Сьогодні: 21 травня 2022 року - субота

wordpress themes.

ПОВАГА ПРАВ І СВОБОД

Повернути повагу до простої людини – до його права на думку, на свободу отримання інформації, на можливість говорити на тій мові, яку він для себе обрав, – це один із головних принципів поваги, які відстоює партія «Основа».

Кожен громадянин повинен бути впевнений, що держава гарантує йому особисту свободу і захистить його від неправомірних дій правопорушників, екстремістів і радикалів. Держава повинна забезпечити право громадян на свободу думки і слова, на вільне використання рідної мови, на свободу отримання інформації без цензури.

Ключові програмні положення партії «Основа» у сфері прав і свобод громадян були визначені на зїзді партії, що відбувся в Києві у вересні 2018 року:

1) в Україні має бути одна державна мова – українська і дві офіційні (російська та англійська);

2) представникам центральної влади необхідно заборонити втручатися в релігійні справи і справи органів місцевого самоврядування в питаннях історичної памяті;

3) необхідно ввести кримінальну відповідальність для політиків, чиновників і ЗМІ за розпалювання ворожнечі між регіонами України, за образу особистості за регіональною ознакою;

4) необхідно заборонити сепаратистські і радикальні націоналістичні організації.

Повага прав і свобод кожного громадянина, згідно з програмою партії «Повага – кожному», передбачає також відновлення прямої дії конституційної норми про захист прав релігійних громад; скасування законів, які обмежують використання рідної мови національних меншин; мораторій на втручання правоохоронних органів в законну діяльність засобів масової інформації.

Партія «Основа» вважає, що оптимальною для України повинна стати мовна модель, де українська мова повинна бути державною, англійська та російська – офіційними, а мови національних меншин – регіональними.

Схематично позиція партії зводиться до того, що держава в особі її офіційних представників повинні говорити з суспільством на державній, українській мові. І знання державної мови – це прямий обовязок кожного громадянина України. При цьому громадяни повинні мати право звернутися до держави або на державній, або на одній з офіційних мов (в цьому випадку держава повинна відповідати громадянину на тій же мові, на якій він звернувся).

Регіональні мови та мови національних меншин теж повинні бути взяті під захист української держави. Ще у 2003 році Україна ратифікувала Європейську хартію захисту регіональних мов і мов меншин.

Партія «Основа» з метою припинення мовних спекуляцій на протязі року перед виборами виступає за законодавчу заборону розпалювання ворожнечі на мовному ґрунті. Для цього ще у квітні 2018 року народний депутат України, лідер нашої партії Сергій Тарута зареєстрував у Верховній Раді відповідний законопроект. Яким, зокрема, пропонується внести зміни до статті 161 Кримінального кодексу України та передбачити в ній кримінальну відповідальність за розпалювання ворожнечі на мовному ґрунті.  Ця стаття передбачає штрафи від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до пяти років.

Необхідно враховувати також світову практику вирішення мовної проблеми. Деякі держави взагалі не використовують визначення державного та офіційного мов, оскільки не хочуть зайвий раз підкреслювати офіційний статус мови титульної або державотворчої нації. У той же час у багатьох країнах світу зміст понять «державна мова» та «офіційна мова» повністю збігаються. У Сінгапурі сьогодні англійська ні для кого не є рідною, проте всі його знають. І нині ця країна перетворилася у світову інвестиційну гавань.

Позиція партії «Основа» полягає в тому, щоб захищати українську мову і при цьому розвивати в суспільстві культуру використання і інших мов нашими громадянами. 

Але на даний час Україні потрібно зняти мовне питання з політичного порядку денного. Мовна проблема роз’єднує українців, вона не відповідає національним інтересам і провокує руйнування країни. Це штучна проблема. Поки ми не досягнемо миру, процвітання та економічного благополуччя у країні, мовна проблема взагалі не повинна виноситися на порядок денний.

«Сьогодні українців турбують питання війни, економіки і еміграції, а не мови. Політики згадують про мовне питання, коли не можуть відповісти українському народу щодо того, як зупинити війну, як забезпечити зростання економіки і зупинити міграцію.», – зазначає лідер партії «Основа» Сергій Тарута.

Олексій ПРОЦЕНКО

На фото: лідер партії «Основа» Сергій Тарута та голова Житомирської обласної організації політичної партії «Основа» Таміла Ткачук

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.