Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ДІАГНОСТИКИ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

На виконання Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012 – 2016 роки», рішенням 19 сесії шостого скликання Житомирської районної ради від 20.08.2013 року була затверджена «Районна цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз до 2016 роки», яка завершилась у грудні 2016 року. Основною метою програми було зниження захворюваності на туберкульоз до показника – 60 випадків на 100 тис. населення та смертності від туберкульозу до 10 випадків на 100 тис. населення. На початок розробки програми у 2011 році показники по району становили 67,4 та 16,1 на 100 тис. населення відповідно, на кінець дії – у 2016 р. 69 та 11,5 на 100 тис. населення, відповідно (найнижчими ці показники були у 2013 р. – захворюваність становила 56,9 на 100 тис. населення та у 2012 році – смертність становила 7,3 на 100 тис. населення).

Не вдалось досягти очікуваних результатів з ряду причин:

1.​ Соціально-економічна нестабільність у суспільстві.

2.​ Ріст захворюваності на резистентні форми туберкульозу.

3.​ Ріст ВІЛ-асоційованого туберкульозу на тлі зростання кількості ВІЛ-інфікованих осіб.

Насамперед, хочеться звернути увагу на зниження кількості активних звернень громадян з метою профілактичних флюорографічних оглядів, а саме: при працевлаштуванні у приватні структури, пенсіонерів, мігрантів, звільнених з місць позбавлення волі та непрацюючих осіб працездатного віку.

Окрім того, при виникненні початкових симптомів схожих на туберкульоз – кашель тривалістю більш 2 тижнів, незначне підвищення температури тіла, схуднення, пітливість вночі, загальна слабкість, більшість пацієнтів не поспішає звертатись за медичною допомогою. Початкові форми туберкульозу, як правило, протікають з мізерними проявами, на які люди, що зловживають алкоголем, тютюнопалінням, навіть не звертають увагу. Як правило, змушують звернутись до лікаря вже грізні ускладнення легеневого туберкульозу – кровохаркання та легеневі кровотечі, кахексія і виснаження, біль у грудній клітині під час дихання або кашлю, висока температура тіла, що не знижується від прийому жарознижувальних препаратів, задишка при невеликому навантаженні. У такому стані прогноз для вилікування та повернення до повноцінного життя для пацієнта несприятливий. Зазвичай, у такому стані хворий стає заразним та небезпечним для оточуючих.

Закон України „Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз” зобов”язує усіх громадян вчасно, не рідше 1 разу на 2 роки, обстежуватись на туберкульоз методом флюорографії органів грудної порожнини, а дітей 4-14 років щорічно – методом проведення туберкулінодіагностики (реакції Манту). Особи з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз за медичними та соціальними показами обстежуються щорічно, а ті, що контактували з хворим на заразну форму легеневого туберкульозу – навіть двічі на рік на період нагляду за осередком туберкульозної інфекції.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, тому, щоб захворіти повинні бути три умови, а це: наявність джерела інфекції (як правило, хвора людина з близького оточення), передача збудника – повітряно-краплинний шлях (вдихання зараженого повітря) та сприятливий організм – людина зі зниженим імунітетом, також діти та підлітки. Заражаються майже всі, хворіють – одиниці, причому особливістю туберкульозу є те, що від моменту зараження до захворювання можуть пройти роки.

Часто на прийом до фтизіатра звертаються діти з позитивною реакцією Манту для уточнення – дитина тільки інфікована збудником туберкульозу чи вже хвора на туберкульоз? В Україні для виявлення туберкульозу у дітей застосовується саме цей метод. В деяких країнах з низьким рівнем захворюваності його застосовують і у дорослих, як менш затратний, ніж флюорографія. За результатами проби проводиться подальше цілеспрямоване обстеження – рентгенографія органів грудної порожнини, комп’ютерна томографія, дослідження мокротиння, бронхоскопія та інше за показами. Як правило, позитивна реакція Манту свідчить про інфікування туберкульозною бацилою, що й викликало захисну імунну відповідь організму – появу антитіл до збудника туберкульозу. При регулярному щорічному проведенні обстеження дитини, можна встановити момент первинного інфікування – вперше позитивна реакція Манту, що є найнебезпечнішим, так як не можна передбачити подальший перебіг інфікування. Саме тому медичні працівники направляють для дообстеження таких дітей до фтизіатра для проведення профілактичних заходів – санаторного оздоровлення, специфічного профілактичного лікування. Нехтувати обстеженням і порадам медичних працівників не варто, бо краще запобігти захворюванню, ніж тривало його лікувати.

О. В. ЧЕРНЕЦЬКА,

районний фтизіатр

 

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.