Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

ТОЛОКА: СТРАТЕГІЯ УКРАЇНСЬКОГО ВИЖИВАННЯ

3 березня у Житомирі в кінотеатрі «Мультіплекс»  відбувся допрем’єрний показ фільму «Толока», яку режисер Михайло Іллєнко сприймає як стратегію виживання України.

Фільм  вийде в український прокат  12 березня. Випустити  «Толоку»  у прокат планувалося до 200-го ювілею Тараса Шевченка, але через проблеми з фінансуванням прем’єру стрічки перенесли. І от нарешті її побачить кожен бажаючий.

Участь у презентації фільму «Толока» в Житомирі  взяли: голова Житомирської обласної організації ВО «СВОБОДА»,  депутат обласної ради Сидір КІЗІН, за сприяння якого і відбувся цей показ, очільниця   міської організації ВО  «Свобода» Марія Бовсуновська, режисер фільму Михайло Іллєнко, актори, журналісти, творча інтелігенція.

Сидір Кізін назвав «Толоку»  унікальним явищем для української кіноіндустрії.

Першими фільм «Толока» у допрем’єрному показі побачили на передовій та у прифронтових регіонах на сході України, де було здійснено 26 показів – від Щастя до Маріуполя. Також допрем’єрний показ фільму-притчі «Толока»  відбувся у Стамбулі в рамках Днів українського кіно.

Режисер фільму Михайло Іллєнко пригадав, як 53 роки тому у нього з’явилася ідея створення  «Толоки». Він спілкувався зі своїм братом – відомим режисером Юрієм Іллєнком, говорили про  те, як непогано було б створити фільм за баладою Тараса Шевченка. І от саме рядки Шевченкової балади  «У тієї Катерини …»   лягли в основу  фільму «Толока». А  спогади  відомого на весь світ  Івана Миколайчука доповнили її сюжет.

 «Яке б не було нещастя чи блискавка, чи війна, хату зруйнували, спалили, але ось глина, очерет, вода, ще трохи деревини і толока – й життя продовжується, це стратегія виживання України», – сказав режисер фільму.

Фільм розповідає  про толоку як традиційний підхід до швидкого будівництва хати із залученням рідні, сусідів, а то й усього села. Толоку режисер сприймає як стратегію виживання України. Фільм підійде цінителям творів українських класиків і не тільки. Він дуже красиво знятий, за допомогою високих технологій картинка вийшла надзвичайно виразною і чіткою. Дві години в кріслі кінозалу ти проводиш,  згадуючи баладу Тараса Шевченка  про те, як закохалися у Катерину троє козаків.  Катерина  пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить з полону її брата. Двоє з трьох козаків загинули, намагаючись виконати умови договору, третьому вдалося врятувати брата, але брат Катерини виявився не братом, а її коханим…

Ця розповідь, наче притча, пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Якщо говорити про сюжет фільму, то головною героїнею виступає тут жінка Катерина. За допомогою сучасних технологій глядачам проводять детальний екскурс в історію, дозволяючи  познайомитися з долею цієї мужньої жінки. У фільмі багато метафор і алегорій, він охоплює історичний період від козацтва і до наших днів.

Усі ці 400 років Катерина  абсолютно не змінюється, залишаючись привабливою молодою жінкою, яка виховує своїх і чужих дітей, а також час від часу  знову і знову зводить стіни свого будинку – як це робили мільйони українців протягом усієї  історії. Катерина рятує не тільки свій дім, а й тих, кого він  зберіг від холоду, голоду, війн, пожеж тощо. Коли її дім вкотре руйнується — чи то від війни, чи від повені, чи від революції, – вона скликає толоку і сусіди вкотре, вже в інший історичний  період, зводять її скромну хатинку. Лише наприкінці фільму замість старенької  «шевченківської» хати у Катерини з’являється сучасний цегляний будинок, та й то ненадовго, цього разу його руйнує Чорнобильське лихо.

Кінострічку створено компанією «Іллєнко Фільм»  за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Міністерства культури України.

Оператор – Олександр Кришталович. Композитор – Роман Вишневський. Художники-постановники – Роман Адамович, Микола Кіщук. Продюсери – Михайло Іллєнко, Пилип Іллєнко, Маріанна Новікова, Андрій Різоль та ін. Звукорежисер – Артем Мостовий.

У ролях знімалися Іванна Іллєнко, Дмитро Лінартович, Богдан Бенюк, Олег Примогенов, Сергій Романюк, Мирослав Гай, Дмитро Рибалевський, Василь Кухарський, Костянтин Войтенко, Тетяна Нагірняк, Євгенія Конюх.

Камеоролі у стрічці виконали зірки українського кіно, музики і телебачення: Ахтем Сеітаблаєв, Олег Скрипка, Сергій Фоменко, Олег Михайлюта, Іван Леньо, Галя і Леся Тельнюк, Тарас Компаніченко, Дмитро і Віталій Капранови, Анна Заклецька, Роман Коляда. Дистриб’ютор – компанія UFD.

Зоя ЮХИМЧУК

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.