Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

ПРО НОВАЦІЇ В ОФОРМЛЕННІ СПАДЩИНИ

Життя не стоїть на місці, і новітні тенденції торкнулися такого усталеного сегменту людського життя, як оформлення спадку після померлих родичів. Аби отримати фаховий коментар із низки актуальних питань спадкового права, кореспондент «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ» звернувся до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Віктора Доброльожі, котрий здійснює нотаріальну практику в нашому районі з 1999 року.

– Пане Вікторе, поясніть читачам газети, що змінилося в непростій процедурі оформлення спадщини в 2018 році бо довжелезні черги до нотаріусів уже давно стали притчею во язицех, а необхідність збору різного роду довідок подекуди перетворює отримання спадку в справжнісіньке «ходіння по муках».

– Найголовнішим і найактуальнішим є те, що у Житомирі нарешті створено об’єднану Житомирську держану нотаріальну контору, котра забезпечить нотаріальними послугами  мешканців м. Житомира і Житомирського району. Раніше було три дежнотконтори: відповідно для Корольовського і Богунського районів м. Житомира та окремо – для Житомирського району. Новостворену структуру укомплектовано  відповідним штатом працівників, технікою і навіть власним автотранспортом, що дозволяє здійснювати виїзд до клієнтів, котрі через стан здоров’я не можуть потрапити до нотаріуса. Прикметно, що всі раніше заведені спадкові справи передано на збереження до Державного нотаріального архіву.

– Тобто, якщо спадщина відкрилася до 2018 року, то спадкоємцям потрібно одразу звертатися до обласного нотаріального  архіву?

– Ні, процедура є іншою. Архів лише зберігає заведені і попередні роки справи, а безпосередньо оформлення спадщини здійснюють державна нотаріальна контора та приватні нотаріуси Житомирського районного нотаріального округу. Лише на їхній запит обласний архів тимчасово видає ту чи іншу спадкову справу, котру після довидачі відповідних свідоцтв нотаріус повинен повернути.

– Скільки, зазвичай, займає процедура, і яким є алгоритм звернення спадкоємців?

– Як і раніше, все починається із свідоцтва про смерть спадкодавця, котре  потрібне для ідентифікації спадкової справи (її номер, рік заведення тощо). Якщо людина померла до 2005 року, то робиться додатковий запит до нотаріального архіву на предмет заведення такої справи раніше. Що, в свою чергу, подовжує провадження у справі на місяць-півтора. Окрім того, у спадкоємців можуть бути неготові правовстановлювальні документи, зокрема відсутній кадастровий номер на земельну ділянку тощо. Таким чином, часові виміри є різними. Головне, що на сьогодні відсутня проблема «потрапити до нотаріуса», і справа з оформленням спадщини в Житомирському районі врешті-решт зрушила з «мертвої точки». У цьому особисто я бачу абсолютний позитив.

– Чи можна стверджувати, що наразі відсутня свого роду «монополія», коли окрім як до державної нотаріальної контори, спадкоємець не міг звернутися?

– Саме так. У громадян нарешті з’явилося право вибору. Вони можуть звернутися як до державного, так і до приватного нотаріуса. Обирати собі фахівця за власним уподобанням, як  перукаря, дантиста, сімейного лікаря тощо. Принагідно нагадаю, що згадану вами  «монополію» було подолано на законодавчому рівні у далекому 2009 році, коли приватний нотаріат «допустили» до оформлення спадщини. Раніше це була виключно прерогатива державних нотаріальних контор. До слова, нагадаю, що на консультацію до нотаріуса необхідно брати максимум наявних документів (свідоцтво про смерть – обов’язково, заповіт – за наявності, документи про родинні стосунки із спадкодавцем, свідоцтва на власність тощо).

– Яким чином охочі можуть віднайти собі саме районного нотаріуса, адже  в Житомирі декілька десятків фахівців, проте не всі займаються спадщиною та ще й у сільській місцевості?

– У час інтернету найоптимальніше застосовувати його необмежені можливості, зокрема, можна вийти на офіційний веб-сайт нашої професійної спільноти: notariat.zt.ua, з якого дізнатися  прізвище, адресу, телефон нотаря. А зв’язавшись із нотаріусом чи його помічником, перепитати: по якому округу – районному чи міському вони працюють, оскільки оформлення спадщини здійснюється виключно за місцем її відкриття, тобто за останнім постійним місцем проживання померлої людини. А місцем проживання особи апріорі  вважається місце реєстрації, котре традиційно продовжують називати «пропискою», хоча цей термін де-юре вже не чинний. Саме ж місце знаходження майна значення немає: воно може бути навіть в іншій області або за кордоном. Причому спадкова справа заводиться один раз і не передається від одного нотаріуса до іншого та підлягає зберіганню впродовж 75 років.

– На території району є декілька об’єднаних територіальних громад: Оліївська, Глибочицька сільради, які мають в своєму складі населені пункти з інших районів – Черняхівського та  Коростишівського. Де мають оформлювати спадщину їхні мешканці?

До уваги береться адміністративно-територіальний поділ, а не склад громади. Тобто поки що жодних змін – де проживав померлий, там і відбувається оформлення спадщини його спадкоємцями. Якщо це Житомирський район – то і нотаріус має бути житомирський, а саме – районного нотаріального округу.

– Чи відбулися позитивні зміну в оподаткуванні спадщини?

– Так, і це друга приємна річ в такій невеселій справі, якою по своїй суті є спадкування. Йдеться про те, що у 2017 році до Податкового кодексу було внесено зміни, якими від існуючого раніше оподаткування було звільнено найближчих родичів: онуків та братів/сестер. Оскільки  раніше, даруючи будинок чи земельну ділянку своїм онукам, їхні дід чи баба мали сплатити ще й податок з такого подарунку – 6,5 % його вартості (5 % – податок з доходу фізичної особи і 1,5 % – військовий збір). Характерно, що аналогічно оподатковувалося й дарування між сторонніми особами. Наразі ця соціально несправедлива річ усунута. Окрім того,  так  близькі за родинними стосунками спадкоємці позбавлені необхідності здійснювати оцінку успадкованої нерухомості. А це, погодьтесь, знову ж таки економія і часу, і грошей.

 Інтервю провела

Ірина КАРПЕНКО

Далі буде.

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.