Сьогодні: 27 січня 2022 року - четвер

wordpress themes.

ОЛЕКСАНДР ЛОВИНЮК: «ЩОБ БІЛЬШЕ НІХТО І НІКОЛИ НЕ ГЛУМИВСЯ НАД ЛЮДСЬКОЮ ПАМ’ЯТТЮ»

 Газета «ПРИМІСЬКЕ ЖИТТЯ» писала про те, що на сесії Житомирської районної ради  29 липня цього року було прийнято комплексну програму пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій у  Житомирському районі  на 2016-2018 роки. Програма передбачає заходи для здійснення пошуку, ведення обліку, впорядкування, збереження та утримання поховань осіб, які загинули чи померли на території Житомирського  району в минулі часи і внаслідок Другої світової війни, депортації,  політичних репресій та голодоморів.

Польові експедиційні пошукові роботи з виявлення і впорядкування невідомих поховань жертв війни та політичних репресій проводить Житомирська обласна громадська організація «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук».

28 серпня пошуковці оглянули урочище Петриківське поряд з селом Довжик і зайшли могилу з останками трьох людських тіл.

                          

Віктор Гусаковський, заступник  керівника ЖГО «Пошук»:

–  У 1961 році, коли я навчався у військовому училищі, у лісі біля Довжика ми проходили тактичні навчання. З одного берега місцевої річки наступав  93-й курсантський взвод, а ми – 94-й взвод –  з іншого берега.  У цьому районі (де ми сьогодні здійснювали обстеження) в кар’єрі тоді бачили останки людських тіл, черепи. Нам розповідали, що тут під час Другої світової війни німці розстрілювали червоноармійців та мирне населення. Неприпустимо, коли сьогодні на людських кістках будуть котеджі та заводи.

Олександр Ловинюк, керівник Житомирської обласної громадської організації  «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук»:

–  Після прийняття Житомирською районною радою відповідної програм ми приступити до повноцінного пошуку. Цього разу приїхали пошуковці з Коростеня, наступного разу буде бригада з Малина.

P8271208

У районі старого кладовища Довжика перед новобудовами знайшли  останки трьох людських  тіл. Обстежили понад 10 га довжицького лісу, в одному місці натрапили на  купу стріляних гільз: французьких, австрійських, американських, німецьких, радянського виробництва. Це говорить про те, що  на цьому місці під час другої світової війни людей розстрілювали зондеркоманди, озброєні трофейною зброєю. Спробуємо відшукати могилу, але швидше за все, це одна з могил, яку німці  у вересні-жовтні 1943 року  розкопали, а трупи спалили. Перед звільненням Житомира, щоб приховати сліди своїх злочинів, німці почали розкопувати братські могили і спалювати трупи. Я читав свідчення жителів Довжика, які згадували ці події: у селі не було чим дихати від трупного смороду. Незрозуміло, чому німці спалювали людські тіла саме на цьому місці, адже в районі будинку маляти також було поховано багато розстріляних. Щось про це сказати не можу. Це загадка. Мабуть,  усієї правди нам дізнатися не вдасться.

Певен, що це місце святе, тут не можна займатися будівництвом та займатися бізнесом. Цій території слід надати особливий статус, щоб більше ніхто і ніколи не глумився над людською пам’яттю.

 

Олексій ПРОЦЕНКО

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.