
Вирішальним у процесі об’єднання територіальних громад стане 2017 рік. Наразі держава не може затягувати з формуванням спроможного базового рівня місцевого самоврядування. Адже не сформувавши належно місцеві бюджети, не вдасться ефективно провести реформу в освіті, медицині, соціальній, культурній та інших сферах життя громадян.
До того ж 2017 року плануються зміни до законодавчої бази, що регулює діяльність органів місцевого самоврядування. Зокрема на розгляді в Верховні Раді України наразі перебувають закони про службу в органах місцевого самоврядування, про приєднання територіальних громад та про умови зміни меж районів у процесі добровільного об’єднання громад.
Про це йшла мова 27 лютого на зустрічі сільських голів Житомирського району за участі координатора регіонального офісу реформ з децентралізації та розвитку у Житомирській області Василя Невмержицького, голови Житомирської РДА Сергія Микитюка та голови Житомирської районної ради Сергія Крутія.
– Децентралізація – не просто об’єднання територій, – наголосив Василь Невмержицький. – Її основний момент – підняти активність мешканців села. Люди мають усвідомити, що вони і є об’єднана громада. Саме від них залежить, як далі розвиватиметься їхня місцевість. З держбюджету виділяють певну субвенцію, однак громади мають бути самодостатніми в плані реалізації своїх проектів.
Відповідаючи на запитання, що має домінувати в процесі об’єднання громад – добровільність чи фінансова перспектива, голова Житомирської райдержадміністрації Сергій Микитюк зауважив: обидва аспекти є важливими, також велику увагу звертають на інфраструктуру, адже без інфраструктурного аспекту не може йтися про об’єднання.
Зараз активно проходить процес обговорення щодо створення «південної» ОТГ у Житомирському районі.
– Позиція обласної держадміністрації полягає в тому, що Сінгури та Новогуйвинське мають бути в одній громаді, де буде центр – питання другопланове, але це має бути одна спроможна громада, – сказав С. Микитюк.
Від Заможненської до Садківської сільської ради є ініціатива створення громади з центром в Березівці.
Глибочицька сільська рада ініціювала створення ОТГ з суміжним громадами Коростишівського району – Кмитівською та Студеницькою сільськими радами. Глибочицький сільський голова Сергій Сокальський повідомив, що процес об’єднання у цьому форматі є успішним, громади дали згоду на створення ОТГ з центром у Глибочиці.
Якщо громади не визначаться з добровільним об’єднанням, надалі їх приєднають адміністративним шляхом.
У вкрай потрібному законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо добровільного приєднання територіальних громад» з’явилася низка метаморфоз, про це сказав Василь Невмержицький.
Головна із них зачаїлася у вигляді поправки №52. Її зміст такий: доповнити перехідні положення Закону України «Про добровільне об’єднання громад» положенням , яке б зупиняло процеси добровільного об’єднання громад навколо міст чисельністю понад 200 тис. мешканців до врегулювання питання зі створенням міських агломерацій. При схваленні цієї поправки приміські села, які не визначилися з добровільним об’єднанням, можуть перейти в підпорядкування міст.
Олексій ПРОЦЕНКО