
У Житомирському обласному ліцеї-інтернаті для обдарованих дітей Житомирської обласної ради 29 січня провели захід, присвячений 100-річчю бою під Крутами.
Учасниками заходу стали ліцеїсти, колектив ліцею, його директор Людмила Корінна, голова Житомирської обласної організації ВО «Свобода», депутат обласної ради Сидір Кізін, Левко Лук’яненко — український дисидент, Герой України.
Зробивши невеличкий екскурс в історію, Сидір Кізін розповів ліцеїстам історію трагічного бою під Крутами, в якому українські студенти протистояли 4-тисячному війську, захищаючи українську державність.
– Слова Левка Лук’яненка про те, що головним для держави є її національна свідомість, і що саме вона веде до свободи, актуальні сьогодні, як ніколи. І ми маємо пам’ятати, що українці повинні лише на свої сили сподіватися. Прапор боротьби за волю України нині тримаєте ви – молодь,- сказав Сидір Кізін.
Перед ліцеїстами виступив Левко Лук ‘яненко.
– Ви розумієте, що у країни, з якою зараз йде війна на сході України, залишається гнобинна сутність, вона не міняється, суть російської нації в тому, що вона загарбницька та імперіалістична, її природа — загарбницький імперіалізм, – сказав Левко Лук’яненко.
Бібліотека ліцею отримала комплект книжок Л. Лук’яненка з його автографами.
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, за 130 км від Києва. Він тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської червоної армій під керуванням М. Муравйова та загоном із чотирьох сотень вояків київських курсантів і козаків «Вільного козацтва».
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника та здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії й мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір.
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом жертовності в боротьбі за незалежну Україну. У березні 1918 року урочисто перепоховали тіла 28 полеглих вояків-студентів на Аскольдовій могилі в Києві.