Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

МИРНИЙ ПЛАН СЕРГІЯ ТАРУТИ “ТРИ ОСНОВИ”

Наголошуючи на важливості компромісу між сусідніми державами, лідером партії «Основа» Сергієм Тарутою цей план був запропонований ще два з половиною роки тому на Мюнхенській конференції з безпеки.

І сьогодні практично всі положення цього плану стали предметом переговорів на вищому міжнародному рівні.

Три роки мирних переговорів по Донбасу, що проводяться в двох форматах – Мінському і Нормандському – не тільки не привели до врегулювання конфлікту, а й загострили три головні проблеми.

Однією з них є відсутність легітимної влади на тимчасово неконтрольованій території. Адже самопроголошені лідери самопроголошених «народних республік» не визнані ні Україною, ні світовим співтовариством. Жителі цих територій не мають власних, законно обраних представників. Росія при цьому відмовляється юридично брати на себе відповідальність за управління на цих тимчасово неконтрольованих територіях.

Також не вдається забезпечити безпеку, без якої не може бути реалізований жоден мирний план ні на лінії розмежування, ні на тимчасово неконтрольованих територіях Донецької та Луганської областей.

Третя проблема, підкреслює Сергій Тарута, це – втрата довіри як з боку жителів окупованих районів Донбасу до нинішньої української влади, так і з боку жителів решти України до жителів тимчасово окупованих територій.  Діалог між цими групами населення майже повністю перерваний.

Учасники Мінського і Нормандського форматів більше зосереджені на тому, що має відбутися раніше – вибори, амністія, припинення вогню або передача контролю над кордоном. При цьому вони залишають осторонь три вищевказані основи кризи переговорів.

Крім цього, останнім часом основний вектор зусиль спрямований скоріше на попередження погіршення ситуації або запобігання ескалації, а не на знаходження комплексного вирішення.

А от в плані мирного врегулювання Сергія Тарути «Три основи» пропонується зосередити зусилля саме на вирішенні трьох головних проблем.

Серед них – ЛЕГІТИМНІСТЬ.

Введення Міжнародної тимчасової адміністрації (МВА) є основним елементом забезпечення легітимності всього процесу мирного врегулювання. 

МВА отримує за допомогою миротворчого контингенту ООН контроль над нині неконтрольованими територіями Донбасу на основі поетапного підходу (спочатку контроль над лінією розмежування, і в кінці – над ділянкою зараз неконтрольованого російсько-українського кордону).

Надзвичайно важливою, на думку Сергія Тарути, є БЕЗПЕКА.

У мандат Ради Безпеки ООН щодо заснування та діяльності МВА в першу чергу повинен бути детально прописаний механізм і алгоритм забезпечення безпеки, який повинен складатися з трьох основних фаз (елементів): спочатку забезпечення безпеки за допомогою міжнародного миротворчого контингенту на лінії розмежування, потім на всій тимчасово  неконтрольованій території і нарешті – на нині неконтрольованій ділянці російсько-українського кордону.

Друге завдання на початковій стадії – забезпечити безпеку і порядок на пропускних пунктах між тимчасово окупованими районами Донбасу і основною територією України.  Цю місію за угодою сторін можуть взяти на себе озброєні поліцейські сили ООН, вважає лідер партії «Основа» Сергій Тарута.

Він також наголосив на проблемі ДОВІРИ.

Оскільки влада України визнає легітимність МВА, то вона тимчасово передає їй повноваження та інструменти для забезпечення реінтеграції жителів тимчасово окупованих районів Донбасу в єдиний правовий, економічний та гуманітарний простір України.  Для цього в її розпорядження передаються всі відповідні бюджети, в тому числі на освіту, медицину і пенсійне забезпечення. МВА також отримує право розпоряджатися всіма засобами, які будуть направлятися міжнародними донорами на відновлення Донбасу або в якості гуманітарної допомоги.

Окремим завданням МВА має стати забезпечення процесу повернення переселенців, тобто тих, хто залишив ці території після окупації. 

Важливою складовою першочергових заходів також має стати вирішення екологічних проблем.

Сергій Тарута переконаний, що для реалізації Мирного плану для Донбасу «Три Основи» потрібно створити і задіяти Віденський формат – переговорний формат високого рівня, спрямований на вдосконалення Нормандського формату і на основі Мінських домовленостей. Він створюється з представників України, США, Росії, ФРН і Франції за участю Генерального Секретаря ОБСЄ – пропонує С. Тарута.

Чому ж необхідний новий формат при наявності Мінського формату?

А тому, що Мінські угоди по суті стали угодами про припинення вогню, а не про врегулювання конфлікту. Віденський формат буде передбачати більш комплексний підхід і шлях до врегулювання кризових ситуацій і забезпечення миру, а не просто перемир’я (чим фактично стали Мінські домовленості).

Також важливим є те, що Відень – це столиця нейтральної держави, тут є відповідна рівновіддаленість від конфліктуючих сторін. 

Пропонуючи Віденський формат, лідер партії «Основа» С. Тарута зазначив:

«Моя пропозиція – міжнародна тимчасова адміністрація.  Ми також можемо посилити переговорний процес.  Мінськ нехай залишається Мінськом.  Нам потрібен новий формат спецпредставників, щоб була не тільки Америка і Росія, але були представники інших держав Європи. Такою може бути нова форма переговорного процесу у Відні».

 Прес-служба

Житомирської обласної

організації політичної партії 

«ОСНОВА» 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.