Сьогодні: 30 червня 2022 року - четвер

wordpress themes.

НОТАРІАТ ОБЛИЧЧЯМ ДО СЕЛА: ДОСВІД СПІВПРАЦІ ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА ТА СТАНИШІВСЬКОЇ ОТГ

Уже більше року триває соціально зорієнтований проект щодо надання безоплатної правової допомоги мешканцям Станишівської ОТГ, започаткований за ініціативи приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Віктора Доброльожі та всебічно підтриманий Станишівським сільським головою Юрієм Матвійчуком. Оскільки процеси децентралізації в Україні набирають обертів, а потреба в кваліфікованій юридичній допомозі зростає з кожним днем, наш кореспондент узяв інтерв’ю в нотаріуса В. В. Доброльожі.

– Вікторе Віталійовичу, що саме стало поштовхом для Вашої ініціативи щодо започаткування системної правової допомоги населенню Житомирського району на безоплатній основі?

– Метою проекту була і залишається реалізація Концепції Міністерства юстиції щодо реформування нотаріату України у контексті наближення нотаріальних послуг до їх кінцевого споживача – мешканця сільського населеного пункту. Особливо актуальним це є у процесі децентралізації, створенні об’єднаних територіальних громад та практичного застосування положень Закону України   1709-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань спадкування», котрий наділяє органи місцевого самоврядування відповідними повноваженнями щодо оформлення спадщини. Звичайно, що йдеться не про вчинення конкретної нотаріальної дії з виїздом у те чи інше село, а про започаткування первинної ланки надання системної юридичної допомоги у вигляді низки безоплатних консультацій для всіх охочих (переважно людей похилого віку та осіб із інвалідністю), котрі не мають доступу до мережі інтернету та/або яким складно доїхати до нотаріуса в м. Житомир.

– Зрозуміло, що першим кроком у цьому напрямку стали ваші юридичні чергування в Тетерівській ОТГ, зокрема, у ЦНАПі, що розмістився в приміщенні колишньої Корчацької сільради. Що вам запам’яталося із того періоду надання правової допомоги і які висновки ви зробили, започатковуючи цей проект у співпраці зі Станишівською громадою?

– Головне, в чому я переконався, – це гостра потреба населення в первинній правовій допомозі. Часто людям необхідний своєрідний поштовх, аби здолати інерцію, а подекуди – й відверту байдужість до власних майнових прав. Наприклад, впродовж 5-10 років (!) залишається неоформленою спадщина щодо земельних паїв, за які сьогодні орендатори виплачують реальні кошти у вигляді орендної плати. А нема свідоцтва про право на спадщину – нема і відповідної орендної плати. І тут важливу роль відіграє розуміння спадкоємцем ситуації, усвідомлення ним алгоритму та послідовності дій задля документального оформлення спадщини, котра йому фактично належить згідно із ст. 1268 Цивільного кодексу з моменту смерті спадкодавця. І коли людині поясниш ці начебто елементарні речі, вона починає рухатися у правильному напрямку.

Окрім того, маю відзначити величезну роль в. о. старост сіл, які своєчасно і належним чином оформлюють первинні документи для спадкоємців. Без їхньої всебічної підтримки, а також без допомоги архівного сектору Житомирської РДА (окрема подяка завідувачці цієї установи – п. Валентині Шахворост) успадкувати майно після своїх батька/матері чи діда/баби багатьом спадкоємцям було б украй важко.

– Нагадайте, будь ласка, читачам газети графік надання Ваших безоплатних консультацій.

– Відповідно до затвердженого графіку кожної першої середи місяця я приїздив у приміщення Станишівської сільської ради (адмінбудівля по вул. Парниковій, 3), де і проводив прийом громадян з 8:30 до 10:00. Прикметно, що дехто навідувався регулярно (три і більше разів!), отримуючи консультації системно і послідовно. Особливу зручність таких виїзних консультацій складало те, що безпосередньо після спілкування із нотаріусом людина відразу отримувала необхідні їй документи (довідку від секретаря сільради ради чи іншу інформацію від фахівців ЦНАПу тощо).

Разом з тим, зважаючи на динаміку сьогодення, доцільно уточнювати напередодні: чи відбудеться прийом громадян нотаріусом, а також користуватися попереднім записом за телефонами, які зазначені в оголошеннях щодо надання безоплатної правової допомоги, календариках чи візитівках, на сторінках інтернет-ресурсів тощо. Принаймні старости сіл та інші фахівці сільради, зазвичай, володіють такою інформацією і зможуть допомогти охочим потрапити на прийом до нотаріуса.

При цьому маю зробити наголос, що з урахуванням обмеженості часу такого експрес-прийому в розрахунку на одну людину та заздалегідь визначену тематику спілкування (спадщина чи правочини із нерухомістю: заповіт, дарування, довічне утримання тощо), питання призначення та виплати субсидій, пенсій, а також спірні питання, що є компетенцією суду та адвокатів, – не розглядаються. Окрім того, доречною є наявність документів щодо майна, про яке клопочеться власник чи спадкоємець. Бо говорити «взагалі», без конкретики, – то марно витрачати наш спільний час. Також додам, що всі без винятку особи, які приходять на консультацію, отримують пам’ятку із переліком необхідних документів та алгоритмом подальших дій.

– Скажіть, а якими є практичні результати Вашої співпраці із Станишівською ОТГ?

– На мій погляд, такі результати є незаперечними, оскільки першоосновою в діяльності і органу місцевого самоврядування, і нотаріуса є сприяння у здійсненні прав та захисті законних інтересів, роз’яснення чинного законодавства тим мешканцям сільської місцевості, хто потребує відповідної правової інформації для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду. Саме таку вимогу містить у собі ст. 5 Закону України «Про нотаріат». Ось чому мені приємно усвідомлювати, що після нашого спілкування дехто із відвідувачів вирішив таки зареєструвати шлюб після 10-15 років проживання «без штампа в паспорті», оскільки подарувати один одному майно чи успадкувати його один після одного може саме офіційне подружжя, а не особи у так званому «цивільному шлюбі». Дехто вже подарував своїм дітям нерухомість, інший – склав заповіт та готує необхідні документи для укладення спадкового договору на користь своїх онуків. Чимало випадків, коли вдалося «активізувати» задавнену спадкову справу, витребувавши її з державного нотаріального архіву, внаслідок чого спадкоємець отримав довгоочікувану орендну плату за належний йому земельний пай.

– Пане Вікторе, чи плануєте продовжувати надання безоплатної правової допомоги у 2019 році?

– Так, сподіваюсь, що у першу середу лютого наступного року, а це припадає на 06. 02. 2019 року, відбудеться черговий виїзний безоплатний прийом нотаріусом громадян Станишівської сільради із нагальних питань оформлення спадщини та договорів відчуження нерухомого майна.

– Дякуємо Вам за корисну інформацію.

Інтервю записала

Ірина КАРПЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.