
17 липня цього року Конституційний суд України визнав неконституційним скасування та обмеження 28 грудня 2014 року Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII пільг постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи та відновив відповідні соціальні гарантії.
У цьому судовому рішенні зазначається, що обмеження чи скасування пільг, компенсацій і гарантій постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС, призвели до звуження їхніх прав, зниження рівня їхнього соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов’язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та оскарженню не підлягає.
13 серпня у прямому ефірі fm радіостанції «Житомирська хвиля» у програмі «На часі» наслідки такого рішення та очікування від нього обговорили безпосередні постраждалі від наслідків Чорнобильської катастрофи та лідери громадських чорнобильських організацій.
– Я би хотів сказати одне: коли побачив рішення Конституційного суду, хто з позивачів звертався до цього суду щодо повернення ліквідаторам та іншим потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пільг, то виявив там тільки одне прізвище народного депутата України від Житомирщини – Віктор Развадовський. Інші себе б’ють у груди зі словами, що вони проти ліквідації чорнобильських пільг та компенсацій, але чомусь три роки тому не підтримали відповідне звернення до Конституційного суду?! – зауважив голова Житомирської обласної Асоціації «Дзвони Чорнобиля» Леонід Антонюк.
До слова, ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Віктор Развадовський не голосував у грудні 2014 року ані за ліквідацію пільг чорнобильцям, ані за Державний бюджет України на 2015 рік, у якому були відсутні кошти на пільги, компенсації та інші соціальні гарантії постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції до антиконституційних змін. Чого не можна сказати про деяких інших політичних діячів Житомирщини, які турботу про чорнобильців зазвичай проявляють двічі на рік: 26 квітня – у день Чорнобильської катастрофи та 14 грудня – у День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. І то – на словах.
Микола КРИНИЧНИЙ