Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

ІРИНА ЯРМОЛЕНКО ПРО ЗАПЕКЛУ БОРОТЬБУ З ПЛАСТИКОМ У ЖИТОМИРІ

Ірина Ярмоленко, 27 років, журналістка, менеджерка,  депутатка Житомирської  міської ради.

Сфера діяльності: соціальна, гуманітарна, екологічна.

У квітні Житомирська мерія прийняла рішення про зменшення використання пластикових пакетів в Житомирі.  Ідею ініціювала депутатка Ірина Ярмоленко, чому і для чого, і чим пластик такий небезпечний, читайте в інтерв’ю «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ».

 – Цієї весни (вже вп’яте) в рамках Дня Землі Ви організовували прибирання біля Богунського яру. Перед цим анонсували цю подію і запросили до толоки мешканців прилеглих будинків? Як все пройшло?

– Занепокоєна ставленням житомирян до територій, на яких вони проживають. Часто хочеться сказати: «Кинув сміття – не забудь хрюкнути» або «Твоя тваринка – твоє гім… тому це прибери в пакунок» і «Не сунь все в пластик, він небезпечний». Прибудинкова територія біля яру була у жахливому стані: купа целофану, який літав усюди, різні побутові відходи, навіть чиясь раковина та рештки мертвої тварини. Це просто жах! Але вийшли кілька людей, інші ходили просто повз і спостерігали. Багатьом все рівно, що робиться у них біля будинку. Стає сумно… Проте не все втрачено, я була із своїми друзями і нам вдалося залучити ще трохи людей. Як не дивно, переважно це була молодь. Старше покоління звикло думати, що саме в молодих людей відсутні будь-які цінності, але як показує практика, це не так.

ярмоленко 11 [1600x1200]

– Наскільки реально привернути увагу містян до охорони довкілля?

– Так, реально, але складно змінити ментальність та звички, які склалися протягом багатьох років. Необхідні зміни в законодавстві, масове просвітництво, штрафні санкції, уроки в школах та садочках. Саме на одних з таких принципів базується моя концепція розвитку «Житомир – місто рівних можливостей». А на квітневій сесії міськради був прийнятий мій проект рішення «Про обмеження використання пластикових пакетів на території Житомирської міської об’єднаної територіальної громади». Перед цим відбулася зустріч з представниками торговельних мереж міста та владою з приводу поширення ідеї та просування еко-сумок. Жодна із сторін не проти приєднатися до такої екологічної ініціативи і це не аби як радує. Зараз міська рада працює над розробкою бренду.

– Як відомо, на сесію Ви прийшли з авоською, у яку поклали свій надсучасний комп’ютер – фотографії облетіли медіа, чому саме такий атрибут?

– Оскільки я щоденно користуюся еко-торбинками, то я хотіла привернути увагу до свого проекту про відмову від пластикових пакетів і закликати до збереження довкілля. Але найголовніше – показати, що ми лише гості на цій планеті, і важливо, що залишимо після себе майбутнім поколінням. Адже ми такі сучасні і модні, але п’ятдесят років тому виходить люди були щадніші до Землі. Може слід поєднати кращі традиції?-

– Наскільки введення обмеження на пластикові пакети є раціональним, так як у місті планують будувати сміттєпереробний завод?

– Це дві різні речі. Завод – це вже постфактум вжитого. Ми працюємо на попередження ситуації та на звичку бути щадними до планети та довкілля. Кому приємно сидіти по вуха в смітті? А у мене навіть біля дому, коли вітер, пакети (навіть сміттєві) літають, як конфеті, в тому числі висять на деревах. Я гидую. Необхідно звикати бути екологічними, сортувати сміття, зв’язувати пакети зі сміттям, яке виносимо, щоб воно не розліталося. Все починається з кожного з нас. Отже, у будь-якому випадку краще використовувати тканинні торбинки, відмовитися від пластикових квітів удома та не нести їх на кладовища. Священики це називають гріхом, бо коли ми вбиваємо Землю, ми ж відповідно нищимо і своє здоров’я. А є заповідь: не убий.

Наша планета просто задихається ним: гинуть тварини, винищуються екосистеми, змінюється клімат. Настав вже час кожному з нас задуматися і рятувати планету самотужки, а не покладати сподівання на завод, який ще колись збудується чи народних депутатів, які колись приймуть екологічні Закони. Окрім того, магазини добре заробляють на продажі пакетів – нас просто ошукують. Подивіться на клубок пакетів  – і перевірте його вагу.

– Чи у всьому дотримуєтесь таких екологічних принципів?

– Так, у мене є еко-торбинки різних кольорів та розмірів. Повернулися з поминальних днів, і ми не купували штучних квітів, а лише живі. Я переконала свою родину і ще кілька сусідів повністю відмовитися від пластику в будь-якому вигляді не виходить, бо він дуже тісно ввійшов у наше життя. Навіть на базарах та в магазинах, коли все кладуть в окремі пакетики, я кажу, що не потрібно цього робити, бо мерія прийняла рішення про обмеження. І якщо раніше на кожного українця приходилося по 500 пакетиків на рік, то якщо ми скоротимо це в Житомирі, хоча б у половину, я вже почуватимуся щасливішою. Окрім того – не смічу й прибираю за собою сміття, а мій син у свої 3 роки піднімає на майданчику ще й за іншими сміття.

– Як ставляться Ваші рідні та друзі до обмеження використання поліетилену та пластику?

– Мама та подружка радо перейняли мою ініціативу ходити з еко-сумками, а свого сина я виховую на екологічних принципах. Окрім того, одна моя хороша знайома організовує екологічний проект на цьогорічну «Майстерню міста», яка відбудеться в червні в парку. Її захід також пов’язаний з обмеженням використання пластикових пакетів, прибирання за домашніми тваринками та забороною смітити, тому слідкуйте за анонсами, буде цікаво.

– Готові житомиряни перейти на еко-торбинки і відмовитися від пластику?

– Завжди знайдуться якісь люди, які будуть проти таких нововведень, які хочуть жити і робити те, що звикли. Ми націлені не на таких.

– Ви часто буваєте на різних міжнародних заходах у ролі однієї із ключових спікерок, наскільки європейський підхід до збереження природи відрізняється від українського?

– Європейський Союз ставиться до цього питання більш прогресивно: у багатьох державах на рівні законодавства діють заборони на поліетиленові пакети, а з наступних років Європа планує відмовитися від пластикового посуду. На сьогоднішній день 40 країн світу ввели заборону або обмеження продажу та виробництва пластикових пакетів і почали використовувати паперові й тканинні сумки, наша сусідка Молдова(а також вже і Грузія) з початку цього року заборонила використовувати пластикові пакети.

– Ви не перший рік є депутаткою Житомирської міської ради, з чого розпочалася Ваша діяльність, що вже вдалося зробити за цей період?

– Зробити інфраструктуру нашого рідного міста більш зручною та доступною для різних верств населення: мам з дітьми, пенсіонерів, чоловіків, жінок. З цією метою регулярно проводжу Дні округу, на яких є можливість почути кожного. За останні роки я добилася ремонту багатьох вулиць, куди не їхали навіть ритуальні авто, встановила освітлення, лави та дитячі майданчики, домоглася зробити повну реконструкцію стадіону школи, виділила кошти на обладнання садочку та поліклініки, заінвестувала 1 млн грн для ремонту єдиного підземного переходу в Житомирі і зробити його з пандусом для маломобільних осіб.

– Дякую за розмову, зичу успіхів у Ваших починаннях.

Інтервю записав

Олексій ПРОЦЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.