Сьогодні: 28 червня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

ЯКІСНА ВОДА – ЗАПОРУКА ВАШОГО ЗДОРОВ’Я

Вода є одним з найважливіших елементів навколишнього середовища, яке необхідно для життєдіяльності людини та всього живого. Ні один життєвий процес в організмі людини чи тварини не може протікати без води. Як відомо, організм людини на 65% складається із води.

Однак, гігієнічне значення води не виключається лише її фізіологічною потребою. Велика кількість питної води гарантованої якості необхідні для санітарних та господарсько-побутових цілей. Крім того, вода також має епідемічне значення, так як вода може бути фактором передачі багатьох інфекційних хвороб.

Але вода може виконувати свою гігієнічну роль лише в тому випадку, якщо вона відповідає всім вимогам державних стандартів. Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» питна вода повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Гігієнічну оцінку безпечності та якості питної води проводять за показниками епідемічної безпеки (мікробіологічні, паразитологічні), санітарно-хімічними (органолептичні, фізико-хімічні, санітарно – токсикологічні) та радіаційними показниками.

Актуальною на даний час є проблема якості води в нецентралізованих джерелах водопостачання, якими є громадські колодязі, шахтові колодязі приватного сектору, каптажі тощо. Якість питної води з нецентралізованих джерел водопостачання незадовільна. За даними лабораторних досліджень відсоток відхилень  по санітарно-хімічних показниках  на території Житомирського району за 2016 рік складає 39,2%  (підвищений вміст нітратів, нітритів, аміаку тощо), по мікробіологічних – 31,7% (перевищення по індексу загальних коліформ, наявність бактерій групи кишкової палички).

Одним із актуальних питань пов’язаних  з якістю  питної води є наявність у воді високих концентрацій нітратів (солей азотної кислоти) – речовин природного  і техногенного походження. Вплив  високих концентрацій нітратів на організм людини вивчено досконало.

Нітрати постійно присутні в природних водах і є продуктами аеробного (проходить  в середовищі, що включає кисень) окислення окислення органічних азотовмісних речовин в грунті і воді водойм. Нітрати техногенного походження застосовуються в промисловості, особливо в сільському господарстві. При недотриманні норм використання добрив на полях, нітрати накопичуються в грунті, в джерелах водопостачання і харчових продуктах. Високі концентрації нітратів  присутні переважно у воді криниць, які живляться ґрунтовими водами, забрудненими компонентами азотних добрив і продуктами розкладу органічних речовин.

Вміст нітратів вище за 50 мг/дм.куб. у питній воді може спричинити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії. В організмі під дією кишкової мікрофлори нітрати відновлюються  в  нітрити, які  проникають в кров і блокують гемоглобін  з утворенням метгемоглобіну.  Частіше всього на метгемоглобінемію (гострий токсичний ціаноз) страждають діти, які знаходяться на штучному вигодовуванні внаслідок використання такої води для приготування дитячих харчових сумішей. При тяжкому перебігу ознаками захворювання є: ціаноз (синюшність) носо-губного трикутника, мочок вух, кінчиків пальців – акрицианоз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія  ( частий пульс), віддишка, у важких випадках – втрата свідомості та судоми. Відомі випадки смерті.

Легкі форми метгемоглобінемії, що пов’язані  із  вживанням питної води з підвищеним вмістом нітратів, зустрічаються у дітей всіх вікових груп і дорослих людей. Для цих форм характерні слабкість, блідість шкіри, підвищена втомлюваність. Особливо шкідливо вживати питну воду, що забруднена нітратами, вагітним жінкам.

Для запобігання виникнення захворювання на метгемоглобінемію  необхідно вживати воду лише гарантованої якості, утримувати колодязі в належному санітарно-технічному стані, обов’язково  регулярно проводити їх очищення та дезінфекції (не рідше одного разу на рік), не допускати розташування поблизу шахтових колодязів вбиралень, компостних ям, сараїв для утримання свійської худоби та птиці, смітників, тощо.

Споживання якісної води є запорукою вашого здоров’я  та ваших дітей.

 

 

Л. В. ЗЕМБИЦЬКА,

начальник відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного законодавства

Управління Держпродспоживслужби

в Житомирському районі                                                     

 

 

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.