Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

Сергій ТАРУТА: «МИ – ЗА РЕАЛЬНУ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЮ»

Наполегливо наголошуючи на компромісі між центром і регіонами – заради розвитку, лідер партії «Основа» Сергій ТАРУТА заявив про НАДАННЯ ШИРОКИХ ПОВНОВАЖЕНЬ МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННЮ В ПИТАННЯХ ЕКОНОМІКИ, ГУМАНІТАРНОЇ ПОЛІТИКИ, ОХОРОНИ ПРАВОПОРЯДКУ, РОЗПОРЯДЖЕННЯ МІСЦЕВИМИ ЗЕМЕЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ.

Реформа децентралізації продовжує залишатися вкрай актуальною в Україні. Адже органам місцевого самоврядування держава передає не тільки істотні повноваження, а й певні бюджети. При цьому громади укрупнюються, номінально повинні зростати і їх можливості, зазначив С. Тарута.

У рамках цієї реформи в Україні вже створені більше 750 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), в яких проживає 6,5 млн осіб.

Тепер у кожній області України є свої ОТГ, 16 районів країни вже повністю реформовані, а в 112 районах новими ОТГ покрито більше 50% території. В процес децентралізації, за даними Мінрегіону, залучено близько 3500 територіальних громад колишнього територіально-адміністративного устрою країни.

Говорячи про децентралізацію, голова партії «Основа» Андрій Ніколаєнко підкреслив, що децентралізація Україні потрібна. І добре, що така реформа в країні почалася. Це правильна, симетрична відповідь історії з федералізацією України. Децентралізація – це єдиний можливий шлях збереження України як унітарної держави. Часто децентралізація стає єдиним способом подолати корупцію, а максимальна близькість влади до людей дозволить краще контролювати владу.

Але, на жаль, в ході проведення реформи проявляється багато недоліків, допускається чимало помилок як в її плануванні, так і в процесі реалізації на місцях.

Сумно, але ця реформа затягнулася – вона триває вже четвертий рік. При цьому 68% територіальних громад країни досі не залучені в процес і залишаються необ’єднаними. За рамками реформи перебувають ще 35 млн громадян України.

У 128 районах ще не створено жодної об’єднаної територіальної громади, а в 209 районах новими ОТГ покрито менше 50% територій (всього в Україні 490 районів).

Негативно позначається і те, що в багато ОТГ при об’єднанні увійшло значно менше сіл, ніж спочатку очікувалося (усереднений показник по країні сьогодні – 4-5 сіл). Тому зараз до 35-50% ОТГ, за інформацією Мінфіну, є неподаткоспроможними. І ресурсів у таких ОТГ, як і раніше, недостатньо.

Наполегливо наполягав на реформі децентралізації один з лідерів партії «Основа» Володимир Полочанінов:

«Я не вважаю, що я був поганим або неефективним народним депутатом України. Багато речей, які я тоді пропонував, стали основою національної політики сьогодні. Наприклад, закон про децентралізацію. Тоді всі говорили, що несвоєчасно, а зараз це чи не головна реформа в країні», – заявив Володимир Полочанінов.

Для компромісу між центром і регіонами лідер партії «Основа» Сергій Тарута пропонує СТВОРЕННЯ ДРУГОЇ ПАЛАТИ ПАРЛАМЕНТУ З 50 ЧОЛОВІК З РІВНИМ ПРЕДСТАВНИЦТВОМ ВІД КОЖНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ.

Нижня палата, як зазначив С. Тарута, створюється за пропорційною системою обрання депутатів від політичних партій і їх блоків, і її основною функцією є стратегічний напрямок розвитку держави і відповідність цим напрямкам законодавчих актів.

Верхня палата створюється за принципом представництва існуючих в суспільстві інтересів територій. І її основною функцією є тактичне спрямування законодавчих актів на реалізацію суспільно значущих інтересів громад, а також як механізм противаги політичному волюнтаризму окремих політичних сил, представлених в нижній палаті парламенту.

Така модель двопалатності, при якому нижня палата парламенту узгоджує і схвалює законодавчі акти до розгляду, а верхня палата їх розглядає і приймає, надає ефективної дієвості процесу державотворення. Це обумовлено тим, що наявність нижньої палати не дозволяє пошкодити суспільному інтересу при прийнятті нових правил і норм. Одночасно верхня палата направляє їх на досягнення стратегічних цілей без погіршення існуючого стану суспільства.

Також партія «Основа» вважає, що НЕОБХІДНО РОЗШИРИТИ ПОВНОВАЖЕННЯ ГРОМАД ТА ПРОВЕСТИ РЕАЛЬНУ ФІНАНСОВУ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЮ. ЦЕ ЗНАЧНО ЗБІЛЬШИТЬ ЧАСТКУ ВІДРАХУВАНЬ ДО МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ З КЛЮЧОВИХ ПОДАТКІВ ТА ЗБОРІВ.

Процес об’єднання залишається вельми хаотичним і непрогнозованим в часі, що змушує уряд йти на витрати за змістом одночасно двох бюджетних систем – децентралізованої для ОТГ і централізованої для інших.

Також однією з головних проблем реформи сьогодні є розрив між зростаючими повноваженнями місцевої влади і розташованими там ресурсами, вважає лідер партії «Основа» Сергій Тарута.

«Під час поїздок в регіони я регулярно зустрічаюся з представниками місцевого самоврядування та обговорюю з ними нагальні проблеми громад – дороги, водопостачання, інфраструктура, земля. Більшість питань – елементарні. Але щоб вони швидко вирішувалися, громадам потрібна реальна фінансова децентралізація», – зазначає С. Тарута.

Андрій Ніколаєнко – голова партії «Основа», говорячи про перерозподіл повноважень, зауважив, що у місцевої влади сьогодні немає можливості стимулювати приплив інвестицій за рахунок поліпшення оподаткування. Прибуток підприємств і податок на надра йдуть нагору, а повинні були б залишатися на тих територіях, де вони заробляються. Ступінь децентралізації повинна бути ще вищою. Також більше повноважень, які сьогодні залишаються у Києві – із земельних, податкових та інших питань – повинні бути віддані на місця.

А в цілому, переконаний лідер партії «Основа» Сергій Тарута, процес децентралізації – позитивний і необхідний для України. Потрібно лише добросовісно виконувати свої повноваження.

Прес-служба

Житомирської обласної

організації політичної партії

«ОСНОВА»

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.