Сьогодні: 18 травня 2022 року - середа

wordpress themes.

КРОЛИКИ – ЦЕ І ХУТРО, І 7 КІЛОГРАМ ДІЄТИЧНОГО М’ЯСА…

 «Кролики – це не тільки цінне хутро, але й 3-4 кілограми дієтичного, легкозасвоюваного м’яса». Ця фраза відомих гумористів, яка стала крилатим виразом, не підходить до кроликів, яких вирощує Сергій Іванович Зайченко. Сучасна селекція пішла набагато далі, кролики деяких порід тепер важать понад 7 кг.

Кореспондент  «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ» зустрівся на Житньому ринку в Житомирі  з С. І.  Зайченком, який погодився поговорити про своє захоплення – розведення кроликів.

 

– Сергію Івановичу, з чого Ви починали свою роботу в кролівництві?

– Любов до кролів прийшла ще в дитинстві. Я навчався у Червоноармійській середній школі, саме там ми вирощували до ста голів кроликів, і були кращими кролівниками в районі. Тоді я й полюбив цих маленьких тваринок на все життя.

Нині я проживаю у селі Сонячному, у приватному секторі. Я пенсіонер, вільного часу достатньо. Ось вже більше 20 років займаюся вирощуванням цих пухнастих вуханів.

– Чи вигідно зараз тримати кролів?

– Тримати вигідно – бо є і м’ясо, і шкурки. Але за ними потрібний особливий догляд. Після народження кроликів вже через місяць їх треба випоювати від глистів та ввести курс ін’єкцій від міксоматозу. А ще через два тижні проколоти від «геморагічки» – бо заносять її комахи, миші, щури, мухи, також вона може розповсюджуватися з харчуванням. Це дуже важливо, тому що після цього захворювання, яке ще називається «кролячою чумкою», вживати м’ясо кролів не рекомендується, не варто його навіть давати на корм собакам. Мертвих кроликів треба закопувати глибше або спалювати.

– Чим годують кроликів?

– Вони люблять конюшину, суху люцерну, яку треба трохи прив’ялити, лугове сіно, пирій, які треба давати з жовтня до березня. Також у зимовий час треба давати хвою сосни, для поповнення вітамінами. Ще бажано годувати зерном, вівсом, ячменем, кукурудзою.

А малим кроликам треба готувати із суміші цього зерна комбікорми. Обов’язково щоденно кролям потрібно давати воду.

Ще у зимовий період кролів годують кормовим буряком, бажано тертим, у який необхідно додавати пшеничні висівки з сіллю (один грам на одну голову з добавкою сінної трухи). Також дають розтовчену картоплю, зварену «в мундирах» та змішану з висівками та макухою (10 грамів на 1 голову і 1 грам солі).

Прив’ялену траву кроликам треба давати три рази на день, зранку ще зерно різне, вдень прив’ялену траву або сіно, ввечері суміш картоплі або зерна.

Існує багато порід кролів. Особисто я зупинився на вирощуванні кролів м’ясної породи: це каліфорнійський, червоний новозеландець та сріблястий. Ці кролі мені подобаються як зовні, так і своєю поведінкою та стійкістю до хвороб. Утримую вуханів у клітках з дерева. Передня частина клітки та дно зроблені з металевої сітки з розміром очок 15 на 15 сантиметрів, висота – 50-60 см, ширина 70 або 80 см. Клітки забезпечені стаціонарними маточниками, в яких народжуються малята. Практика розведення цих звірків підказує, що краще мати переносні маточники. Бувають випадки, коли, з невідомих причин, кролиці відмовляються кормити своїх малят, тоді бажано маточник тримати в квартирі, а матір раз на добу примусово запускати до малюків, які народжуються зовсім голими та сліпими вагою 50-55 грамів. Також за такого ретельного догляду за кролицями і малятами можливо запобігти, щоб горе-мати не з’їла своїх дітей. Такі випадки трапляються, коли з певних причин – чи то через ожиріння, відсутність води в клітці, нестачу вітамінів та збалансованих кормів. Причиною недогляду кролицею своїх кроленят може стати її переляк. У такому разі більше кролицю не парують. Бувають випадки, коли кролиця зовсім мало вистеляє в гнізді свого пуху. Щоб кролята не змерзли і не розповзлися по клітці, потрібно обережно з живота матері нарвати пуху і утеплити гніздо. Інколи доводиться гнізда з малятами підігрівати, доводити температуру до 37 ͦ C.

– Які породи кролів вирощуєте Ви?

– Каліфорнійські – вагою  до 5 кг, новозеландські – 6 кг, сріблясті – 6 кг, строкачі – 7 кг, бабочки – до 4 кг.

– А як в селах лікують кролів, коли немає вакцини?

– Від міксоматозу лікують чорнобривцями.

– Чи справді найкращі породи кролів – це каліфорнійські, новозеландські, сріблясті, строкачі, бабочки?

–  Так, на власному досвіді я переконався, що самки цих порід – найкращі мами. Вони легко спарюються з іншими породами, сумлінні у догляді за малечею. Завжди у них достатньо молока. У віці 70 днів при утриманні разом з кролицею народжені кролики досягають живої ваги до двох кілограмів. Плідність цих кролиць – 7-9, а інколи і 11 штук. До того ж, кролі сріблястої породи гарно відгодовуються і мають високу якість м’яса. Вже у віці 4-х місяців кроленята цієї породи стають дорослими.

 

Петро ТАРАСЮК  

 

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.