Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

У СЕЛІ ОЗЕРЯНКА ХВОРИЙ НА СКАЗ КІТ ПОКУСАВ ГОСПОДАРЯ

У с. Озерянка Житомирського району хворий на сказ кіт покусав свого господаря. Даний факт було підтверджено лабораторним дослідженням в Житомирській регіональній державній лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Постраждалому чоловікові було надано антирабічну допомогу в медичному закладі.

З метою  недопущення поширення інфекції на інші населені пункти району та запобігання захворювання людей і тварин, рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Житомирській районній державній адміністрації було оголошено с. Озерянка з прилеглими до нього лісовими угіддями, пасовищами та польовим масивом неблагополучними щодо сказу та накладено карантинні обмежуючі заходи та затверджено план заходів по ліквідації даної хвороби.

Сказ (rabies – водобоязнь) – гостра інфекційна хвороба, яка уражає центральну нервову систему і завершується летально. Передається від хворих тварин шляхом укусу або ослинення шкіри чи слизових оболонок, особливо за наявності на них мікротравм.

Вірус сказу розвивається в мозковій тканині різних тварин, патогенний для людини, хижих тварин родини собачих, котячих та кунячих, а також рукокрилих (кровосисних і комахоїдних летючих мишей), рідше хворіють на сказ коні, свині, велика та дрібна рогата худоба.

Стійкість вірусу

Вірус сказу може тривало зберігатися при низьких температурах, а також у трупах тварин. Під час кип’ятіння він знешкоджується за 2 хв. При температурі плюс 60 градусів  гине протягом 10-15 хв. Згубно діють на вірус пряме сонячне світло та ультрафіолетове опромінення, а також висихання чи повторне заморожування та розморожування субстратів, що містять вірус.

Дезінфікуючі засоби – хлорамін (2-3 %), лізол (1-2 %), карболова кислота (3-5 %), ацетон, хлороформ, етиловий спирт – швидко знищують вірус.

Патогенез

Хворі на сказ тварини виділяють вірус із слиною в значній кількості і передають його до іншого господаря, переважно через укус. Такі тварини агресивні і значно частіше, порівняно із здоровими, нападають на людей і тварин. З місця вхідних воріт (рана після укусу, ослинене садно) вірус сказу доцентрово просувається по нервових стовбурах. Розмноження і накопичення вірусу відбувається головним чином у спинному та головному мозку, слинних залозах.

Виділення вірусу із слиною розпочинається за декілька днів до появи клінічних ознак хвороби. Внаслідок ураження життєво важливих відділів центральної нервової системи у хворих розвиваються приступи підвищеної рефлекторної збудливості та судоми, особливо ковтальних та дихальних м’язів, посилюється виділення слини.

Клінічні ознаки

Поведінка тварини змінюється. Вона турбується, поїдає неїстівні предмети, ховається в темні місця, «ловить мух». Можлива блювота, слинотеча. Потім з’являється агресивність. Тварина накидається на різні предмети, кусає тварин, може напасти на господаря. З’являється косоокість, параліч глотки і нижньої щелепи, гавкіт стає хрипким. Тварина не в змозі пити воду, можуть спостерігатися судоми. Потім наступає стадія паралічів. Смерть наступає на 6-8 добу після появи перших ознак захворювання.

Рідше буває тиха форма сказу, для якої характерні паралічі глотки і нижньої щелепи, слинотеча, слабість кінцівок. Агресивність відсутня.

Лікарських засобів для лікування сказу не існує. Тварин  вакцинують, починаючи з 3-місячного віку, щорічно. Тварину, що вкусила людину і не має ознак сказу, ізолюють на 10 діб і тримають під спостереженням ветеринарного лікаря.

Профілактичний комплекс включає в себе заходи, спрямовані на боротьбу із сказом тварин, передусім бродячих собак і котів. Всі домашні собаки та коти обов’язково повинні перебувати на обліку і бути щепленими проти сказу.

Нехтування  та байдужість до проведення щеплень тварин проти сказу може призвести до захворювання та загибелі Ваших чотирилапих друзів, та стати загрозою здоров’ю Вашої сім’ї.

Борис ГУЩИН,

начальник Житомирського

районного управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Житомирській області

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.