Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

ДИРЕКТОРИ ШКІЛ ПРОТИ УКЛАДАННЯ З НИМИ КОНТРАКТУ

 Безстроковий трудовий договір чи контракт  як форма прийняття на роботу керівників навчальних закладів району?  Питання це давно бентежить галузеві  профспілки, тим більше, що директори загальноосвітніх шкіл Житомирського району одноголосно висловилися проти контракту.

 

Про це свідчать підписи, які зібрала районна організація профспілки працівників освіти та багаточисельні  звернення до керівництва відділу освіти та депутатського корпусу. Отримали ми і чіткі роз’яснення від юристів, фахівців із трудових спорів, керівництва управління праці та соціального захисту населення ОДА і федерації профспілок області. Передусім звертаємо увагу на те, що трудовий договір та контракт  – це далеко не синоніми, на чому наполягають окремі представники роботодавців,  контракт  –  це більш жорсткий документ, ніж договір. І більше того, контракт практично не регулюється законодавством (за виключенням деяких положень), а пункти трудового договору чітко вказані в трудовому кодексі та інших нормативних актах, які мають відношення до трудового законодавства.

У  законі зазначено, що роботодавець може перевести працівника на контрактну форму найму, але підставою для цього слугує суттєва зміна умов праці робітника, введення нових форм організації праці, створення умов економічної зацікавленості працівника (поліпшення фінансового забезпечення, виділення земельної ділянки, надання житла, безкоштовного проїзду та інших фінансових та матеріальних стимулів).

Ще у 2012 році з вуст представників органів місцевого самоврядування прозвучала теза, що контракт для директорів шкіл та гімназій Житомирського району  – це підвищені соціальні гарантії (доплати, преміювання,   додаткові відпустки тощо). На сьогодні  ми бачимо, що теза ця не підтвердилася і поліпшення соціального забезпечення контракт не приніс. Постає справедливе запитання: то для чого він вводився?

Вважаю, що   відбулася прикра помилка,  визнати яку та виправити і просить районна організація профспілки працівників освіти та науки. Тим більше, що порушено добрий десяток норм чинного законодавства. Адже школи та гімназії району  належать до комунальної власності.   І запровадження контракту із директорами шкіл та гімназій саме комунальної власності суперечить п. 4 ст. 54 Закону України «Про освіту». А законами України «Про освіту» та «Про місцеве самоврядування в Україні» взагалі не передбачено укладання контрактів із керівниками навчальних закладів, які належать до комунальної власності. Крапка.

Наші опоненти апелюють до пункту 3 ст. 54 вищезазначеного закону «Про освіту», де вказано, що педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладання трудового договору, в тому числі за контрактом. Але вони забувають, що ця норма закону застосовується по відношенню до осіб, що приймаються на посаду керівників закладів освіти загальнодержавної форми власності,  тобто вищих навчальних закладів: інститутів, університетів, академій тощо. У кого є сумніви, може переглянути Постанову КМУ від 13 жовтня 2015 року.

Іншими словами,  директор школи приймається на роботу за трудовим договором, керівник ВНЗ  – за контрактом з відповідним конкурсним відбором.

Наостанок зазначу, що директори шкіл та гімназій Житомирської області працюють, уклавши з роботодавцем трудовий договір, як найбільш дієву форму захисту своїх прав, і лише в Житомирському районі для директорів шкіл і гімназій чомусь запроваджено контракт.

Профспілка працівників освіти Житомирського району постійно співпрацює із керівництвом району в цьому питанні та сподівається на всебічну підтримку депутатського корпусу.  Ми обов’язково  будемо виносити це питання на розгляд профільної депутатської комісії й сподіваємося на підтримку депутатів під час голосування на черговій сесії Житомирської районної ради. Адже їхні  виборці – директори шкіл та гімназій Житомирського району – одноголосно та чітко заявили: трудовому договору  – так, контракту – ні!  І це їхня законна вимога. А на стороні закону, як відомо, завжди стояли та будуть стояти профспілки.

 

Олег ЛЮБИШКІН,

голова районної організації

профспілки працівників освіти

та науки Житомирського району   

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.