Сьогодні: 26 червня 2022 року - неділя

wordpress themes.

У СЕЛІ БАЗАР ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ВОЯКІВ АРМІЇ УНР, РОЗСТРІЛЯНИХ БІЛЬШОВИКАМИ У 1921 РОЦІ

19 листопада в селі Базар Народицького району вшанували пам’ять вояків армії Української Народної Республіки, розстріляних більшовиками у 1921 році.

17 листопада 1921 року в селі Малі Міньки поблизу села Базар у ході другого зимового походу армії Української народної республіки відбувся бій Волинської групи Армії УНР під командуванням генерал-хорунжого Юрія Тютюнника з більшовицькими окупантами – 9-ю Кримською дивізією Григорія Котовського.
Тоді у бою загинули понад 400 українських солдатів та офіцерів, 537 опинилися в полоні, з яких десятки поранених померли, а 359 полонених перевели до Базару й утримували у приміщенні церкві. Із 359 полонених учасників походу жоден не погодився перейти на службу до Червоної армії, за що 23 листопада 1921 року їх всіх розстріляли більшовики.

На місці цих подій споруджено Меморіал пам`яті жертв більшовицького терору.

– Полеглі герої, котрі лежать у цій землі – велика втрата для України. Їх ніхто не змушував до цього вчинку. Про битву під Базаром і подвиг героїв-повстанців знають у всьому світі. Це був останній великий бій за Україну в 20 столітті. Зараз відбувається схожа ситуація. Наш одвічний ворог — Москва – веде проти України загарбницьку війну, – сказав С. Кізін. –  У Росії говорять, що  це  – громадянська війна на сході України, що російської армії там немає, що це — не російська зброя і не російські бойовики. От чому ми повинні знати свою історію, аби не повторювати помилок минулого.

Під час вшанування (2)

базар

– Якби тут, під Базаром, у 1921 році  було не тисяча українських вояків, а  десятки тисяч, тоді б радянський окупаційний більшовицький режим українці знищили, і не було б мільйонів загиблих від Голодомору, не було б величезних втрат українців у Другій світовій війні, не була б знищена українська інтелігенція… Власне, зараз ми вже більше знаємо свою історію і на прикладі подвигу Героїв Базару виховуємо наше покоління, покоління майбутніх українських воїнів,- підкреслив Сидір Кізін.

Цьогоріч меморіал Героям Базару відреставрували: на території поклали плитку, встановили борти, братську могилу вкрили штучним покриттям.

Меморіал Героїв Базару може отримати статус пам’ятки національного значення, адже це – найбільше в Україні поховання воїнів УНР. Таке звернення  фракція ВО «Свобода» в  обласній ради ініціювала навесні цього року.

Також в селі Базар планують відкрити постійно діючий музей історії Другого Зимового походу Армії УНР.

– Поліська хата поряд з Меморіалом вже взята на баланс місцевої громади. Потрібно відновити дах, вікна, внутрішнє оздоблення. І головне – наповнити матеріалами про події визвольних змагань листопада 1921 року. Тому звертаюся до істориків, фахівців з проханням розпочати збір експонатів, світлин, архівних матеріалів для майбутнього музею! – зазначив С. Кізін.

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.