Сьогодні: 21 травня 2022 року - субота

wordpress themes.

ВАСИЛЬ ЗАРІЧНИЙ: «ЛІС – ЦЕ МАЙБУТНЄ ДЛЯ НАС З ВАМИ»

ДП «Житомирський військовий лісгосп» було створено  у 2009 році на базі Зарічанського, Корбутівського, Чуднівського, Макарівського лісництв загальною площею більше 13 тис. гектарів.

Сьогодні обовязки директора ДП «Житомирський військовий лісгосп» виконує Василь Григорович ЗАРІЧНИЙ.

В. Г. Зарічний народився на Хмельниччині. З дитинства мріяв працювати в лісі. Успішно закінчив  Малинський лісотехнічний коледж, потім – Житомирський агроекологічний університет.

Скромний, мудрий, справедливий, лісівник від Бога – таким  його знають колеги. На керівній посаді Василь Григорович є вимогливим, принциповим, прямолінійним, терплячим наставником та порадником для своїх колег.

– За 2017 рік лісгоспи Житомирщини витратили 26,5 млн. грн. на створення лісових культур, яка частка в цьому Житомирського військового лісгоспу?

– Сьогодні, як ніколи, Україна потребує оновлення лісу. ДП «Житомирський військовий лісгосп» займається доглядом за лісовими  масивами шляхом санітарно-оздоровчих заходів, рубок формування та оздоровлення лісів та рубок головного користування. А також проводимо щорічну посадку лісових культур на площі до 100 га. Протягом двох років висаджується сосна звичайна, дуб черешчатий, а також вводиться у лісові культури модрина європейська з Львівського лісгоспу на суму майже 100 тис. грн. Саме вона росте у два рази швидше від сосни звичайної. Не боїться шкідників і хвороб, дає хорошу приживлюваність і збільшує вдвічі продуктивність насадження.

Щороку лісгосп проводить збиткові, проте необхідні догляди за лісовими культурами, у лісі йде постійна кропітка робота.

Ми працюємо на майбутні покоління, бо дерева ростуть не менше 100 років, і на це йдуть великі затрати. Маємо лісовий розсадник, на якому вирощуємо сіянці для своїх потреб. Проводимо лісорозведення там, де не було заліснено, і лісовідновлення там, де відбулась суцільна рубка.

За ці роки було вирощено більше одного мільйона  в загальній кількості сіянців, що забезпечує  потреби лісгоспу у повному обсязі.

У лісництвах є цехи переробки лісової продукції. Ми створюємо нові робочі місця. Сьогодні в ДП «Житомирський військовий лісгосп» працює 87 штатних працівників.

– Василю Григоровичу, з чого починається ліс?

– Ліс починається зі збору насіння, подальшого вирощування сіянців у розсадниках та їх посадки у лісі, де лише через 100 років можна буде ходити із пилкою. Ліс – це майбутнє для нас з вами, бо це легені України. У  нашому лісгоспі в основному вирощується цільова порода сосни  звичайної, але є і дубові гаї й мішані ліси. Є вільха і береза. Велику увагу приділяємо охороні лісових масивів. Фактично ліс охороняємо цілий рік.

Ліси рекреаційного призначення відвідує багато людей, а щоб не допустити пожежі проводимо  профілактичні бесіди. По лісах стоять аншлаги, проорюються захисні смуги, особливо навкруги хвойних молодняків.

– Нині масово всихають соснові насадження. Як з цим боротися?

– Головною причиною всихання соснових насаджень є ураження верхівковим короїдом та судинним мікозом. Збільшення чисельності верхівкового короїда на Житомирщині  було зафіксовано в 2010 році, а у 2013 році вже був спалах цього виду в нашому регіоні. А в наступні роки розширилась його географія.

При заселенні верхівкового короїда та занесенні діаспор трахеомікозу загибель дерева настає за півтора-два місяці.

Висихання сосни відбувається за вершинним типом – короїд спочатку вражає товсті гілки та стовбур у кроні, гілки відмирають, дерево гине.

А щоб зменшити наслідки, треба проводити ранню діагностику всихання, своєчасні санітарні рубки в осередках всихання впродовж усього року, невідкладну утилізацію  порубкових решток (спалювання). В осередках всихання слід проводити суцільні санітарні рубки. Верхівкові короїди вражають верхівку сосни, забивають смоляні ходи,  і хвоя стає сухою. Є ще й вторинні стовбурні шкідники, які пошкоджують цінну частину стовбура і викликають грибкові хвороби.

Василю Григоровичу, як Ваші працівники підвищують свою кваліфікацію?

– 19 наших працівників у 2017 році за кошти підприємства пройшли навчання на курсах підвищення кваліфікації працівників в Українському центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства та отримали відповідні посвідчення. Все це робимо для того, щоб згуртований колектив добросовісно працював та виховував молодь, щоб зберегти наші унікальні ліси.

– Рекреаційний майданчик «Холодок» створювали працівники Вашого підприємства?

– Житомирський військовий лісгосп був створений  на мальовничій окраїні Житомира. Саме тут з’явився і рекреаційний майданчик «Холодок». Це подарунок підприємства для працівників лісового господарства, які тут можуть відпочивати на природі зі своїми сім’ями.

Окрасою цього майданчика є казкові скульптури, які зачаровують людей, які тут бувають. Тут чудове місце для відпочинку, щоб отримати гарний настрій, позитивні враження від спілкування з природою. У планах лісівників доповнити ділянку новими об’єктами та дитячими майданчиками, щоб дітвора разом з батьками відпочивала на природі. «Холодок» створено для безкоштовного відпочинку. У нас впорядкована територія, облаштовані альтанки, мангали.

Василю Григоровичу, Ви один з перших підтримали волонтерський рух. Ваше  підприємство надає матеріальну та фінансову допомогу українській армії.

– Так, ми не можемо стояти осторонь, коли в Україні йде війн. Ми пропонуємо військовим частинам свою допомогу, а взамін отримуємо подяки від земляків, які сьогодні на передовій.

У колективі Корбутівського лісництва зазначають, що після того, як Житомирський військовий лісгосп очолив Василь Григорович Зарічний, зросли економічні показники підприємства,  більш раціонально почали  використовувати сировину у переробці, зросли прибутки.  Зарплата працівників лісгоспу зросла удвічі. Люди отримують зарплату вчасно, також підприємство виплачує заохочувальні премії, тому в людей виріс стимул працювати краще.

До державного бюджету лісгосп сплатив  минулого року 6,8 млн. грн.,  до місцевого – 2,2 млн. грн.

За останній рік було придбано два нових автомобілі підвищеної прохідності для більш оперативної  роботи з попередження незаконних рубок та розкрадання лісу. Постійно проводяться рейди по виявленню лісопорушників. У 2017 році по ДП «Житомирський військовий лісгосп» завдяки оперативній та відданій роботі лісової охорони не було допущено пожеж.

– Головне для працівника лісового господарства – це почуття відповідальності, розуміння необхідності піклуватися про природу, готовність жити в злагоді з природою відповідно до її законів, бо ми є та ж частинка природи,- говорить Василь Зарічний. – Лісівник вибирає свою лінію на все життя і працює на результат добросовісно, за покликом серця. Ми розуміємо, що природа  помилок не пробачає.

Василь Григорович Зарічний знає всіх працівників Житомирського військового лісгоспу від майстра до лісничого по імені, він повірив в колектив, з яким можна гори вернути, а колектив підтримує у всьому свого керівника. Тому що В. Зарічний   відповідальний і відданий своїй справі, чесний до роботи і у нього щире ставлення до людей.

– Василю Григоровичу, чого вдалося Вам досягти?

– Це питання філософське, але пройшовши певний період життєвого шляху, я набув певного досвіду, можливо, став, мудрішим.

 Петро ТАРАСЮК

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.