста та правової допомоги взагалі. Зрозуміло, що такий «дистанційний прийом» та ще й на безоплатній основі  потребуватиме неабияких організаційних зусиль (і попередній запис, і узгодження графіку, і навчання спеціалістів, і розміщення інформації на сайті та наявних дошках оголошень тощо). Проте йдеться про якісно інший рівень комунікації та запровадження новітньої моделі систематичного відвідування нотаріусом мешканців ОТГ: зустріч-консультація відбуватиметься дистанційно, з використанням сучасних «хмарних конференцій» Zoom ( або їх аналогів).

І такий підхід матиме декілька суттєвих переваг порівняно із традиційним приїздом нотаріуса в ОТГ, як-то: незалежність від погодних умов та сезону польових робіт та/або збору урожаю; суттєва економія часу  та, як наслідок, проведення чотирьох консультацій щомісяця замість однієї; технічна можливість одночасного надання on-line консультації як жителям с. Гадзинки чи с. Глибочиці, так і  мешканцям с. Студениця чи с. Кмитів тощо (де наявні старостати,  фахівець яких власне і налаштує режим відеоконференції між жителем громади та нотаріусом).

– Завершальне питання: коли саме очікується запровадження  безоплатного юридичного консультування  «на відстані» громадян очолюваної Вами громади?

– Маю сподівання, що організаційно-технічні питання ми вирішимо найближчим часом. А принципова домовленість щодо реалізації цього пілотного проекту із нотаріусом В. В. Доброльожею, з яким наша громада співпрацює вже не один рік, є запорукою успіху цієї важливої соціально-орієнтованої ініціативи. Тож розраховуємо на перші безоплатні on-line консультації вже у вересні. Інформацію буде розміщено на сайт Глибочицької ОТГ: слідкуйте за анонсами!

Розмову вів

 Олексій ПРОЦЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.