Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

АРМА: ЕФЕКТИВНЕ УПРАВЛІННЯ АРЕШТОВАНИМ МАЙНОМ

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, а коротше АРМА, було створене у 2017 році. АРМА допомагає правоохоронцям відшукати майно, а після арешту ефективно ним управляти.  

Про діяльність АРМА розповідає його начальник Ірина Вікторівна Гуменюк.

– Що являє собою такий орган як АРМА та які основні напрями його діяльності?

– Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (скорочено – Агентство з розшуку та менеджменту активів або АРМА) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноваженим на формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, які можуть бути арештовані у кримінальному провадженні, а також управління активами, які арештовані у кримінальному провадженні.

АРМА за змістом, обсягом функцій і правовим статусом не має аналогів у системі органів державної влади в Україні. Цей орган створено за аналогом установ з повернення та управління активами, які успішно функціонують у державах-членах ЄС.

У своєму підпорядкуванні АРМА має цілу систему територіальних органів, серед яких – очолюване мною Центральне міжрегіональне територіальне управління АРМА.

Основними напрямками діяльності АРМА є виявлення та розшук активів, управління активами, формування державної політики у сфері виявлення та розшуку активів.

Територіальні органи АРМА здійснюють відповідну діяльність в межах, визначених нормативно-правовими актами, територій.

– Які категорії активів, що передаються АРМА в управління, за статистикою  найбільш поширеніші на території діяльності Центрального ТУ АРМА?

– Насправді активи, які передаються АРМА в управління є досить різноманітними та специфічними. Це як рухоме так і нерухоме майно, цінні папери, частки в статутному капіталі, грошові кошти, транспортні засоби, цілісні майнові комплекси, квартири, житлові будинки та земельні ділянки. І цей перелік не є вичерпним. Якщо виділяти окремо регіони, то, наприклад, у Києві активи в основному це квартири, паркомісця, офісні приміщення, нежитлові будівлі. Що стосується регіонів, то в переважній більшості активами є земельні ділянки сільськогосподарського призначення, а також житлові будинки.

– Яким чином АРМА набуває права управління?

– Право управління тим чи іншим активом виникає у АРМА на підставі ували слідчого судді або суду. Така ухвала направляється разом зі зверненням прокурора до нашої установи і в подальшому право управління, у випадках встановлених законодавством, реєструється в органах державної реєстрації, які ведуть відповідні реєстри.

– Співробітництво з якими органами здійснює АРМА та його територіальні органи з метою виявлення та розшуку активів?

– АРМА спільно з Генеральною прокуратурою України, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Національним антикорупційним бюро України та Міністерством фінансів України затверджено Порядок взаємодії при розгляді звернень органів, що здійснюють досудове розслідування, прокуратури та виконанні запитів іноземних держав щодо виявлення та розшуку активів.

Також в цьому році АРМА отримало доступ до платформи SIRIUS, яка допомагає розслідувати кримінальні злочини за допомогою доказів з мережі Інтернет.

Долучення до платформи дозволить Агентству використовувати апробований міжнародний досвід та інструменти для аналізу й обробки даних, отриманих з електронної пошти, текстових месенджерів та інших електронних джерел. За допомогою таких інструментів АРМА зможе ефективніше обробляти великі масиви інформації в ході операцій з виявлення та розшуку незаконних активів. Крім того, доступ до SIRIUS передбачає можливість отримання професійних рекомендацій експертів щодо аналізу відповідних даних, інформації про міжнародні тренди в розслідуванні злочинів за допомогою електронних джерел тощо.

Яка основна мета діяльності АРМА?

– На сьогоднішній день арештоване у кримінальних провадженнях майно, вартість якого складає сотні мільйонів гривень, по суті, вилучене з обороту і знецінюється, втрачає своє економічну привабливість. В той же час, АРМА здатне повернути його в економіку, забезпечити збереження та збільшення економічної вартості.

Можна відмітити, що завдяки діям Агентства, всі негативні наслідки арешту майна для власника та для держави можна уникнути, а для бізнесу — відкрити нові можливості розвитку господарської діяльності.

Інтервю провела

Ольга СОБКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.