Сьогодні: 24 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

У ЖИТОМИРСЬКОМУ РАЙОНІ СКАСОВАНО КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ

20 січня відбулося засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Житомирській районній державній адміністрації. Провів засідання заступник голови райдержадміністрації, голова комісії М. П. Козарчук.

Виконуючий обов’язки начальника управління Держпродспоживслужби в Житомирському районі Б. Б. Гущин насамперед подякував усім службам, які були залучені для ліквідації небезпечної хвороби – африканської чуми свиней – на території району. У заходах були задіяні спеціалісти Житомирської РДА (6 чол.), Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області (4), управління Держпродспоживслужби у Житомирському районі (4), Житомирської районної державної лікарні ветеринарної медицини (37), Житомирського районного відділення поліції Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області (11), Житомирського РВ Управління державної служби надзвичайних ситуацій України в Житомирській області (32), Житомирського державного підприємства «Держлісгосп» (5) та ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» (9 чоловік). У ліквідації спалаху АЧС на території Житомирського району взяли участь також 25 спеціалістів ветеринарної медицини з 10 районів області. Завдяки спільним зусиллям вогнище хвороби було локалізоване у найкоротші терміни.

 

Спрацювали оперативно

Нагадаємо, що 10 грудня минулого року був виявлений спалах африканської чуми свиней у фермерському господарстві ФОП С. В. Слідзевський у Рудні-Городищі. Вже 11 грудня було встановлено карантинні заходи, 12 грудня створений штаб при Житомирській РДА із координації карантинно-обмежувальних заходів щодо ліквідації АЧС на чолі з заступником голови РДА М. П. Козарчуком.

Протягом перших двох днів було знищено 480 голів свиней, 6 овець та 2 собаки, проведено дератизацію на свинофермі та дезінфекцію приміщення ферми та території у 7,5 тисяч кв. м. Потім було спалено всі наявні концкорми та кормові добавки – це 26,925 тонн.

У зоні захисту, у селах Рудня-Городище та Гай – у 63 домогосподарствах, де утримувались свині, вони були піддані забою та була проведена дезінфекція приміщень, у яких вони утримувались. Ці роботи закінчилися 16 грудня. 28 грудня була проведена повторна дезінфекція приміщення ферми та території дезустановкою «Генератор гарячого туману».

16 січня була проведена 3-я, заключна дезінфекція приміщення ферми та території.

В’їзд та виїзд до сіл Рудня-Городище та Гай проводився через два карантинні ветеринарно-поліцейські пости. Було перевірено за період карантину 803 автомобілі. У 20-кілометровій зоні нагляду (а це 42 населених пункти, де нараховується 1284 голови свиней) проведений облік всього свинопоголів’я та дератизацію в господарствах.

Комплекс заходів з ліквідації вогнища АЧС завершено, станом на 20 січня 2017 року на свинофермі ФОП Слідзевський С. В. збудника африканської чуми свиней локалізовано, поширення хвороби не зафіксовано. Комісія констатувала, що всі карантинно-обмежувальні заходи виконані в повному обсязі.

Обмеження після зняття карантину

З 20 січня карантин було знято, але на термін до 6 місяців встановлені обмеження. Вони стосуються наступного: вивозити свиней та сировину за межі району можна тільки за погодженням з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Житомирській області; у карантинній зоні в радіусі 3 кілометрів забороняються продаж свиней на ринках та закупівля господарствами свиней у населення.

Завозити свиней у свиногосподарство ФОП Слідзевський С. В. можна не раніше ніж через 40 днів після закінчення всіх операцій з очистки, дезінфекції. Свиней не дозволяється вивозити з господарств доти, доки не будуть отримані результати всіх необхідних досліджень, тобто якщо у них не виявлені антитіла до вірусу АЧС, може бути проведене повне відновлення поголів’я. Поряд з цими заходами забороняється вивозити свиней з цього господарства після проведення серологічних досліджень на наявність АЧС з негативними результатами раніше ніж через 45 днів після повного відновлення поголів’я.

Розводити свиней у господарствах зони захисту сіл Рудня-Городище та Гай дозволяється через 6 місяців після зняття карантину.

Комісією було прийнято рішення у визначені терміни (з 1.02.2017 р. по 1.03.2017 р.) сформувати мобільні групи для реалізації заходів, спрямованих на ліквідацію та недопущення поширення епізоотій. Ці заходи полягають в тому, щоб контролювати переміщення свиней та продукції з них, притягувати до відповідальності осіб, винних у розповсюдженні карантинних хвороб тварин, припинити діяльність стихійних ринків та несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження. На ярмарках, виставках реалізовувати тваринну продукцію можна тільки після проведення ветеринарно-санітарної експертизи в державних лабораторіях.

Запобіжні заходи та компенсація збитків

Члени комісії обговорили проблему, яку може створити вимога до керівників господарств, на яких вирощують, утримують та з яких реалізовують свиней, створити навколо господарств зони радіусом не менше 3 км, вільні від свинопоголів’я. У відповідь на висловлення думки начальником управління АПР райдержадміністрації В. М. Оржехівським про те, що ці обмеження негативно відобразяться на наповненні бюджету та продовольчого ринку, Б. Б. Гущин повідомив, що всі запобіжні заходи ініційовані Кабінетом Міністрів України, і постанов треба дотримуватися. Заступник голови РДА М. П. Козарчук зазначив, що для самого свиногосподарства важливо, щоб у 3-кілометровій зоні не було свиней на утриманні у ОСГ, щоб великотоварні господарства були ізольовані від ризику проникнення небезпечної інфекції.

– Це підтверджує і закордонний досвід, коли чума свиней не проникла на територію одного великого господарства, навколо якого у населення не було на утриманні свиней, – зауважив головний спеціаліст управління Держпродспоживслужби у районі Г. М. Журавель. – Наразі необхідно продумати механізм компенсації з боку підприємства населенню за те, щоб люди не заводили у домашньому господарстві свиней.

Ще одне хвилююче питання – це забезпечення виплати грошової компенсації за знищених тварин у епізоотичних осередках району та за знищення майже 30 тонн кормів. Орієнтовна сума збитків становить від 600 до 800 тисяч гривень. Голова комісії М. Козарчук повідомив, що це питання не розглядалося на засіданні обласної ДНПК 17 січня 2017 року, та підкреслив, що до нього слід повернутися після висновків слідчих органів, а поки доручити управлінню АПР району опрацювати це питання та надати пропозиції, яким чином його реалізувати.

Виконуючий обов’язки начальника Держпродспоживслужби району Б. Б. Гущин також запропонував найближчим часом розробити механізм обов’язкового інформування Держпродспоживслужи сільськими радами про державну реєстрацію на їхній території суб’єктів господарювання з виробництва або реалізації сільгосппродукції.

 

Ольга ПРИЛУЦЬКА

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.