Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

СЕРГІЙ МИКИТЮК: «ОБ’ЄДНАННЯ МАЄ ВІДБУВАТИСЯ БЕЗ БУДЬ-ЯКОГО ТИСКУ НА ГРОМАДИ, ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ – ПРОЦЕС ОБ’ЄКТИВНИЙ ТА НЕВІДВОРОТНІЙ»

 Нещодавно питання децентралізації вкотре розглядалося на нараді в Житомирській ОДА, де  голова облдержадміністрації Сергій Машковський заявив, що наразі необхідно посилити процес об’єднання разом зі структурними підрозділами адміністрації. У Житомирському районі про об’єднання навколо себе заявляли Новогуйвинська селищна, Глибочицька сільська рада, однак рішень про об’єднання допоки не було прийнято. Саме тому редакція «ПРИМІСЬКОГО ЖИТТЯ» звернулася із запитанням до голови Житомирської райдержадміністрації Сергія МИКИТЮКА.

– Сергію Михайловичу, як ви розцінюєте процеси щодо об’єднання територіальних громад, які проходять у районі? Яка робота ведеться стосовно об’єднання?

– Так, дійсно, 24 червня було проведено засідання регіональної робочої групи з питань об’єднання територіальних громад у Житомирській області. На ньому розглядалися пропозиції щодо утворення 22 об’єднаних громад та внесення змін до Перспективного плану формування територій громад. На цьому засіданні розглядалася й пропозиція щодо створення Станишівської ОТГ у складі населених пунктів, які нині входять до шести сільських рад: Станишівської, Зарічанської, Пісківської, Луківської, Ліщинської та Туровецької. На даному етапі в усіх цих сільських радах пройшли громадські обговорення та прийняті рішення про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Це питання винесено на розгляд сесії обласної ради. За розрахунками департаменту фінансів облдержадміністрації бюджет Станишівської об’єднаної громади складатиме близько 58 млн. грн. при кількості населення в 11 тис. 713 осіб.

У цілому, в нашому районі процеси щодо об’єднання громад проходять досить активно. Так, активну позицію щодо створення об’єднаної громади займає Новогуйвинська селищна рада, але її ініціативи не були підтримані суміжними сільськими радами. Глибочицька сільська рада виступила з ініціативою щодо створення ОТГ у складі 3-х сільських рад – Глибочицької, Левківської та Вересівської.

Окрім того, в райдержадміністрації розглянуто пропозицію сільських голів щодо створення ОТГ у складі Іванівської, Кам’янської, Оліївської, Садківської, Березівської, Василівської та Заможненської сільських рад з центром в селі Іванівка. Нещодавно я проводив нараду із сільськими головами вищезгаданих рад, у ході якої ми обговорили проблемні питання щодо подальших кроків по створенню нової ОТГ. На найближчу перспективу планую зустрітись із депутатами Іванівської сільської ради та взяти участь у громадських обговореннях можливого об’єднання в усіх згаданих вище радах.

Також нагадаю, що відповідно до Перспективного плану, на півдні нашого району планується утворити Сінгурівську ОТГ. Сінгурівський сільський голова Юрій Прокопець активно працює над розвитком інфраструктури з тим, аби саме село Сінгури стало адміністративним центром нової об’єднаної громади. Серед іншого, тут вже створено КП «Центр реєстрації», організовується централізований вивіз сміття, відкрито відділення «Нової пошти», аптеку, перукарню, проводиться ремонт доріг тощо.

Для активізації об’єднавчих процесів найближчим часом плануємо зустрітись за «круглим столом» із усіма сільськими головами для обговорення актуальних пропозицій щодо створення нових ОТГ.

Підкреслю, що децентралізація – процес об’єктивний, необхідний та невідворотній. Подібні процеси пройшли не лише у країнах традиційної західної демократії, але й у сусідніх пост-комуністичних державах. Нагадаю й про німецький досвід, яким у травні цього року поділився з активом району німецький консультант з питань децентралізації, старший радник у сфері комунального господарства Олівер Ерет, який більше 20 років був бургомістром німецького міста Зінґен. Як пам’ятаємо, пан Ерет серед іншого наголосив на тому, що Німеччина та її уряд зацікавлені, аби Україна розвивалась у правильному напрямку та приєдналась якнайшвидше до європейського співтовариства. Експерт підкреслив, що після Другої світової війни 90% території Німеччини були в руїнах, при цьому, на його думку, Україна перебуває наразі у набагато більш виграшному становищі. Однак наша країна запізнилась із децентралізацією, але все ще не втратила шанс «підтягнутись» до європейського рівня розвитку.

Реформа децентралізації в Україні продовжує активно втілюватися в життя. Й наразі вже маємо Тетерівську ОТГ, яка може поділитися власним досвідом об’єднання та реальністю передбаченої державою фінансової допомоги на формування інфраструктури для громад, які об’єдналися. Нагадаю, що відповідно до статті 10 Закону  України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року №157-VIII держава здійснює фінансову підтримку добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст шляхом надання об’єднаній територіальній громаді коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади.

Це дуже важливий момент, адже повноваження у даному випадку мають бути підкріпленими відповідним фінансовим ресурсом. Не варто забувати й про важливість принципу фінансового вирівнювання між регіонами, адже саме цей принцип за великим рахунком покладено в основу життєдіяльності усього Європейського Союзу.

При цьому не варто забувати, що у сьогоднішній Європі громади є саме тими сильними та самостійними одиницями на яких базується держава. До цього маємо прагнути й ми, українці.

Ірина КАРПЕНКО

 

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.