Сьогодні: 20 травня 2022 року - п"ятниця

wordpress themes.

ЛІСУ БУТИ!

Впродовж останніх років хвойні насадження страждають від всихання не лише на Житомирщині, а на всьому Поліссі та в Карпатах. Вчені лише припускають, що може бути причиною цього явища, проте наразі не пропонують ніяких методів боротьби з ним. Фахівці вважають що першопричиною цього явища є зміна кліматичних умов та зниження ґрунтових вод. Лісівники ж змушені швидкими темпами прибирати хворі дерева, аби деревина зовсім не втратила своїх ділових якостей, та оперативно спалювати порубкові рештки, аби шкідник не розповсюджувався на здорові насадження.

 

Наслідками цього негативного процесу є погіршення санітарного стану хвойних насаджень. Деревина втрачає свою технічну придатність через «посиніння» деревини, а отже і ринкову вартість, адже кошти з продажу деревин надходять до місцевого бюджету, – говорить головний лісничий ДП «Житомирське ЛГ» С. М. Дубницький.

Начальник відділу фітопатології ДСЛП «Віницялісозахист»  В. Д. Стегняк розповідає, що  прямою причиною всихання є так званий судинний мікоз, процес всихання його починається з верхівки дерева. На розпилі стовбура видно як паразит (короїд) псує деревину, внаслідок чого вона перетворюється у темно-синій колір, синява поширюється від верхівки і до низу. Дана хвороба розноситься комахами.

Чому ж так сильно зросла чисельність верхівкового короїда? Зазвичай верхівковий короїд заселяє сосну рано весною, після розмерзання ґрунту та початку її вегетації. Водночас цей паразит має два основних покоління, тобто можуть заселяти дерева як весною, так і декілька разів упродовж літа, адже верхня частина стовбура, яку заселяє верхівковий короїд, прогрівається швидше.

На даний час основними заходами запобігання поширенню стовбурових шкідників і збудників синяви, яких вони переносять, є вирощування стійких різновікових і різнопорідних насаджень та проведення рубок і вивезення деревини.

– Масштаби проблеми дійсно вражають, –  каже головний лісничий ДП «Житомирський ЛГ» Сергій Дубницький.  – Тільки на території нашого підприємства під час перевірки лісових насаджень було виявлено хворих дерев на площі 66,7 га.

За висновками комісії (Акт лісопатичного обстеження насаджень від 02.07.2016.) було прийняте рішення, що в подальшому дані насадження тримати на корені не доцільно і вони потребують санітарної рубки суцільної (СРС). Рубки проводяться згідно постановою КМУ від 27 липня 1995 р. N 555 «Про затвердження санітарних правил в лісах України».  (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 748 ( 748-2013-п ) від 07.08.2013 N 213 ( 213-2016-п ) від 23.03.2016} та постанови Кабінету Міністрів Україні від 23.08.2007р. №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів».

На виділених ділянках де було проведено СРС лісівниками протягом року буде висаджено саджанці інших порід дерев. На даний час практикується також посадка таких хвойних дерев, як модрина європейська та модрина кримська. Також до посадки нових насаджень лісівники постійно залучають учнівську та студентську молодь, громадськість, представників влади та усіх бажаючих.

І на останок, на питання представників Громадської Ради при Житомирській РДА , чи не залишимося ми без лісу, коли хвороба поширюється так швидко, лісівники впевнено відповідають: лісу бути!  Адже жодна освоєна ділянка не залишається незалісненою. Більше того, лісівники шукають шляхи боротьби з лихом: створюють різновікові та різнопородові насадження, сподіваються, що вони стануть більш стійкими до хвороб.

 

В.ФОМІНЕНКО,

член Громадської ради при Житомирській РДА

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.