Сьогодні: 18 вересня 2021 року - субота

wordpress themes.

«Я МАЮ ПРАВО!»

На виконання Стратегії інформування громадян про гарантовані їм Конституцією та законами України права на період до 2019 року та формування правосвідомого, правообізнаного громадянського суспільства газета «ПРИМІСЬКЕ ЖИТТЯ»   спільно з юридичним сектором апарату Житомирської райдержадміністрації започатковує правоосвітню рубрику «Я МАЮ ПРАВО!».  У даній рубриці юристи юридичного сектору апарату райдержадміністрації будуть роз’яснювати діюче законодавство України та надавати відповіді на питання, поставлені читачами в листах, що надходять до редакції газети «ПРИМІСЬКЕ ЖИТТЯ». 

Що треба знати, якщо хочеш правильно оформити права на земельну ділянку?

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Що потрібно знати громадянам та юридичним особам при оформленні права власності та права користування на землю?

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.

Частиною першою статті 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безкоштовну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;

б) для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;

д) для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;

е) для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Відповідно до частини четвертої статті 116 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання. Тобто, якщо громадянину раніше було передано земельну ділянку у власність для певних цілей у меншому розмірі, ніж це передбачено Земельним кодексом України, то передати ще частину земельної ділянки (збільшити) для таких же самих цілей, чинним Земельним кодексом не передбачено. Однак, відповідно до частини 6 статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство», громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України, для ведення особистого селянського господарства.

Яка гранична площа земельної ділянки може водночас перебувати у власності та користуванні громадянина для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи норму статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство» про те, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку встановленому законом, громадянин має право отримати у власність або у користування не більше 2 га землі. Тобто, якщо громадянину вже передано у приватну власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2 га, то землю в оренду для цих же цілей йому надати не можуть.

Оформити земельну ділянку можна лише за наявності правовстановлюючих документів на будівлю.

Якщо на земельній ділянці розташоване нерухоме майно (будівля, споруд), оформити земельну ділянку у користування або викупити земельну ділянку може тільки власник цього нерухомого майна. Серед документів, які мають надаватися разом з клопотанням про передачу земельної ділянки у користування, відповідно до статей 123, 124 та 134 Земельного кодексу України, є свідоцтво про право власності або інший документ, що підтверджує право на об’єкт нерухомості. Відсутність правовстановлюючого документа на нерухоме майно є підставою для відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, а оформлення права власності або права користування на земельну ділянку проводиться виключно шляхом розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Для оформлення права власності та права користування на землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів необхідно звертатись до органів Держгеокадастру.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, з 1 січня 2013 року, земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності розпоряджаються Держгеокадастр та його територіальні органи. Тобто рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та її затвердження приймає Головного управління Держгеокадастру в області у Житомирській області. Однак, перед тим, як звернутись до розпорядника земель, фізична або юридична особа звертається спочатку до відділу Держгеокадастру у районі, на предмет формування пакету документів, а потім подає заяву разом з цими документами до Головного управління.

Звертаю увагу на те, що у випадку, коли дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки надавався ще райдержадміністрацією до 16 вересня 2008 року, то такі розпорядження втратили чинність відповідно до норм закону, а всі прийняті розпорядження з 16.09.2008 року по 01.01.2013 року є чинними, оскільки приймалися в межах діючого на той час законодавства. Виконання ж такого розпорядження вже має відбуватися відповідно до нині діючих норм.

Відповідно до пунктів 2 і 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими, незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

 

Леонід  МОШКІВСЬКИЙ,

завідувач юридичного сектору

апарату Житомирської

райдержадміністрації

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.