Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

Геннадій ГОРБЕНКО: «ПАЦІЄНТ МАЄ ПРАВО ОБРАТИ ДЛЯ СЕБЕ ЛІКАРЯ»

Сімейна медицина, угоди між лікарем та пацієнтом та нова система фінансування медичної галузі – це новації, які ми відчуємо вже зараз, з початку нового року. Зміни в системі охорони здоров’я почалися з реформи первинної медико-санітарної допомоги, тобто з поліклінік, амбулаторій загальної практики сімейної медицини, дільничних лікарів і педіатрів.

У кожній області України продовжує створюватися мережа центрів первинної медико-санітарної допомоги. Рішенням сесії районної ради 4 листопада минулого року у Житомирському районі була створена комунальна установа «Центр первинної медико-санітарної допомоги».

Про перші кроки реформування медичного обслуговування у районі, про те, як відбувається організація роботи нової структури, яких змін зазнає робота первинної медичної ланки, у інтерв’ю газеті «ПРИМІСЬКЕ ЖИТТЯ» розповів головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Житомирської районної ради Геннадій Валентинович ГОРБЕНКО.

 

– Геннадію Валентиновичу, якими є організаційні особливості у перші дні роботи Центру, які виникають проблеми? Чи можливо з самого початку створити всі умови для збереження і розвитку кадрового і матеріального потенціалу медичних закладів на місцях?

– Проблем дуже багато – починаючи з розташування адміністративно-господарської частини КУ «ЦПМСД» (адміністрації, бухгалтерії, господарської частини): необхідні приміщення повинні бути передані КУ «ЦРЛ», що потребує переводу певних служб КУ «ЦРЛ» в інші приміщення. Триває зміна комунікацій (комп’ютерна мережа, телефони та інше), формування пакету документів на отримання ліцензії на здійснення медичної практики, що потребує матеріальних затрат (лабораторні обстеження мікроклімату, освітлення та інше), виготовлення нових печаток та вивісок на мережу закладів (амбулаторії, ФАПи та ФП) – а це 52 заклади, перереєстрація автомобілів (їх 16), укладання договорів на електропостачання, постачання газу, водовідведення та водопостачання, оренду приміщень тощо – і все це в умовах тимчасового бюджету та здачі річних звітів.

Що стосується кадрової політики – вона спрямована на максимальне збереження кадрового потенціалу та недопущення звільнення працівників (як кажуть, кадри вирішують все). Максимально збережено матеріальне заохочення працівників (сумісництво, відсотки за складність та напруженість у роботі). Планується зміцнення матеріально-технічної бази КУ «ЦПМСД» – придбання санітарного автотранспорту, комп’ютерної техніки, кардіографів, фетальних доплерів, пульсоксиметрів, спірометрів та іншого (за рахунок додаткового фінансування).

– З яких джерел надійшло фінансування з початку роботи Центру, як це дозволяє підвищувати якість надання медичної допомоги? Якщо вже не буде дублювання медичної допомоги, це дозволить ефективніше використовувати кошти бюджету на охорону здоров’я за рахунок економії?

– Фінансування КУ «ЦПМСД» здійснюється за рахунок бюджетних коштів, які надходять у вигляді державної медичної субвенції. Також можливо використання коштів місцевих бюджетів у вигляді субвенцій з бюджетів сільських рад на ремонт приміщень закладів охорони здоров’я, розташованих на їхній території, придбання обладнання та виробів медичного призначення тощо.

Чітке розмежування функцій первинної та вторинної медичної допомоги дійсно дозволить уникнути дублювання лабораторно-діагностичних та інструментальних досліджень, скоротить час, необхідний для верифікації, тобто встановлення істинності або підтвердження діагнозу шляхом додаткових досліджень, а отже покращить якість лікування та дозволить ефективніше використовувати кошти бюджету на охорону здоров’я.

– Яку медичну допомогу можна отримати в Центрі первинної медико-санітарної допомоги? Цікаво дізнатися про місце жіночих консультацій під час реформування? Де надаватиметься на первинному рівні медична допомога вагітним із сільської місцевості?

– У програмних засадах реформування первинної медичної допомоги зазначено, що головна ціль Центрів первинної медико-санітарної допомоги полягає в забезпеченні населення доступною, безперервною, своєчасною, якісною та ефективною первинною медико-санітарною допомогою. В свою чергу, поняття «первинна медична допомога» слід розуміти як медичну допомогу, що надається в амбулаторних умовах або за місцем проживання пацієнта лікарем загальної практики – сімейним лікарем, і передбачає наступне:надання консультації, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактики; направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому спеціалізованої або високоспеціалізованої медичної допомоги; надання невідкладної медичної допомоги в разі гострого розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнта, який не потребує екстреної, спеціалізованої або високоспеціалізованої медичної допомоги.

Під час реформування передбачається певний обсяг акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам, у тому числі під час нормального перебігу вагітності нагляд за пацієнткою можна передати лікарю загальної практики -сімейному лікарю. Жіночі консультації продовжуватимуть надавати консультативну допомогу вагітним та організаційно-методичну підтримку сімейним лікарям ПМСД.

На первинному рівні медичну допомогу вагітним під час нормального перебігу вагітності сьогодні та в подальшому будуть здійснювати середні медичні працівники ФАПів та лікарі загальної практики – сімейні лікарі, при ускладненому перебігу вагітності – акушери-гінекологи жіночих консультацій (кабінетів) районних, міських лікарень (II-й рівень допомоги). За бажанням вагітні отримуватимуть амбулаторно-поліклінічну акушерсько-гінекологічну допомогу у жіночих консультаціях.

– Якщо когось не задовольняє його сімейний (дільничний) лікар, чи можна його змінити? Як перейти на обслуговування до іншого лікаря?

– Згідно з законодавством пацієнти сьогодні мають можливість реалізовувати своє право на охорону здоров’я, включаючи вільний вибір лікаря, вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій і закладу охорони здоров’я. Конкретний механізм вибору або зміни лікаря визначений наказом МОЗ №756 «Про Порядок вибору лікаря, що надає первинну медичну допомогу».

Вибір або зміна лікаря здійснюється особою один раз на рік. Особа, яка бажає обрати або змінити лікаря, має звернутися до лікаря для заповнення реєстраційної форми пацієнта лікаря первинної медичної (медико-санітарної) допомоги за формою, затвердженою у встановленому законодавством порядку. Перед заповненням Реєстраційної форми особа має ознайомитись з інформаційним листком для пацієнта, що наведений у Реєстраційній формі, та надати письмову згоду на збір і обробку персональних даних, оформлену відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних».У випадку зміни постійного місця проживання особа може реалізувати власне право на вибір лікаря за новим місцем проживання (за межами території, що закріплена за даним ЦПМСД), представивши талон про відкріплення від лікаря первинної медико-санітарної допомоги за формою, затвердженою у встановленому законодавством порядку.

Олена ВАЦЕК

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.