Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

Сергій МИКИТЮК: «ВІДЧУТТЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА СПІЛЬНЕ МАЙБУТНЄ»

Інтерв’ю з головою Житомирської РДА Сергієм Микитюком про результати впровадження реформ та ініціатив у Житомирському районі.

Сергій Микитюк працює на посаді голови Житомирської райдержадміністрації з квітня 2016 року. За цей час у районі відбулися помітні зміни в частині соціально-економічного розвитку. За результатами роботи згідно оцінки результативності діяльності райдержадміністрацій та виконкомів рад міст обласного значення Житомирський район у 2016 та 2017 роках посів перше місце серед 23 районів Житомирської області. Головним своїм завданням від першого дня роботи С. Микитюк бачить впровадження секторальних реформ та продовження процесів децентралізації і адміністративно-територіальної реформи, які направлені на підвищення рівня життя населення та покращення якості надання послуг.

– Сергію Михайловичу, так співпало, що від самого початку Вашого перебування на посаді першочерговим у роботі є реалізація державної політики щодо децентралізації влади у країні. Які основні досягнення тут має Житомирський район?

– Позитивні зміни, що протягом 3-х років відбуваються на територіях багатьох сільських, селищної рад, об’єднаних сільських рад в Житомирському районі, яскраво свідчать про те, що реформа децентралізації, яка реалізується в Україні, є найуспішнішою за всю історію незалежності нашої країни, адже сьогодні громади отримали значний фінансовий ресурс та можливість самостійно формувати стратегію розвитку місцевої території. Основна суть реформи полягає у передачі владних повноважень та необхідних ресурсів на місцевий рівень, на рівень об’єднаних територіальних громад. Право розпоряджатися земельними ресурсами отримують ОТГ, які окрім цього отримують додаткові надходження від ПДФО (60%) та мають суттєву підтримку на соціально-економічний розвиток та розвиток інфраструктури з Державного бюджету та Державного фонду регіонального розвитку.

Деякі сільські ради мають великі власні доходи за рахунок «вдалого» розташування, а деякі незначний. Іноді відчувається перепад у соціально-економічному розвитку місцевих територій. Тому важливим є створення ОТГ, які об’єднають у собі громади з різними доходами та можливостями, будуть самодостатніми із значними фінансовими та земельними ресурсами, що забезпечить рівномірний сталий розвиток об’єднаної громади.

Наразі в Житомирському районі вже створено чотири сільські ОТГ – Тетерівську, Станишівську, Оліївську та Глибочицьку. Завдяки проведеним реформам, зокрема змінам в бюджетному та податковому кодексах, новоутворені громади отримали суттєве збільшення надходжень до місцевих бюджетів і, відповідно, змогу істотно покращити інфраструктуру на власних територіях. Окрім збільшення фінансових надходжень громади мають підтримку з Державного фонду регіонального розвитку, за кошти якого вже втілено ряд важливих проектів та державну фінансову підтримку протягом 5 років на соціально-економічний розвиток та розвиток інфраструктури. Процент покриття об’єднанням у районі складає вже близько 40%. Сьогодні планується створення потужної «південної» громади та Березівської ОТГ.

– А як реформа децентралізації позначилася на загальному фінансовому станові району, чи продовжується розвиток економіки?

– Доходи місцевих бюджетів, у тому числі і районного, значно збільшилися. І хоча скептики вважають, що в 2014-2015 роках це відбулося в тому числі і за рахунок інфляції, то 2016-2017 роки показали, що збільшення надходжень досягається за рахунок децентралізації та активного розвитку як місцевої території, так і в цілому країни. За 2017 рік до загального фонду зведеного бюджету району надійшло власних надходжень в сумі 201,51 млн. грн. Відсоток виконання становив 144,8%. До загального фонду районного бюджету надійшло 114,72 млн. грн. власних надходжень. Виконання бюджету – 168,5%. Звичайно, утворення самостійних у питанні прийняття рішень об’єднаних громад, які напряму співпрацюють з Державним бюджетом, призвело до пропорційного скорочення надходжень до районного бюджету (мінус ПДФО). На території ОТГ, що утворилися в районі знаходиться більшість потужних підприємств, що активно розвиваються, але, незважаючи на це, початок 2018 року можна також вважати успішним. Виконання затвердженого плану бюджету за перший квартал склало 125%. Наразі активно працюємо над збільшенням доходів районного бюджету.

Розвивається й економіка району. Так, упродовж останніх років тут досягнуто позитивної тенденції в промисловій галузі. Промислове виробництво дає майже третину загальної доданої вартості, близько половини експортної продукції та є визначальним фактором реалізації життєвих інтересів району, її економічної безпеки, соціальних і культурних умов життя нашого населення.

Обсяги реалізованої промислової продукції підприємствами району за 2017 рік склали 2 163,4 млн. грн. (у 2016 році – 1216,4 млн. грн.). Промислові підприємства не лише створюють додаткові робочі місця, забезпечуючи добробут власних сімей і громади у цілому, а й є головними донорами бюджету району.

Гарні результати роботи демонструє й агропромисловий комплекс району.

У 2017 році в районі отримано рекордний врожай зернових та зернобобових культур – 90 тис. тонн. Вдвічі більше, ніж у 2015 році. Збільшено виробництво озимого ріпаку, соняшника, овочів тощо. Впроваджено виробництво ягідних культур, зокрема малини, смородини, лохини. У 2017 році збільшився і середній надій молока від однієї корови. Ця тенденція продовжується і у 2018 році.

– Які зміни відбулися в результаті злагодженої командної роботи в частині покращення матеріальної бази закладів соціальної сфери та розвитку транспортної інфраструктури?

– У районі тривають ремонти закладів освіти та медицини, проводиться термосанація приміщень, газові котли замінюються на устаткування яке, працює на альтернативних видах палива, встановлюються теплові лічильники, будуються нові об’єкти тощо. Окрім того, тривають ремонти доріг.

Так, у 2017 році встановлено 34 теплових лічильників на суму 2,1 млн. грн., проведено ремонт теплових мереж у смт Новогуйвинське та смт Озерне на загальну суму 2,286 млн. грн. На заходи з енергоефективності виділено та освоєно 5,92 млн. грн. З них на заклади освіти – 4,8 млн. грн. На заклади охорони здоров’я – 1,123 млн. грн. Проведено капітальний ремонт котелень в 8 ЗОШ району. В ЗНЗ району виконано поточні та капітальні ремонти на суму 6,9 млн. грн. Встановлено металопластикових вікон на суму 1,8 млн. грн. Проведено капітальний ремонт систем водопостачання та водовідведення в 4 ЗНЗ на загальну суму 532 тис грн. Закуплено для ЗНЗ 24 комп’ютера та 8 мультимедійних комплексів. Освітні заклади району були охоплені безкоштовним харчуванням. За рахунок фінансової підтримки з державного фонду регіонального розвитку був відкритий Садківський ДНЗ «Ластівка». Відкрилася додаткова група в Глибочицькому ДНЗ після реконструкції садочка. Безкоштовним оздоровленням та відпочинком за рахунок коштів обласного, районного та сільських бюджетів було охоплено 3042 дитини.

Загальний обсяг фінансового ресурсу, що виділявся та був освоєний на проведення ремонту доріг з сільських, селищного та районного бюджетів у 2017 році, є рекордним та склав 40,51 млн. грн.

Також у 2017 році проведені роботи з вуличного освітлення, зокрема на капітальний та поточний ремонти по цьому напрямку використано коштів з місцевих бюджетів на загальну суму 8,15 млн. грн.

Для амбулаторій придбано 3 автомобілі, проведено поточні та капітальні ремонтні роботи в 23 закладах охорони здоров’я первинного рівня на загальну суму 3,93 млн. грн. Придбано обладнання на суму 903,8 тис. грн. Для потреб центральної районної лікарні було придбано сучасне діагностичне обладнання на суму 5,442 млн. грн. Здійснено капітальний ремонт приміщень на 1,036 млн. грн.

Покращено матеріально-технічну базу закладів культури району на суму 1,74 млн. грн. За ці кошти придбано музичну апаратуру, сценічні взуття, костюми, комп’ютерну техніку, автобус тощо.

У 2018 році планується встановлення 15 теплових лічильників в смт Озерне, заміна теплової мережі в смт Озерне на суму 1,5 млн. грн., будівництво та відкриття нових сучасних спортивних майданчиків в Садках, Озерному та Левкові. У тому числі за державної підтримки на умовах співфінансування. Планується відкриття ресурсної кімнати, трьох медіатек в Левківській ЗОШ, Новогуйвинській та Озерненській гімназіях. З 1 вересня відбудеться відкриття першого в Житомирській області Інклюзивно-Ресурсного Центру. Планується створення двох опорних шкіл.

У 2018 році проводиться реформування первинної ланки охорони здоров’я. Комунальна установа «ЦПМСД» району перетворена на некомерційне підприємство. Для амбулаторій та пунктів здоров’я закуповується необхідне медичне обладнання, комп’ютерна техніка тощо.

З початку нового сезону почалися ремонти доріг. Зокрема, наразі триває експлуатаційний ремонт автодоріг місцевого значення за рахунок державної субвенції. Вже проведено роботи щодо ремонту дороги Гуйва-Озерне, які з використанням нових технологій проводило ПП «Автомагістраль». Тривають роботи і на дорозі від смт Озерне до Сквирського шосе (через Скоморохи). Вже завершено ямковий ремонт 7 км автодороги Житомир-Левків. Тут роботи проводили ПП «Автомагістраль» та Житомирський райавтодор. У планах – ремонт автодороги від Високої Печі до Троянова, траси М-21 –Кодня, Головенка-Троянів, Дениші-Тригір’я-Висока Піч тощо. Проводяться капітальні ремонти за рахунок коштів місцевих бюджетів сільських доріг.

– Як у районі реалізуються секторальні реформи, зокрема медична та освітня?

– У галузі освіти в районі вже котрий рік спостерігаються позитивні зміни. Наразі на умовах співфінансування з районного бюджету для перших класів ЗОШ планується придбання комп’ютерів, багатофункціональних пристроїв та ламанаторів. Велику підтримку з Державного бюджету отримають опорні школи. Для таких закладів буде придбано додаткове обладнання, та, у разі захисту відповідного проекту, буде проведено термосанацію. Усі ці заходи спрямовані на покращення якості освіти та створення для учнів комфортних умов навчання і відпочинку.

Триває й реформа у галузі медицини. Наразі наші громадяни мають до кінця року визначитися із сімейним лікарем чи терапевтом та підписати з ним декларацію на первинне медичне обслуговування. Пов’язано це зі зміною системи фінансування медичних закладів. Як свідчить світова практика, 80% усіх звернень за медичною допомогою вирішуються саме на первинному рівні. Тому реформа у галузі почалася з первинної ланки. Водночас у районі є певна проблема із забезпеченістю лікарями, адже лише за приблизною статистикою минулого року за кордон виїхали близько 60 тис. кваліфікованих українських медичних працівників.

Водночас, ми маємо амбітні плани щодо подальшої долі районної лікарні, яка має стати однією з кращих в області. Наразі тут триває ремонт. У тому числі й палат для пацієнтів. В лікарню закуповується сучасне обладнання. Лише минулого року на це було спрямовано 5,5 млн. грн. Сюди запрошуються на роботу фахові спеціалісти, а вже незабаром, як планується, на базі лікарні працюватиме й сучасний комп’ютерний томограф, збір благодійних внесків на придбання якого вже розпочато. Вже є й проект щодо термосанації приміщення лікарні.

Окрім того, зазначу, що у Житомирському районі у поточному році заплановано за кошти ДФРР побудувати «з нуля» шість нових медичних амбулаторій.

– Можна детальніше про цей проект?

– Тут варто нагадати, що у грудні 2017 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Він покликаний вирішити проблему з критичним станом первинної медичної допомоги у сільській місцевості, яка не вирішувалась десятиліттями. Зробити цю медичну послугу якісною, розвернути її до сільських мешканців, яких в Україні понад 13,1 млн., а в деяких областях — навіть понад 60% населення — сільське. Ініціатива Президента полягає не тільки у запровадженні сучасних підходів до приміщень і медичного обладнання, а в першу чергу – новітніх методів, телемедицини, які можуть записувати дані, передавати їх на вторинний рівень і отримувати дуже швидку консультацію від фахових лікарів з вузькопрофільних питань. Законом фактично дано старт реформі сільської медицини. Основна ціль – забезпечити якісну диспансеризацію у сільській місцевості, вчасне виявлення захворювань, насамперед генетичних на ранніх стадіях, системний нагляд за певними групами хворих, проведення профілактичних й оздоровчих заходів.

Тому ще на початку поточного року об’єднані громади надали свої пропозиції щодо виду проекту та розташування нових амбулаторій у сільській місцевості до облдержадміністрації. На реалізацію більше 50 проектів у Житомирській області з Державного бюджету виділено 155,5 млн. грн., які вже є на рахунку області. У Житомирському районі у рамках проекту планується розпочати будівництво нових амбулаторій у с. Дениші, с. Піски, с. Станишівка, с. Сонячне, с. Іванівка та с. Сінгури. Серед основних вимог участі у проекті – наявність лікаря, відповідних під’їзних комунікацій, доступу до мережі Інтернет та співфінансування з місцевих бюджетів.

Робота щодо будівництва нових амбулаторій у районі проведена велика, однак залишилося вирішити низку земельних та містобудівних питань. Керівники громад мають оперативно вирішити проблемні питання, адже перші 10 проектів у селах області отримають додаткове співфінансування з обласного бюджету у розмірі 10% вартості проекту. А це, за попередніми розрахунками, становитиме додатково 600-650 тис. грн. Загалом на реалізацію проекту з Державного бюджету виділено 4 млрд. грн.

Сергію Михайловичу, наша країна все ще перебуває у стані неоголошеної війни. Яким чином побудовано роботу із соціальної підтримки учасників АТО в районі?

– Станом на початок року на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення райдержадміністрації перебувало 811 учасників антитерористичної операції, яким встановлено статус учасника бойових дій (з них 309 демобілізованих військовослужбовців), 2 учасника війни, 22 інваліди війни, 9 членів сімей загиблих учасників АТО. На всіх демобілізованих військовослужбовців та членів сімей загиблих учасників АТО складено соціальні паспорти, в яких визначено їх соціально-побутові потреби. Згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники бойових дій мають право на виділення їм земельної ділянки. Із 309 демобілізованих військовослужбовців земельні ділянки отримали 122 особи, 56 заяви учасників АТО знаходяться на розгляді в сільських та селищній радах та 6 заяв – на розгляді в управлінні Держгеокадастру в Житомирському районі. У 2017 році для забезпечення учасників АТО санаторно-курортним лікуванням з державного бюджету було виділено 112333 грн., профінансовано 112329 грн. У 2017 році отримали путівки 18 демобілізованих учасників АТО, з них – 17 учасників бойових дій та 1 інвалід війни 2 групи. У минулому році 3 учасники АТО забезпечені протезно-ортопедичними виробами, один учасник АТО забезпечений кріслом – колісним. Окрім того, на виконання бюджетної програми «Заходи із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації учасників АТО та забезпечення постраждалих учасників АТО санаторно-курортним лікуванням» управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації було укладено договір з Житомирським державним технологічним університетом про навчання на курсах іноземної мови трьох учасників АТО на загальну суму 10,5 тис. грн. Також було укладено договір з філією «Житомирський державний обласний навчально-курсовий комбінат» УДП «Укрінтеравтосервіс» на суму 54,3 тис. грн. та направлено на курси водіїв за категоріями «В», «С», «Д» 14 учасників АТО.

Робота у даному напрямку триває.

– Дякуємо за змістовне інтерв’ю!

Інтервю провів

Юрій ОГІРЧУК

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.