Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

ДИМ – НЕВИДИМИЙ ВБИВЦЯ!

31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. У центрі уваги Дня без тютюну 2019 року – «Тютюн і здоров`я легень». Кампанія  спрямована на підвищення поінформованості населення щодо шкідливих наслідків вживання тютюну, зокрема впливу на здоров’я легень (від раку до хронічних респіраторних захворювань) та фундаментальної ролі легенів для здоров’я людей.  

У світі проживає 1,1 млрд курців – і близько 80% з них живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходів. Щороку у світі від хвороб, спричинених курінням, помирає понад 7 млн людей.

В Україні щоденними курцями є 42,2% чоловіків і 9,4% жінок, загалом щоденно курить 7,2 мільйона дорослих українців. Щороку помирають у середньому 85 тисяч громадян. Крім того, курці живуть у середньому на 16 років менше за некурців.

Опитування Київського міжнародного інституту соціології показало погіршення ситуації з курінням в Україні. Поширеність куріння за останні чотири роки не зменшилась, натомість з’явилися нові небезпечні тютюнові вироби.

Електронні сигарети та нові пристрої для вживання тютюну шляхом нагрівання – це нові загрози для громадського здоров’я. Щоб люди не кидали курити, тютюнова індустрія нав’язує нові вироби, які нібито є «менш шкідливими» або допомагають кинути курити. Насправді ж сучасні дослідження вказують, що користь цих виробів перебільшена, а для того, щоб вважати їх безпечними, нема жодних наукових підстав. Тому експерти громадського здоров’я радять регулювати ці вироби на законодавчому рівні так само, як і звичайні сигарети. Тобто заборонити рекламувати їх, продавати дітям і курити в громадських місцях. Треба вводити та підвищувати податки на всі ці вироби.

Боротьба з тютюнокурінням означає порятунок людських життів. Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку — легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.

Рак легень, із яким у багатьох асоціюється куріння, – третя за поширеністю причина передчасної смертності в Україні. Це найпоширеніший тип раку серед чоловіків – майже кожен четвертий випадок. Рак легень має поганий прогноз. Імовірність прожити 10 і більше років після його діагностування дуже низька – лічені проценти.

Водночас у більшості випадків раку легень можна запобігти. Серед людей із раком легень ніколи активно не курили 10-25%. Причинами розвитку раку в них можуть бути спадковість, гормональний фон, контакт із побутовим димом, забруднене повітря та іонізуюче випромінювання. Решта пацієнтів є курцями або курили донедавна – ця звичка підвищує ймовірність раку в 25 разів.

Рак не розвивається миттєво – якщо курити все життя, то шанс пухлинного процесу в легенях зростає після 50 років, а стрімкість цього зростання залежить від інтенсивності куріння. Чому раніше ця недуга зустрічалася рідше, ніж сьогодні? Тому що не було сигарет. Люди палили трубки, самокрутки за рахунок цього в їх легені потрапляв низькотемпературний дим і він приносив більшу шкоду саме порожнині рота. Тоді були частіші захворювання на рак губи, рак порожнини рота, рак гортанні. Сьогодні ж сигарети виготовляють з додаванням селітри, тютюновий дим і продукти згоряння містять безліч канцерогенних речовин, які впливають на виникнення раку легень.

У зоні ризику перебувають не тільки курці, але і ті, хто їх оточує. 85 відсотків небезпечного тютюнового диму, який проникає в одяг та інші речі навколо любителів сигарет, сторонні не лише не бачать, але і не відчувають. Вторинний тютюновий дим містить понад 4000 хімічних речовин (із яких щонайменше 250 є шкідливими, а понад 50 викликають рак), тож безпечного рівня його впливу просто не існує.

Навіть якщо провітрити накурене приміщення, ці небезпечні сполуки нікуди не зникають. Загрозу несе навіть вторинний дим кальяну і електронних цигарок (вейпів). При цьому у січні 2018 року, за результатами громадського моніторингу, кальян продовжували курити в Україні фактично у кожному п’ятому кафе, барі та ресторані.

Кинути курити – одне з найкращих рішень у житті кожного курця, адже вже з першого дня відмови від сигарет організм курця починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Більшість курців пробують кинути палити, але лише півтора відсотка з них досягають мети. Як демонструє світова практика, інструментом для допомоги людям, які хочуть відмовитися від куріння, є професійні сервіси. З 2017 рjre розпочав свою роботу сервіс з надання допомоги у відмові від куріння, який розроблений в межах спільної ініціативи Міністерства охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ в Україні, яка впроваджується громадською організацією «Життя» за фінансової підтримки Швейцарської Агенції розвитку та співробітництва в рамках проекту «Неінфекційні хвороби: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні».

Сервіс складається з професійного веб-сайту та «гарячої» телефонної лінії. Веб-сайт (www.stopsmoking.org.ua) містить практичну інформацію щодо відмови від куріння, а консультанти «гарячої» лінії (0-800-50-55-60) надають фахову підтримку курцям, які хочуть позбутися тютюнової залежності.

Муза БОСАК,

    лікар-нарколог 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.