Сьогодні: 21 травня 2022 року - субота

wordpress themes.

У ЖИТОМИРСЬКОМУ РАЙОНІ БУДУТЬ «БОРОТИСЯ» З АМБРОЗІЄЮ

Останніми роками у нашому районі склалася критична ситуація із розповсюдженням рослин-шкідників, які одночасно є надзвичайно сильними алергенами. Однією із основних проблем у цьому відношенні є АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА (Ambrosia artemisiifolia L.) – однорічна ярова рослина зовні схожа на полин гіркий. Батьківщина її – Північна та Середня Америка. В Україні з’явилася в Дніпропетровській області в 1914-1918 роках, де вирощувалась як лікарська рослина.

 

Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів, однорічна рослина родини складноцвітих. Амброзію полинолисту можна зустріти на узбіччях доріг, вздовж залізниці. Зовні рослина схожа на полин гіркий, вся опушена, стебло пряме, гіллясте, листки черешкові перисто-розсічені, верхній бік листової пластинки зелений, нижній – сірий, опушений.

Шкідливість амброзії у регіонах її масового поширення надзвичайно велика. Це — зниження врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності пасовищ, засмічення врожаю, погіршення якості кормів, а також негативний вплив на здоров’я людей. Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічно небезпечним бур’яном, адже пилок амброзії викликає у людей захворювання на амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від нього страждає величезна кількість населення. Люди втрачають працездатність, у них набрякають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, з’являються нежить та сльозотеча – явища різко вираженого алергічного риніту, кон’юнктивіту. У деяких, особливо сприйнятливих, людей амброзія може стати причиною виникнення бронхіальної астми, надто небезпечна вона для маленьких дітей. У надчутливих людей (алергетиків) пилок та інші частини рослин амброзії можуть викликати дерматит. Нерідко виникають мігренозні стани зі значним головним болем.

Близько 25% населення – алергіки, а саме на амброзію алергія приблизно у 5-10% населення. Згідно з дослідженнями 25% алергіків на амброзію стають астматиками. Середньостатистичний алергік витрачає за сезон 500-600 грн. за ліки (більш забезпечені витрачають 2-3 тисячі, так як купують більш дороговартісні ліки). Тобто в сезон жителями Житомирського району витрачається близько 2 млн. грн.

Європейська організація із карантину та захисту рослин (ЄОКЗР) у 2004 р. внесла амброзію у Список інвазивних чужорідних рослин. Рослини з цього списку мають високий потенціал поширення, становлять серйозну загрозу для культурних рослин, довкілля та біорізноманіття і зрештою можуть стати причиною інших шкідливих соціальних наслідків у регіоні.

Відсутність достатніх дієвих заходів, спрямованих на боротьбу з цим злісним бур’яном, може призвести до масових алергічних захворювань серед населення, а також до масового розповсюдження його на території району.

Саме тому в Житомирській райдержадміністрації було проведено нараду, де серед іншого розглядалось питання щодо боротьби з даним шкідником. Серед першочергових заходів було визначено підготовку звернення до управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Житомирській області, яка має відповідні повноваження, щодо розробки спільних заходів з очищення території району від амброзії, борщівника та омели. Також відповідне звернення вирішено адресувати й сільським головам для організації роботи з населенням щодо знищення рослин-шкідників.

 

Підготував

Юрій ОГІРЧУК

 

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.