Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

ПРО ГАРНІ ВРОЖАЇ, СОНЯШНИК ТА «ТІНЬОВУ» ЗЕМЛЮ

Загалом врожай ранніх зернових і зернобобових у Житомирському районі зібрано чималий – 35,9 тис. тонн. Такий обсяг проти врожаю 2017 року зріс на 2,3 тис. тонн, а проти врожаю 2010 року (11,3 тис. тонн) є більшим на 24,6 тонн (тобто в 3,2 рази).

Однак, як мінімум, зібраний врожай виявився на 25-40% меншим від очікуваного. Основною причиною була всім відома  тривала негода.

У  той же час, врожай хліба є, і за це безмежна вдячність усім  хліборобам району.

Щодо продуктивності полів, що визначилася цьогоріч, то вона є в межах 41 цнт/га. Це на 4,6 цнт/га або 10,1% менше проти минулорічної врожайності.

Враховуючи нинішню збиральну площу  ранніх зернових обсягом в 8754 га, а вона є більшою від площі 2017 року на 1366 га (+18,5 %), то за минулорічної врожайності валове виробництво ранніх зернових могло бути близьким 40 тис. тонн.

Навіть за попередніми підрахунками роботи аграрних суб’єктів, у  цьому році є в окремих з них такі показники, які залишити без уваги ніяк не можна.

Наприклад, ТОВ «Діва Агроком», де керівником товариства є Король Руслан Сергійович, у співпраці з ТОВ «Діва Агролан», орендуючи на територіях бувшої Кам’янської та Садківської сільських рад майже 1000 га в цьому  році з кожного із посіяних 855 га озимої пшениці отримали врожай в кількості 6840 тонн. Кожен гектар забезпечив  при цьому врожайність в межах 80 цнт. Такий обсяг  зібраного врожаю ранніх зернових  займає 19,1 % у загальнорайонному  врожаї.

Другу позицію з намолоту зернового збіжжя – 5305 тонн – займає СТОВ «Ліщинське», у якому загальне керівництво забезпечується Олегом Володимировичем Мазуром. Середня врожайність з 1 га у товаристві в цьому році становить 53 цнт.

Третє місце з валового виробництва ранніх зернових посідає ПП «Миролюбівське» (керівник Швець Володимир Іванович) з намолотом зернового збіжжя у 2173 тонни.

Заслуговує на увагу і велику повагу робота ФОП Кузьмінчук Володимир Васильович, у якого врожайність озимої пшениці з кожного із 32 га склала 75 цнт/га.

Із зареєстрованих в районі більше як 71 юридичного суб’єкта підприємницької діяльності,  участь у виробництві ранніх зернових брало лише 31 господарство. Це всього 43,7% господарств від зареєстрованих. Решта керівників господарств не вважають за необхідне займатися виробництвом зернових. Ніби не дуже вигідно, як на їхнє розуміння. Зазвичай такі орендарі «знають» на сьогодні лише 4 культури. Це – соняшник, який на поліських територіях може бути у складі посівної площі на рівні лише 0,5%, та не більше 9% в господарствах, що забезпечують ведення аграрної діяльності на територіях лісостепу. При цьому, як орендар так і орендодавець, мусять пам’ятати і врахувати, що посіви соняшника на тому ж самому полі можуть бути знову засіяні не раніше ніж через 7 років. Про наслідки нехтування вимогами Постанови КМУ №164 від 11.02.2010 року щодо дотримання оптимальних співвідношень культур у сівозмінах слугують показники порівняльного аналізу фізико-хімічного складу грунтів південних територій нашої країни. В цій частині діяльності  і в наших аграріїв – орендарів людських земель також є проблеми. Прикро, що навіть сьогодні самі орендодавці не зважають на таку негативну ситуацію. І  не лише,  як дійсні власники своїх земель, а й як патріоти української землі. Ось деякі з цього приводу приклади відповідних порушень. 

З усіх орендованих земель, а це 1028 га, що перебувають у правовій площині щодо їх використання, в нинішньому році ТОВ «Житомирщина Агро», яке  зареєстроване на території Березівської сільської ради, 1100 га (120,7 %) засіяли соняшником. Стільки ж і майже на тих же площах був посіяний соняшник  і в 2017 році. (Перевищення нормативу в 110 раз).

З дозволених для обробітку, відповідно до вимог чинного земельного законодавства, 923 га  сільськогосподарських угідь, що знаходяться на територіях Василівської, Садківської та Березівської сільських рад, у цьому році  ТОВ «Кострогор» (раніше ТОВ «Житомирщина Агро») 450 га або 48,8 % також засіяло соняшником. (Перевищення нормативу в 100 раз).

Подібною є ситуація і в інших орендарів. Так, ТОВ «Полісся Агро бізнес», маючи права на використання 360 га на території Високопічської сільської ради, в нинішньому році засіяло соняшником 478 га (це навіть більше на 118 га або 132,8% від дозволених обсягів).  (Перевищення нормативу в 318 раз).

До 300 га на території Високопічської і більше 350 га на території Василівської сільських рад впродовж багатьох років не використовуються за своїм цільовим призначенням невитребувані земельні частки (паї), перебуваючи в основному у статусі «елітних бур’янових розсадників». У 2013 році право на їх використання було надано ТОВ «Сатурн-Агро», що зареєстроване на території Високопічської сільської ради.

Вже котрий рік ТОВ «Заможне Агро» свої законні права на орендне використання 429 га земельних часток (паїв) на території Заможненської і 263 га на території Високопічської сільських рад через незрозумілі причини майже не використовує. Це немалий обсяг сільськогосподарських угідь, який міг би бути одним із джерел, ефективне використання якого давало б свої конче необхідні позитивні результати. Цьогоріч окремі площі засіяні соняшником  (вже другий рік поспіль по тих же полях) та гречкою, а обсяги цих засіяних земель не піддаються статистичній звітності. Ніби «замовчуються» та від когось «приховуються».

Чому?

Подібна ситуація і в ТОВ «Щербини», у якого ніби існують права на оренду 670 га і які піддані державній  реєстрації в цьому році та чомусь інформація щодо їх використання також замовчується. Можливо, використовуються, але по-своєму. А, можливо, й дійсно не використовуються. А,можливо, через те, що більше 350 га земельних часток (паїв) на території Березівської сільської ради вже було піддано державній реєстрації ТОВ «Житомирщина Агро».

Як таке стається, не зрозуміло. Може, саме сьогодні і відбуваються певні уточнення з цього приводу. Можливо. Все можливо…

У Житомирському районі у правовому полі, а все ж таки ніби «гуляє» близько двох з лишком тисяч га поліських угідь. На більшість з них дійсно є законні права по їх використанню, однак окремі з них майже не використовуються за своїм цільовим призначенням. За інших обставин, цей обсяг земель може  бути у складі сільськогосподарських угідь, які при ефективному використанні слугували б наповненню сільськогосподарського продовольчого ринку країни.

Крім наведених прикладів, є й інші, про які ми згадаємо дещо пізніше. Поряд з вирощуванням соняшника, велику увагу керівники господарств приділяють таким культурам, як соя, кукурудза на зерно та ріпак. Зрозуміло, що в  нинішніх економічних реаліях, коли з екранів телевізора життя українців ніби постійно поліпшується, може, так і потрібно. Але як тоді щодо життя наших дітей в майбутньому? Адже добрива, що нині використовуються для отримання добротних врожаїв, жодним чином на збереження та поліпшення грунтів не впливають. Скоріше навпаки, – навіть шкодять. За великим рахунком, їх основне призначення – сприяння і стимуляція врожайності. Не більше. Де ж тоді межа? Де міра?

Вважаю, що такий стан речей має непокоїти і дійсного орендаря, і небайдужого до землі орендодавця.

За існування зазначених негараздів та зволікання впродовж років щодо їх усунення, не варто навіть вести розмову про будь-яке поліпшення, в тому числі і стосовно нарощування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, наповнення місцевих бюджетів, а відтак і реалізації необхідних заходів, спрямованих на покращення життя громадян у  наших селах.

Враховуючи той стан країни, коли одночасно відбувається реалізація реформаторських урядових стратегій і захист самої країни від ганебних посягань запроданців і пройдисвітів, існування зазначених недоліків в системі АПК району є неприпустимим з одного боку, а з другого – таким, що за бажанням представників влади і місцевого самоврядування можуть бути швидко усунуті.

Найшвидшого такого врегулювання зазначених проблем щодо ефективного, правового та за цільовим призначенням використання сільськогосподарських  земель потребують саме бюджети нинішніх поліських сільських рад, які сьогодні перебувають у стадії самовизначення щодо майбутньої діяльності в складі об’єднаних спроможних громад.

Володимир ОРЖЕХІВСЬКИЙ,

начальник управління

агропромислового розвитку

Житомирської РДА,

голова постійної комісії

з питань АПК,

земельних відносин та екології

Житомирської районної ради   

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.