
У зв’язку з тим, що громадські організації допомагають вирішити ряд завдань, поставлених перед суспільством, у тому числі і перед державою, їх діяльність набуває особливої актуальності в даний час. Організацій стає більше, вони прагнуть зробити життя кращим, допомогти тим, хто цього потребує і, найголовніше – у них багато чого виходить.
Заступник голови Житомирської районної ради Олег Миколайович Білецький переконаний, що саме громадські об’єднання допомагають суспільству стати громадянським, а державі – правовою.
– Я досить уважно слідкую за процесами створення об’єднаних територіальних громад в області і хочу висловити з приводу цього кілька думок, – розповідає Олег Білецький. – Нещодавно відбулися вибори до Станишівської ОТГ. Дехто ставить питання, наскільки легітимно вона була створена. Однак процес відбувся: обрано депутатів та сільського голову. І тепер люди чекають на результати їхньої діяльності.
Що ж відбувається останнім часом не лише в новостворених ОТГ, а у сільських радах?
Можливо, мій висновок є категоричним, але скажу: державна влада не в змозі контролювати процеси, які відбуваються на місцях. Ми знаємо, що окремі місцеві депутати та сільські голови не завжди працюють в інтересах громади, у їхній діяльності часто переважають приватні інтереси.
Те, що відбувалося на останніх сесіях сільських рад, які об’єдналися в Станишівську ОТГ, а це: Туровецька, Ліщинська, Луківська, Пісківська, Станишівська, Зарічанська сільські ради, вражає відвертим цинізмом. Це був грандіозний дерибан з роздачі майна та землі для осіб, близьких або наближених до сільської влади. І це не вписується в жодні законні рамки. У спішному порядку приймалися рішення щодо виділення земельних ділянок в межах сіл та погоджувалися питання розробки технічної документації щодо земельних ділянок за межами сіл. Так, у Туровецькій сільській раді було передано в оренду аж шість гідроспоруд. При цьому не були дотримані процедури, передбачені законом. Адже будь-які проекти рішень, які пропонуються до розгляду на сесії, повинні бути оприлюднені за 20 робочих днів у відповідний спосіб. Такої публічності не було.
У Зарічанах на двох останніх сесіях було роздано більше 50 земельних ділянок під забудову бозна-кому, але аж ніяк не тим, хто має нагальну потребу в отриманні ділянки і має на це законне право.
Такі факти були в Туровецькій, Ліщинській сільських радах.
-Чому ці рішення ніхто не оскаржував?
– Ви розумієте, що у віддалених селах живуть переважно літні люди, які не поінформовані в цих питаннях, вони навіть не в силах прийти у сільську раду. Хто буде оскаржувати такі рішення? Сьогодні йти в суд фінансово затратно, по-перше, це згаяний час, з іншого боку, люди бояться, що на них зможуть впливати на місцях.
– Який вихід?
– Попри все, в громадах є активні люди, які б хотіли контролювати роботу місцевої влади. Коли в Станишівській ОТГ виконувати обов’язки старост стали колишні сільські голови, у мене виникає питання: чи здатні вони на належному рівні виконувати такі обов’язки? Адже деякі з громад проти таких старост, які влаштували перед об’єднанням «дерибан».
Вже після нового року я був присутній на зборах в Туровці та Ліщині, де люди проявили ініціативу контролювати ці процеси, сьогодні вони створюють громадські об’єднання, які, з-поміж іншого, будуть намагатися повернути незаконно роздане майно та землю територіальній громаді. У Туровці громадська організація вже готова включитися в роботу, наймати юристів для оскарження сумнівних рішень Туровецької сільської ради. Аналогічна ситуація складається в Зарічанах. По Ліщинській сільській раді також громадські активісти хочуть переглянути, на їх погляд, незаконні рішення.
– Олеже Миколайовичу, у ваших висловлюваннях аж надто багато «чорних фарб»?
– Але ж ми сьогодні бачимо, що відбулося в одній з ОТГ Бердичівського району, коли громади «женили» без їхньої згоди.
Зарічанська територіальна громада подала позов до суду про неправомірні дії Зарічанської сільської ради при об’єднанні в Станишівську ОТГ.
Ми добре знаємо, хто раніше ставав депутатами сільських рад, це, як правило, куми, свати, рідні, близькі, знайомі.
– Можливо, саме у новостронених ОТГ і вдасться покінчити з сільським кумівством і важливі для громади рішення будуть прийматися відповідально?
– Погоджусь з цим лише тоді, коли ОТГ добре організується, налагодить контакти з людьми, буде публічною. Після створення Станишівської ОТГ у мене є запитання: через які комунікації мешканці сіл отримуватимуть інформацію про те, чим займається сільська рада, щоб уникнути зловживань з її боку?
Адже сьогодні важко отримати інформацію, хто у приміських селах отримував земельні ділянки і які підстави для цього були. На звичайного громадянина, односельця, який звертався до сільради з проханням надати землю, ніхто не звертав уваги, зате працівники прокуратури, правоохоронних органів чомусь цю землю легко отримували, хоча до місцевої громади не мали жодного стосунку.
Я прихильник того, щоб місцева влада працювала прозоро. У Житомирській районній раді уся публічна інформація висвітлюється на офіційному сайті, в газеті «Приміське життя». Хто б не звернувся, ми надаємо на вимогу будь-яку інформацію щодо прийнятих рішень.
Якщо в ОТГ не буде розроблено механізму публічності, громадські організації перейдуть «в наступ» і жорсткіше контролюватимуть діяльність депутатів, особливо сільського голови, тому що він є ключовою фігурою в об’єднаній територіальній громаді і несе персональну відповідальність за всі дії і прийняті рішення.
Хай не розказує сьогодні колишній Зарічанський сільський голова В. Ткачук, що депутати винні у земельному дерибані, мовляв, вони проголосували за відповідні рішення. Якщо голова не використав своїх законних повноважень і не наклав вето на ці рішення, які вважав неправильними, це означає лиш одне – він підтримує ці рішення і сам зацікавлений в них. Серед 50 розданих земельних ділянок лише 3 отримали учасники АТО.
Недовіра до влади породжує розруху в державі та наносить шкоду національній безпеці України.
Хто сьогодні кого покарав?
Якщо держава відсторонюється у таких важливих питаннях, тоді громадські об’єднання мають заповнити цю порожнечу і розпочати наводити порядок.
Інтерв’ю записала
Ірина КАРПЕНКО