Сьогодні: 18 травня 2022 року - середа

wordpress themes.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ: «ГРОМАДСЬКІ ОБ’ЄДНАННЯ МАЮТЬ ЗАПОВНИТИ ПОРОЖНЕЧУ І РОЗПОЧАТИ НАВОДИТИ ПОРЯДОК»

У зв’язку з тим, що громадські організації допомагають вирішити ряд завдань, поставлених перед суспільством, у тому числі і перед державою, їх діяльність набуває особливої актуальності в даний час. Організацій стає більше, вони прагнуть зробити життя кращим, допомогти тим, хто цього потребує і, найголовніше – у них багато чого виходить.

Заступник голови Житомирської районної ради Олег Миколайович Білецький переконаний, що саме громадські об’єднання допомагають суспільству стати громадянським, а державі – правовою. 

– Я досить  уважно слідкую за процесами створення об’єднаних територіальних громад  в області і хочу висловити з приводу цього кілька думок, – розповідає Олег Білецький. – Нещодавно відбулися вибори до Станишівської ОТГ. Дехто ставить питання, наскільки легітимно вона була створена. Однак процес відбувся: обрано депутатів та сільського голову. І тепер люди чекають на результати їхньої діяльності.
Що ж відбувається останнім часом не лише в новостворених ОТГ, а у сільських радах?
Можливо, мій висновок є категоричним, але скажу: державна  влада  не в змозі контролювати процеси, які відбуваються на місцях. Ми знаємо, що  окремі місцеві депутати та сільські голови не завжди працюють в інтересах громади, у їхній діяльності   часто переважають приватні інтереси.
Те, що відбувалося на останніх сесіях сільських рад, які об’єдналися в Станишівську ОТГ, а це: Туровецька, Ліщинська, Луківська, Пісківська, Станишівська, Зарічанська сільські ради, вражає  відвертим цинізмом. Це був грандіозний дерибан  з роздачі майна та землі  для осіб, близьких або наближених до сільської влади. І  це не вписується в жодні законні рамки. У спішному порядку приймалися рішення щодо виділення земельних ділянок в межах сіл та погоджувалися питання  розробки технічної документації щодо земельних ділянок за межами сіл. Так, у Туровецькій сільській раді було передано в оренду аж  шість гідроспоруд. При цьому не були дотримані  процедури, передбачені законом. Адже будь-які проекти рішень, які пропонуються до розгляду на сесії, повинні бути оприлюднені за 20 робочих днів у відповідний спосіб. Такої публічності не було.

У Зарічанах на двох останніх сесіях було роздано  більше 50 земельних ділянок під забудову бозна-кому, але аж ніяк не тим, хто має нагальну потребу в отриманні  ділянки і має на це законне право.

Такі факти були в Туровецькій, Ліщинській сільських радах.
-Чому ці рішення ніхто не оскаржував?
– Ви розумієте, що у віддалених селах живуть переважно літні люди, які не поінформовані в цих питаннях, вони навіть не в силах прийти у сільську раду. Хто буде оскаржувати  такі рішення? Сьогодні йти в суд фінансово затратно, по-перше, це згаяний час, з іншого боку, люди бояться, що на них зможуть впливати на місцях.
– Який вихід?
– Попри все, в громадах є активні люди, які б хотіли контролювати роботу місцевої влади. Коли  в Станишівській ОТГ виконувати обов’язки старост  стали колишні сільські голови,  у мене виникає питання:  чи здатні вони на належному рівні виконувати такі обов’язки?  Адже деякі з громад проти таких старост, які влаштували перед об’єднанням «дерибан».

Вже після нового року я був присутній на зборах  в Туровці та Ліщині, де люди проявили ініціативу контролювати ці процеси, сьогодні вони створюють громадські об’єднання, які, з-поміж іншого, будуть намагатися повернути  незаконно роздане майно та землю  територіальній громаді. У Туровці громадська організація вже готова включитися в роботу, наймати юристів для оскарження сумнівних  рішень Туровецької сільської ради. Аналогічна ситуація складається в Зарічанах. По Ліщинській  сільській раді також громадські активісти хочуть переглянути, на їх погляд, незаконні рішення.
Олеже Миколайовичу, у ваших висловлюваннях аж надто багато  «чорних фарб»?
– Але ж ми сьогодні бачимо, що відбулося в одній з ОТГ Бердичівського району, коли громади «женили»  без їхньої згоди.

Зарічанська територіальна громада подала позов до суду про неправомірні  дії Зарічанської сільської ради при об’єднанні в Станишівську ОТГ.
Ми добре знаємо, хто  раніше ставав депутатами сільських рад, це, як правило, куми, свати, рідні, близькі, знайомі.
– Можливо,  саме у новостронених ОТГ і вдасться  покінчити з сільським кумівством  і важливі для громади рішення будуть  прийматися відповідально?
–  Погоджусь з цим лише тоді, коли ОТГ добре організується, налагодить контакти  з людьми, буде публічною.  Після створення Станишівської ОТГ у мене є запитання: через які комунікації мешканці сіл отримуватимуть інформацію про те, чим займається сільська рада, щоб уникнути зловживань з її боку?

Адже  сьогодні важко отримати інформацію, хто у приміських селах отримував земельні ділянки і які підстави для цього були. На звичайного  громадянина, односельця,  який звертався  до сільради з проханням надати землю, ніхто не звертав уваги, зате працівники прокуратури, правоохоронних органів чомусь цю землю легко отримували, хоча до місцевої громади не мали жодного стосунку.
Я прихильник того, щоб  місцева влада працювала прозоро. У Житомирській районній раді  уся публічна інформація висвітлюється на офіційному  сайті, в газеті «Приміське життя». Хто б не звернувся, ми надаємо на вимогу  будь-яку інформацію щодо прийнятих рішень.
Якщо в ОТГ не буде розроблено механізму публічності, громадські організації перейдуть «в наступ» і  жорсткіше контролюватимуть діяльність депутатів,  особливо сільського голови, тому що він є ключовою фігурою  в об’єднаній територіальній громаді і несе персональну відповідальність  за всі дії і прийняті рішення.
Хай не розказує  сьогодні колишній Зарічанський  сільський голова В. Ткачук, що депутати  винні у земельному дерибані, мовляв, вони проголосували за відповідні рішення. Якщо голова не використав  своїх законних повноважень і не наклав вето на ці рішення, які вважав неправильними, це означає лиш одне – він підтримує ці рішення і сам зацікавлений в них.  Серед 50 розданих земельних ділянок лише 3 отримали учасники АТО.
Недовіра до влади породжує розруху в державі та наносить шкоду  національній безпеці України.

Хто сьогодні кого покарав?
Якщо держава відсторонюється  у таких важливих питаннях, тоді громадські об’єднання мають заповнити цю порожнечу і розпочати наводити порядок.

 

Інтервю записала

Ірина КАРПЕНКО

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.