Сьогодні: 18 травня 2022 року - середа

wordpress themes.

ПРО «НЕМОЖЛИВІСТЬ ДАРУВАННЯ» І «ВСТУПУ У СПАДОК» – КОМЕНТУЄ НОТАРІУС ВІКТОР ДОБРОЛЬОЖА

У ЗМІ та численних соцмережах останнім часом  масово ширяться «лякалки» і «страшилки» для легковірних громадян щодо ускладнень, а то і справжнісенького «форс-мажору» (тобто непереборної сили) щодо оформлення спадщини і дарування через відсутність процедури оцінки майна. Задля з’ясування ситуації кореспондент «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ» звернувся до нотаріуса Житомирського району Віктора Доброльожі. 

– Вікторе Віталійовичу, чи насправді очікується проблема із даруванням та/або успадкуванням рухомого та нерухомого майна, як про це доволі інтенсивно поширюються чутки?

– Працюючи приватним нотаріусом більше 20 років, я  особисто припускаю навмисне поширення недостовірної, сфальсифікованої та/або викривленої інформації з метою  дезорієнтації наших співгромадян та збільшення  психологічної напруги у суспільстві. Оскільки інформаційні фейки різного гатунку з’являються системно, із прив’язкою до певної дати: то 1 листопада, тепер ось 1 березня тощо… Один раз написаний блогером чи журналістом в соцмережі матеріал фактично живе самостійним життям та з року в рік тиражується, вводячи легковірних громадян у неспокій, оману та роздратування. За основу береться певний інформаційний привід, котрий насправді має місце (наприклад, неузгодженість, суперечливість законодавства), та під цим «соусом» дослівно, наче під копірку, переписується наявний текст, що вже був неодноразово оприлюднений раніше.

Так це трапилося і в 2020 році: я не полінувався звірити «страшилки» 2017/2018 років про ті начебто «проблеми із нерухомістю», чергове «лихо» із розряду «все пропало» з тією інформацією, що «гуляє» інтернетом цього року. Відмінність лише в одному: змінено дату – цього разу «катастрофа» має «відбутися» саме першого березня. Якось так.

– Тобто власники нерухомості, котрі замислилися про її дарування своїм найближчим родичам чи,  чи  спадкоємці, котрі мають на меті переоформлення житла чи земельної ділянки,  можуть не нервувати з цього приводу?

 – Саме так, жодних проблем, якими нас усіх регулярно залякують,  щодо дарування чи спадкування наразі не існує. Привідкриємо для читачів газети маленьку «таємницю»: оцінка, на яку посилаються невідомі автори численних фейків, на сьогодні вже є НЕОБОВ’ЯЗКОВОЮ. Тобто, коли йдеться про перехід права власності між найближчими родичами (1 та 2 ступінь споріднення: діти/батьки, брати/сестри, дід/онуки, подружжя) шляхом дарування та/або успадкування, оцінка не потрібна. Іншими словами, є перелік обов’язкових документів, з якими громадянин має звертатися до нотаріуса, а є – факультативні. Наприклад, без витягу із ДЗК подарувати земельну ділянку чи отримати її у спадщину – неможливо, а ось без експертної чи нормативної оцінки – будь ласка!

Українцям вартує пам’ятати, що право набуття нерухомості та розпорядження нею,  в тому3 числі шляхом дарування чи спадкування – це базове право кожного громадянина, гарантоване ст. 41 Конституції України. Таке право є непорушним, воно визначається Законом, а його реалізація  жодним чином не залежить від того чи іншого «інформаційного вкиду» чи відвертого фейку. 

– А що на рахунок своєчасно неуспадкованого майна: воно насправді може   «відійти в руки держави». Як заспокоїти наших громадян у цьому контексті?

– По-перше, треба пам’ятати про гігієну споживання інформації або ширше – про інформаційну безпеку: інформацію неодмінно треба перевіряти

По-друге, для «вступу у спадок» необхідні лише паспорт, ідентифікаційний код та особиста присутність спадкоємця  в кабінеті нотаріуса. 

По-третє, починаючи із 2004 року і до сьогодні, існує 5 (п’ять) черг спадкування, до шостого ступеня споріднення. Тобто навіть троюрідні брати/сестри чи троюрідні онуки можуть виступати в якості спадкоємців. Для порівняння, за радянських часів і до набуття чинності діючим Цивільним кодексом України (2004 р.) існувало лише 2 (дві)черги спадкоємців.

По-четверте, до держави майно не може нині «відійти» в принципі, оскільки в ст. 1277 Цивільного кодексу, котра регулює таке поняття як відумерла спадщина, йдеться про орган місцевого самоврядування і територіальну громаду, а не про фіскальну (податкову) службу, яка виконує державні функції.

І, нарешті, по-п’яте, ніхто не відміняв такий спосіб убезпечення переходу спадщини, як складання заповіту. Причому в сільській місцевості той же орган місцевого самоврядування – сільська (селищна) рада робить це практично безкоштовно, адже державне мито на таку нотаріальну дію є незмінним із 1993 року  і складає аж 85 копійок.

Інтервю записала

Ірина КАРПЕНКО

Від редакції.

І наостанок – універсальна порада від нотаріуса із 20-річним стажем Віктора Доброльожі: замість того, щоб переповідати один одному чутки про «негаразди» у спадкуванні чи даруванні, краще отримати ґрунтовну консультацію і фахову пораду. І робити це треба саме у нотаріуса, оскільки лише і виключно нотаріусам (приватним та/або державним) сьогодні делеговане ексклюзивне право і відповідні повноваження щодо документального оформлення дарування та/або спадкування майна, котрі, нагадаємо, гарантовані Конституцією України як непорушне право кожного громадянина розпоряджатися своєю власністю.

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.