
Станом на 20 травня цього року за інформацією, що надається керівниками с/г підприємств та головами фермерських господарств, у Житомирському районі забезпечено посів ярих сільськогосподарських культур на площі 26 тис. га, що є меншим на 2 тис. га або 7,2 % від передбаченого прогнозу на цей рік. Тобто, на цю дату, прогнозований загальний обсяг посівів с/г культур під урожай 2017 року ще не забезпечено. Але вже досягнуто рівня посівів 2016 року.
Цьогорічний прогноз с/г посівів передбачає збільшення посівних площ майже на 2 тис. га.
І, якби не несприятливі погодні умови, а це передусім відсутність достатньої вологи в ґрунті восени 2016 року та цьогорічні весняні заморозки на ґрунті, вищезазначені обсяги посівів були б виконані.
Холодні (з морозом на ґрунті) ночі на початку травня змушують керівників господарств пересівати не лише озимі посіви, а й ранні ярі.
Вже є очевидним, що в цьому році знову не вдалося забезпечити прогноз посівів ранніх ярих зернових культур. Не досіяно 50 га ярої пшениці, 200 га вівса і майже 1,1 тис. га ярого ячменю.
Не досаджуємо на сьогодні картоплю (44 га до прогнозу та 47 га фактичного обсягу минулого року). Те ж саме поки що і з групою овочевих культур.
Не досіваємо наразі і майже 700 га зернобобових с/г культур. В той же час, із передбаченого на цей рік обсягу в кількості 5 тис. га зернової кукурудзи, вже посіяно 6,1 тис. га або 122%. А із 4 тис. га прогнозованих посівів соняшнику, його вже посіяно майже 3,9 тис. га (97,5%).
На 50% проти минулого року в цьому році очікуємо посів льону олійного (75 га).
Щодо сої, однієї із високорентабельних культур, то на зазначену дату із 6,5 тис. га її посіви становлять поки що 6 тис. га.
Стосовно озимого ріпаку. Вже 3-й рік поспіль цю культуру не вдається зберегти до урожаю в посіяних обсягах. Так, із 1,4 тис. га посіяного ріпаку надію подають лише 500 га або 35,7%.
За підсумками 4 місяців поточного року керівниками аграрних господарств району збережено 726 голів ВРХ, що є меншим на 46 гол. проти 2016 р. на такий період. Щодо стада корів у цій групі, то загальна їх чисельність становить 409 гол., що проти минулого року є на 9 голів більшим.
Загальна чисельність свинопоголів’я серед господарств району складає понад 5,5 тис. голів. Це є більшим на 1,6 тис. голів проти 2016 року.
Об’єм надоєного молока за 4 місяці становить 492,6 тонни, що проти 2016 р. на цю ж дату є більшим на 114 тонн або на 30,1%. Надій молока на 1 корову перебуває в межах 1457 кг. Це лише на 6 кг більше відповідної продуктивності у 2016 році.
Другий рік підряд є проблеми з реалізацією м’яса у живій вазі. За 4 місяці його реалізовано лише 51,9 тонни проти 60,9 тонн у 2016 р. Звісно, що ці показники надто низькі і поки що намагання їх поліпшити не завершуються бажаним результатом.
Проти 2,7 млн. шт. перепелиних яєць, які було отримано у 2016 році, в нинішньому році їх отримано в кількості 2,5 млн. шт. (92,6%).
Для аграрних колективів району є характерним оновлення існуючих машинно-тракторних парків, проведення реконструкції існуючих основних засобів і ведення нового капітального будівництва. В цілому, з початку року, у реалізацію вищезазначеного уже інвестовано більше 8,1 млн. грн.
В силу останніх подій, серед яких особливої уваги потребує зняття мораторію на продаж земель с/г призначення, в районі 12 травня було проведено чергову робочу нараду за участю керівників господарств та фахівців Держпродспоживслужби, Державної фіскальної служби та представника ОТБ банку, депутатів районної ради.
З відповідною активністю, хвилюванням та стурбованістю на нараді відбувалося обговорення питання ринку земель с/г призначення. Серед всіх клопотань та звернень з цього приводу, звернення ГО «За добробут людей», що започаткувала свою діяльність в районі, заслуговує особливої уваги. Надто в оцінці ситуації, яка обговорюється на всіх рівнях країни. Переконливими були дискусії і виступи щодо наслідків для громадян країни з часу зняття мораторію.
Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації відкрите до співпраці в частині поліпшення аграрної діяльності в районі та готове надати відповідну інформацію за адресою: вул. Лесі Українки 1, тел. 42-46-84, 42-46-76.
На жаль, в системі АПК району є чимало невирішених проблемних питань, які стримують наповнення в оптимальних обсягах відповідних бюджетів, а відтак і поліпшення соціально-економічного розвитку громад.
Чимало проблем, як і раніше, з правовим використанням земельних часток (паїв), де немала відповідальність припадає як на самих власників земель, так і голів сільських рад.
За рішенням депутатів Житомирської районної ради 7 скликання, на сесії районної ради 16 травня депутатами було одноголосно підтримано пропозиції райдержадміністрації, які стосувалися фінансової підтримки аграріїв. Зокрема, і тих, що зазнають великих збитків не зі своєї вини, а в результаті дії непереборних природних сил (град, заморозки, злива, градобій тощо) та дії невиліковних інфекційних захворювань худоби (лейкоз, вузликовий дерматит, пташиний грип, африканська чума і т. п.). Тобто, в цьому році, як і в 2016 р., було підтримано реалізацію заходів Програми стабілізації і розвитку АПК Житомирського району на період 2016-2020 років.
Володимир ОРЖЕХІВСЬКИЙ,
начальник управління
агропромислового розвитку
Житомирської РДА