Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

Валерій ШУЛЯК: «УТВОРЕННЯ ГОСПІТАЛЬНИХ ОКРУГІВ ДАСТЬ МОЖЛИВІСТЬ ПІДВИЩИТИ ЯКІСТЬ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ»

 Житомирщина одна із 12 областей, які подали в Кабмін на затвердження  проекти госпітальних округів, що відповідають методиці їх формування. Головна умова створення округу — щоб за 60 хвилин пацiєнт змiг доїхати до лiкарнi iнтенсивного лiкування з будь-якої його точки. Це так званий золотий стандарт, золота година при iнсультi чи iнфарктi. Тобто госпiтальнi округи будуть органiзованi таким чином, щоб за годину «швидка» могла довести людину туди, де їй нададуть iнтенсивну терапію. Багатопрофільна лікарня першого рівня має обслуговувати не менше 120 тис. осіб, другого рівня – не менше 200 тис. осіб. На території Житомирської області буде створено 4 госпітальні округи. Житомирський район має увійти до Житомирського госпітального округу з центром у Житомирі.

Головний лікар КУ «Центральна районна лікарня» Валерій Іванович Шуляк розповів про деякі аспекти  медичної реформи.

 

– Утворення госпітальних округів – це одна зі складових  реформи системи охорони здоров’я України. Взагалі основні розрахунки  і концепцію  реформи вторинної медичної допомоги було закладено ще в процесі реалізації міжнародних проектів в Україні в 2008-2009 роках, –  говорить В. Шуляк –  Тоді за підтримки Європейського союзу за грантовою програмою  був реалізований проект, який називався «Реформування вторинної медичної допомоги в Україні». Були задіяні міжнародні спеціалісти, вітчизняні експерти, які спільно намагалися  розробити певну концепцію, яка допоможе більш ефективно використовувати ресурси в медицині.

Справа в тому, що на сьогоднішній день в кожному з районів функціонує районна лікарня, у якій представлений перелік усіх медичних служб. Разом з тим у деяких закладах ці служби функціонують без належного навантаження. Це чітко прослідковується на рівні таких служб як  акушерство, де можна визначити, скільки пологів  там проводиться, другий ключовий критерій – скільки операцій зроблено у медичному закладі. Ми повинні розуміти, що це  пов’язано не лише з  ефективним використанням  ресурсів, а й з якістю надання медичної допомоги. Адже якісну операцію може робити фахівець, який  постійно практикує, у нас вважається  – не менше 50 операцій щороку.

Є інші розрахунки. У більшості лікарень цілодобово не працюють анестезіолог, лаборант, хірург…  У разі звернення пацієнта, якому вкрай потрібно провести операцію, до моменту початку операції  проходить декілька годин. Хворого спершу оглядає черговий лікар, потім він викликає спеціаліста, який у свою чергу долучає допоміжні служби для того, щоб почати хірургічне втручання. Це займає певний час.

Тому була запропонована така концепція, щоб сконцентрувати усі служби в певних центрах, але при цьому ці центри мають бути розміщені  так, щоб пацієнт  туди був доставлений  в межах години.

В окремих закладах треба створити повноцінні служби, які будуть функціонувати в цілодобовому режимі.

Ще у 2009 році на території Житомирської області було визначено  9 госпітальних округів, які мали забезпечувати  взаємодію  між окремими закладами для надання населенню медичної допомоги. Тепер в результаті змін, було визначено, що кожен госпітальний округ має обслуговувати не менше 200 тисяч населення.  Є окрема постанова Кабміну, яка визначає вимоги щодо цього.

– Яка роль у госпітальному окрузі буде визначена для Житомирської районної лікарні?

– Сьогодні мова йде лише про визначення меж  госпітальних округів, чисельність населення, яке буде в них обслуговуватися, а також визначення лікарні інтенсивного лікування  другого та першого рівнів. Другий рівень – оснащена лікарня, яка має забезпечити широкий спектр  медичних послуг. У Житомирському госпітальному окрузі на базі центральної міської лікарні №2 планується створення лікарні інтенсивного лікування ІІ рівня. Однак це лише пропозиція.

Потім потрібно буде визначитися з медичними закладами, які виконуватимуть інші функції, це так звані лікарні планового лікування, реабілітації тощо.

З боку МОЗ  до кінця не прописані вимоги до того, що має включати у себе лікарня інтенсивного лікування першого та другого рівнів, лікарня планового лікування.

Зі слів заступника міністра охорони здоров’я  Павла Ковтонюка, який у січні  відвідав Житомир, стало зрозуміло, що міністерство бачить своє завдання лише в тому, щоб затвердити межі  округів, а вже у середині госпітальних округів на рівні місцевої влади та фахівців охорони здоров’я  будуть прийматися зважені рішення, які забезпечать функціонування  закладів охорони здоров’я  по розподілу цих функцій. Міністерство заявляє, що не буде втручатися на місцях у цей процес.

– Як позначиться утворення госпітальних округів на сільських медичних закладах?

– ФАПи – це первинна ланка, і створення госпітальних округів не вплине на їхню роботу.  У минулому році, коли у Житомирському районі створювався центр первинної медико-санітарної допомоги, у багатьох виникало питання, для чого він створюється. Вважаю, що районна рада вчасно прийняла це рішення. Адже нині відбуваються процеси, які спрямовані на те, що принципи фінансування первинної та вторинної ланок медицини  будуть абсолютно різними.

– Чи підтримуєте ви ідею утворення госпітальних округів?

Створення госпітальних округів дасть можливість підвищити якість медичних послуг для мешканців. Я в цьому переконаний.

Ірина КАРПЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.