Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА «ТІНЬОВУ» ЗАЙНЯТІСТЬ

Відповідно до ст.43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує  рівні можливості у виборі  професії  та роду трудової діяльності. На рівні держави прийнято ряд законів та підзаконних актів, які забезпечують захист прав найманих працівників. Найпоширенішими порушеннями в сфері трудового законодавства є «тіньові» зарплати та нелегальне використання праці найманих працівників.

З метою виявлення таких порушень проводиться робота по двох напрямках.

По-перше. Відповідно до розпорядження голови Житомирської  райдержадміністрації  від  18.05.2015р. №439  «Про активізацію роботи з  детінізації  доходів та відносин у сфері зайнятості населення», в районі створена робоча група, яка проводить обстеження безпосередньо в суб’єктах  господарювання на предмет знаходження на робочих місцях працівників, з якими роботодавець не оформив трудові відносини. У разі виявлення вказаних  фактів за результатами  розгляду робочою групою матеріали передаються  для вжиття заходів до контролюючих органів.

По-друге. Постановою правління ПФУ від 29.05.2017р. №11-1 (чинна з 11.08.2017 року) затверджено Порядок обміну інформацією  про відомості, що містять ознаки використання  праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю. Вказаний Порядок призначений для використання у роботі суб’єктами інформаційного обміну (Пенсійний фонд України, Держпраці та Державна фіскальна служба України), а не роботодавцями.

До відомостей, які органи Пенсійного фонду будуть передавати до управління Держпраці у Житомирській області з метою відстеження ознак  використання праці нелегальних працівників  та порушень законодавства про працю, належить інформація:

  1. Про фізичних осіб, які працюють за сумісництвом у 5-ти і більше роботодавців.
  2. Про фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за договором ЦПХ у одного роботодавця більше року.
  3. Про роботодавців, у яких кількість фізичних осіб, що виконують роботи (надають послуги) за договорами ЦПХ більше кількості штатних працівників у звітному періоді та/або їх кількість значно збільшилася порівняно з попереднім звітним місяцем.
  4. Про роботодавців, у яких у звітному місяці збільшилася на 20% і більше кількість застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час».
  5. Про роботодавців, які нараховують зарплату нижче МЗП за основним місцем роботи, крім тих, які у звітності заповнили ознаку «неповний робочий час», та щодо тих працівників, які розпочали та закінчили трудові відносини у звітному місяці.
  6. Про роботодавців, які у звітному місяці вказали початок трудових відносин з працівником, але не подали до ДФСУ Повідомлення про прийняття працівника на роботу за формою, затвердженою ПКМУ від 17.06.2015 №413.
  7. Про роботодавців, які у звітному місяці подали відомості про працівників, які перебували у відпустці без збереження зарплати тривалістю понад установлену законодавством і яким не нараховано зарплату.
  8. Про роботодавців, у яких протягом року показники кількості застрахованих осіб та загальної  суми  нарахованої зарплати  не змінювалися.
  9. Про роботодавців, у яких у звітному місяці зменшилася штатна чисельність працівників на 10% і більше порівняно з попереднім  звітним місяцем.

Так, якщо ви потрапили до лав «підозрюваних», то до вас неминуче  завітає інспектор праці з управління Держпраці в Житомирській області або посадові особи  органів місцевого самоврядування, на яких покладено виконання обов’язків інспектора праці. Якщо інспекційне відвідування проводитиметься з питання виявлення неоформлених працівників, то він має право не попереджати роботодавця  про майбутню перевірку.

Якщо під час інспектування виявлять порушення законодавства про працю, то виписується припис з встановленням строків для їх усунення. В разі дотримання строків штрафів можна уникнути.

Але, якщо під час інспекційного відвідування виявлені випадки фактичного допуску працівника до роботи без укладення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплата заробітної плати без нарахування та сплати  ЄСВ, несвоєчасної  і не в повному обсязі виплати заробітної плати, недотримання мінімальних  гарантій в оплаті праці, порушення інших вимог трудового законодавства, то навіть виконання припису не врятує від фінансових санкцій (штрафів). Зокрема, в ст. 265 Кодексу Законів про працю України досить детально прописано відповідальність за порушення законодавства про працю. Наприклад, згідно абз.2 ч. 2 ст. 265 КЗпП за фактичний допуск до роботи без оформлення трудового договору роботодавцеві загрожує штраф у розмірі 30 МЗП, установлений законом  на момент виявлення порушення (станом на 01.01.2018р. – 111690,00 грн.) за кожного  неоформленого працівника.

Крім цього, згідно ч. 3 і 4 ст. 41 КпАП за фактичний допуск до роботи неоформлених працівників посадовим особам і фізособам-підприємцям загрожує штраф у розмірі від 8500,00 до 17000,00 грн., а за повторне порушення протягом року – штраф від 17000,00 до 34000,00 грн..

Якщо роботодавець  не допускає інспектора праці до проведення інспектування або перешкоджатиме його проведенню саме з питання виявлення неоформлених працівників, то роботодавцю загрожує штраф у розмірі 100 МЗП, установлений  законом на момент  виявлення порушення (станом  на 01.01.2018 р. – 372300,00 грн.).

Громадяни в разі наявності фактів нелегальної зайнятості на території району та з метою вжиття заходів до порушників чинного трудового законодавства України можуть звертатися із зверненнями на телефон «гарячої лінії» управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації в робочі дні з 8.00 до 17.00 години за номерами: 22-76-68, 22-76-79.

 

                                               Людмила ВАКУЛЮК,

 начальник управління праці

та соціального захисту населення

Житомирської районної

державної адміністрації

 

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.