Сьогодні: 24 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

ПРО НЕМОЖЛИВІСТЬ «ОФОРМИТИ СПАДЩИНУ» ЧИ «ВСТУПИТИ В СПАДОК»

Телебачення, радіо, Інтернет рясніють повідомленнями про якісь ускладнення із переоформленням нерухомості. Начебто заборонено спадкування, а дарувати не можна через відсутність процедури оцінки майна. Громадянам Житомирського району і в попередні роки не дуже таланило у цьому сенсі. Досить згадати фактичну відсутність державного нотаріуса в Третій районній держнотконторі, коли прийом громадян 1-2 рази на тиждень здійснювали приїжджі фахівці із м. Бердичева, смт Пулини (до перейменування – смт Червоноармійське) тощо.

За розясненнями ми звернулися до приватного нотаріуса Віктора Віталійовича ДОБРОЛЬОЖІ.

– Вікторе Анатолійовичу, поясніть нашим читачам ситуацію з цього питання.

– Не все те правда, що ми чуємо або читаємо в ЗМІ та соцмережах. Не є вийнятком численні маніпуляції або відверто фейкові вкиди у свідомість громадян щодо чергового «лиха» у сфері оформлення нерухомості. Вже стало певною «традицією» масоване тиражування різного роду «лякалок» щодо ускладнень, а то і взагалі – неможливості подарувати чи успадкувати нерухомість. Це – відверта брехня, «качка», фейк.

– Прошу детальніше…

– Право набуття нерухомості та розпорядження нею (дарування, спадкування тощо) – це базове право кожного громадянина, гарантоване Конституцією (ст. 41). Таке право є непорушним, воно визначається Законом, а його реалізація жодним чином не залежить від того чи іншого «інформаційного вкиду» з означених питань. Більш того, коментувати ці фейки – недоцільно, бо вони є системними, регулярними і… недолугими. Оскільки один раз написаний журналістом чи блогером в соцмережі матеріал фактично живе самостійним життям і з року в рік тиражується, переважно в листопаді місяці, вводячи легковірних громадян у неспокій, оману та роздратування. Водночас, це не має нічого спільного із реальним станом речей в цій царині.

– Тобто, як і завжди, треба звертатися до фахівців і отримати компетентну відповідь на свої питання у випадку оформлення спадщини після померлого родича, чи коли маєте намір подарувати квартиру онукові?

– Саме так. І в цій площині у 2017 році відбулися дійсно ПОЗИТИВНІ зрушення на краще: врешті-решт звільнили від оподаткування спадщину та дарунки нерухомості найближчих родичів: братів/сестер та онуків. Бо у попередні роки, наприклад, подарунок сестрою братові частини спільно приватизованої квартири був недешевим задоволенням: із вартості такого «дарунку» обдарований мав сплатити 6,5 % податку (5 % ПДФО + 1,5% ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ). Аналогічна ситуація була і при оформленні спадщини онуками: успадковуючи земельний пай чи будинок у сільській місцевості разом із відповідними земельними ділянками, спадкоємець мав сплатити ті ж такі 6,5 % до 1 серпня наступного року. Тому що, відповідно до норм Податкового кодексу України, дарування прирівнюється до спадкування, і донедавна воно обкладалося однаковим податком для осіб першого та другого рівня споріднення нарівні зі сторонніми особами. Наразі цей дискримінаційний підхід скасовано, і то є добра новина.

– Гаразд, з цим зрозуміло. А якщо спадкує донька – громадянка РФ чи іншої держави? Або батьки хочуть подарувати своїм дітям-іноземцям квартиру чи будинок.? Чи можливі такі операції і скільки це коштує?

– Звісно, будь-які правочини, передбачені Цивільним кодексом, є можливим. А дарування чи спадкування ніхто не відміняв і не може скасувати. Інша річ, скільки доведеться заплатити за документальне оформлення переходу права власності, якщо спадкодавцем (дарувальником) чи спадкоємцем (обдаровуваним) буде виступати нерезидент – громадянин іншої держави. Тоді пріоритет матимуть не родинні стосунки у площині діти/батьки чи дідусь/онука, а громадянство іншої держави. І ставка податку дорівнюватиме 19,5%, з яких 1,5% вже оговорений військовий збір, а решта 18% – підвищена для нерезидентів ставка ПДФО (податок з доходу фізичних осіб). Причому ці податки спадкоємець має сплатити до отримання свідоцтва про право на спадщину або підписання договору дарування – такою є імперативна вимога п. 174.4 Податкового кодексу.

– Дякуємо за цікаві відповіді.

Олексій ПРОЦЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.