Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

ОДНА ДЕРЖАВНА МОВА І ДВІ ОФІЦІЙНІ

Як зазначив лідер партії «Основа» Сергій Тарута, сьогодні в Конституції відсутнє поняття «офіційна мова», що передбачає проведення необхідної законодавчої роботи.  Однак саме надання статусу офіційного для англійської та російської може стати важливим кроком на шляху вирішення мовної проблеми.

Тим, кого тема російської мови в Україні дратує, можна нагадати, що, по-перше, мова йде не тільки про статус мови і формальності, а про мільйони українських російськомовних громадян.

А по-друге, Україна, вважає С. Тарута, де-факто – двомовна країна.  Причому, провести чітку лінію між російськомовними та україномовними буває не так вже й просто.  Тим більше, що все більше молоді вільно говорить на двох мовах.

Зараз російськомовні українські патріоти – це велика група в країні. І зрозуміло, що без патріотичної позиції цієї групи неможлива була б поразка «російської весни» і проекту «Новоросія».

По-третє, треба вже зараз думати про те, що робити з непідконтрольною частиною українського Донбасу і Криму після повернення їх під український суверенітет, які ж механізми пропонувати? Що, ввести тотальну українізацію Донбасу і Криму?  Це не буде розумна ідея.

Що стосується англійської мови, наголошує лідер партії «Основа», то для неї особливої реклами не потрібно. Англійська – дійсно велика мова сучасного бізнесу і науки.  Тому її офіційний статус в Україні був би прикладом того, що наша країна готова інтегруватися в сучасний світ.

Хоч, звичайно, англійська мова офіційна – це технічно непросте завдання, але цей шлях потрібно пройти.  Знання англійської дає конкурентну перевагу, яка повинна бути якщо не в цього, так у наступного покоління громадян України.

Цікаві цифри: більш, ніж в 50 країнах світу англійська є офіційною.  Наприклад, в Індії, в Пакистані, в Південно-Африканській Республіці. 

У світі налічується близько півтора мільярдів осіб, які говорять англійською мовою.  Ще мільярд людей використовує англійську як другу. Не дивно, що 90% всієї текстової інформації в світі представлено англійською. Вона вважається основною мовою Інтернету, його використовує весь світ інформаційних технологій.

Ось приклад із міжнародного досвіду: в Канаді – відповідно до Конституційного закону 1982 року, федеральний уряд дає рівний статус англійської та французької мов як офіційних мов.

Лідер партії «Основа» Сергій Тарута вважає, що забезпечення на законодавчому рівні широких прав національних меншин в сфері використання рідної мови в освіті та взаємовідносинах з органами місцевої влади, а також в сфері розвитку національної культури і традицій є важливим компромісом між Сходом і Заходом – заради єдності.

Відомо, що ще в 2003 році Україна ратифікувала Європейську хартію захисту регіональних мов або мов меншин.

Так само, як очевидно, що Україна є двомовна країна, так само і очевидно, що українці – це етнічна більшість в Україні.  Однак є регіони, де компактно проживають представники інших етносів, які говорять на своїх національних мовах.

Наприклад, на Закарпатті ще в 2012 році проголосували за надання статусу регіональних угорській та румунській мовам. В Україні також повинні бути захищені права й інших мов – білоруської, польської, словацької, чеської, грецької та інших.

Однак державі, підкреслює Сергій Тарута, потрібно чітко визначити, що, по-перше, статус регіональної або мови меншини не повинен звільняти людей – носіїв цієї мови, від знання державної. 

По-друге, регіональні мови повинні встановлюватися тільки через локальний референдум, через певні механізми, а не зверху.  І навіть в цьому випадку, якщо відбувається місцевий референдум, тоді мова стає регіональною, але це зовсім не звільняє людей від необхідності знати українську.

Сергій Тарута зазначає, що має особистий досвід використання української та російської мови: «Я сам розмовляю в побуті російською, але при офіційному виступі чи на офіційній зустрічі з делегаціями, при будь-якому іншому публічному виступі ми зобов’язані говорити своєю українською, рідною державною мовою».

Лідер партії «Основа» наполегливо наголошує, що конфлікти на мовному ґрунті в Україні повинні вирішуватися на основі існуючого в нашій державі законодавства та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. 

Це є основою компромісу між Сходом і Заходом – заради Єдності!

Прес-служба Житомирської 

обласної 

організації 

політичної партії

«ОСНОВА» 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.