Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

ЧОРНОБИЛЬСЬКА ІДИЛІЯ

1 квітня ГО  «Союз «Ліквідатори Чорнобиля» організувала  для ліквідаторів поїздку в зону відчуження. Звичайно, потрапити в Чорнобильську зону не так просто. В’їзд і перебування на цій території — під суворим контролем відповідних органів і вимагає спеціальної перепустки, яку, на основі письмового запиту про намір відвідати зону, видає Державне агентство з управління зоною відчуження. За незаконне перебування в зоні загрожує штраф від 16 до 24 тисяч гривень.

Навіщо люди відвідують Чорнобильську зону? Тут багато причин — побути подалі від галасливого міста, особистий контакт з історією СРСР, або просто інтерес.

– Можливо, для когось з наших ліквідаторів – це переоцінка чорнобильської трагедії та власного життя, – сказав голова ГО «Союз «Ліквідатори Чорнобиля» Микола Поліщук. –  У Житомирській області було  20 тисяч ліквідаторів, залишилися живими біля 8 тисяч. У липні-серпні 1986 року я служив в батальйоні зв’язку в Чорнобилі, ми  забезпечували зв’язком  оперативну авіаційну групу, яка ліквідовувала наслідки аварії. Сьогодні мене переповнили спогади.

IMG_0178
КПП «Дитятки». Тут багато автобусів, переважно з київськими номерами, люди приїхали на екскурсію і чекають своєї черги на проїзд. Туристичні групи японців та фінів тиняються перед шлагбаумом в передчутті чорнобильських вражень.

IMG_0155

Далі –  строгий контроль, перевірка документів. До нашого автобуса сідає  працівник державного агентства з управління зоною відчуження, він попереджає, щоб  в зоні  нічого руками не чіпали і не намагалися взяти з собою який сувенір.

Чим далі вглиб, тим більше тривоги. Повз  нас проносяться десятки кинутих будинків, які позаростали  деревами.  Обстановка змінюється в Чорнобилі: тут живуть працівники атомної станції.

У Чорнобилі зайшли в Свято-Іллінську церкву. Хтось поставив свічку і помолився. У правому кутку церкви стоїть бюст імператору Олександру II, який знайшли у 2013 році при проведенні реконструкції церковного притвору. У 1873 році дерев’яна  Іллінська церква у Чорнобилі згоріла і за велінням Олександра II почали будівництво кам’яного храму. Місцеві мешканці на подяку імператору виготовили пам’ятний бюст, який у 1922 році під час розгулу комуністичного безбожництва довелося сховати. Сьогодні імператор знову з Богом.

IMG_0200IMG_0222

Минаємо КПП«Лелів» при в’їзді у 10-кілометрову зону навколо станції.  І ось  – Чорнобильська АЕС.

Біля меморіалу героям-чорнобильцям провели мітинг.

P4013492зона3

Далі  пішли  годувати «сомів-мутантів», які мешкають в ставку-охолоджувачі. Ними часто лякають дітей. Правда, серед зграї коропів цього разу плавав лише один кількаметровий сом. Нічого фантастичного тут немає. Таких розмірів риба досягає через те, що її не виловлюють…

IMG_0270

Чорнобильський саркофаг  нагадує космічну споруду.  Працівник зони відчуження розповідає, що при його спорудженні були  використані космічні технології. Фахівці з 30 країн працювали над проектом “Укриття” – найбільшої рухомої конструкції у світі. Вона простягається на 110 метрів у висоту, 257 метрів завширшки та 164 метри у довжину. Він має захистити зруйнований блок від води і снігу, запобігти витоку радіації, а також дозволити демонтувати старе укриття.

Вага конструкції становить масу шести Ейфелевих веж – 36,2 тис. тонн. За допомогою неї можна повністю накрити статую Свободи або стадіон Stade de France. Будівництво нового безпечного конфайнменту здійснювали фахівці французького концерну Novarka та українські спеціалісти за кошти 28 держав-донорів. Споруда обійшлася приблизно в 1,5 мільярда євро. Проектний термін експлуатації об’єкта – 100 років.

На дні зруйнованого 4-го енергоблоку залишилося майже 200 тонн ядерного палива. Усередині страшна радіація. Є місця, які суворо заборонено відвідувати, тому що в результаті дії шкідливих речовин всередині реактора утворилася невідома «чорна» цвіль, смертельно небезпечна для життя.

Радіаційний фон біля четвертого блоку Чорнобильської АЕС зменшився вдвічі після насування арки нового безпечного конфайнменту.

Прогулянка по Прип’яті.  Почуття безтурботності й умиротворення. Проходячи  мертвими вулицями Прип’яті,  ловиш  сумні та соромливі погляди чорних вікон будинків. Вони так і чекають господарів, які ніколи не повернуться.

IMG_0326станція

Колишній стадіон заріс високими тополями, у їхні стовбури в’їлася невідома іржа, ці дерева гинуть.

Сьогодні  безпритульні собаки приязно зустрічають екскурсантів Прип’яті, а потім  з тугою в очах і не зовсім по-собачому  прощаються з ними.

На одному з будинків   напис з металевих букв : «Хай буде атом робiтником, а не солдатом». У слові «хай» немає літери «а». Однак всупереч цьому лозунгу  атом для Прип’яті з населенням 50 тисяч (середній вік мешканців був 25 років) став солдатом, який зруйнував все довкола, поламав тисячі людських доль і спричинив світову катастрофу.

– Місто  покинули таким, яким воно було. Все добро, що нажили жителі, довелося залишити. Людям можна було взяти тільки паспорт, гроші і трохи одягу. Багато хто вірив, що повернеться  додому,  сьогодні це важко уявити, – говорить Олег Білецький, заступник голови Житомирської районної ради. – Те, що я побачив, мене вразило, наче опинився в ірреальності.

На стіні колишнього будинку культури «Енергетик» шведські художники намалювали ведмедів. Мабуть їм, як нікому, тут затишно.

 

Сергій  ЮХИМЧУК

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.