З якими результатами та успіхами підійшли освітяни району до закінчення навчального року, які існують проблеми у освітній галузі та як вони вирішуються у сьогоднішніх складних умовах, у інтерв’ю з начальником відділу освіти Житомирського району Вікторією Каменчук.
– Вікторіє Вікторівно, як би ви в двох словах охарактеризували загальну картину навчального року, що підходить до завершення? Як спрацював директорський корпус, завідуючі дошкільними закладами, працівники відділу?
– Нинішній навчальний рік підтвердив високий рівень кваліфікації вчителів району, а досягнення учнів у різноманітних конкурсах, турнірах, змаганнях дали змогу району посісти ІІ місце в рейтингу області. Керівники загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів у важких умовах сьогодення докладають зусиль для створення та забезпечення належних умов навчання і виховання дітей.
– Ви були призначені на посаду начальника відділу освіти РДА 10 років тому. За цей період, на Ваш погляд, покращилася, чи погіршилася якість освіти в Україні?
– Насамперед, за період мого керівництва районним відділом освіти з об’єктивних причин (мала кількість дітей, обмеженість фінансування) зменшилась кількість навчальних закладів з 49 до 33. Проте, якщо взяти відсоток випускників загальноосвітніх навчальних закладів району, які вступили до вищих навчальних закладів, то він залишається майже незмінним. До того ж, більшість з них навчаються на державній формі, і, якщо оцінювати в розрізі показників освіти у державі, це свідчить про належний рівень якості освіти в районі.
– Як Ви вважаєте, в чому причина того, що учні втрачають інтерес до навчання?
– Я не можу погодитись з вашою думкою. Навпаки. Реформа в освіті, одним з етапів якої є запровадження зовнішнього незалежного оцінювання, стала стимулюючим засобом для підняття інтересу учнів до навчання. До речі, в цьому році 216 випускників 11 класів 5 травня взяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури.
– Чи можете назвати конкретні позитивні зрушення в освітній галузі району?
– В цьому році завершується впровадження Державного стандарту початкової освіти, відповідно до якого учні початкових класів повністю перейшли на нові програми. Зараз розглядається проект Концепції початкової освіти.
Все активнішою є участь учнів району у відповідних етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідни
– Вікторіє Вікторівно, цікаво, а скільки молодих вчителів прийшло у наш район в цьому році? Вчителів яких спеціальностей по школах не вистачає?
– У 2015 році у навчальні заклади району прийшло 12 випускників вищих навчальних закладів. Всі вони сумлінно працюють, проходять стажування, здобуваючи такий цінний педагогічний досвід, намагаються високо нести звання Вчителя. Позитивним є також і те, що вакантних місць на посади вчителів в районі наразі немає.
– На якому етапі в районі програма «Шкільний автобус»?
– Нині в навчальних закладах району є 7 автобусів. Минулого року при допомозі попереднього голови райдержадміністр
– Належної якості освіти нині годі досягти без подальшого поглиблення інформатизації навчально-виховн
– За рахунок різних джерел фінансування в загальноосвітніх навчальних закладах району встановлено та використовується для забезпечення навчально-виховн
– Що нового Ви плануєте в освіті району? Тут доречно запитати про створення опорних шкіл. Рішення про це будуть приймати громади. Яка школа буде опорною, і яка буде проведена реорганізація мережі – це є право громад, але чи є вже у Житомирському районі попередньо визначені опорні школи, які буде запропоновано погодити громадам?
– У 2013-2014 навчальному році розпочате поступове впровадження нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти й нових навчальних програм з усіх базових дисциплін.
Серед основних новацій такі: для забезпечення високого рівня знань іноземних мов – учні п’ятих класів вивчають дві іноземні мови; розпочато вивчення інформатики в других та п’ятих класах; посилено використання здоров’язбережув
Звичайно, необхідно постійно поновлювати комп’ютерну базу шкіл. Адже треба іти в ногу з часом. Але не завжди фінансові можливості сприяють вирішенню даного питання в повному обсязі.
Що стосується опорних шкіл, то на початку навчального року в районі діяли 3 освітні округи з центрами в Денишівській, Василівській і Левківській ЗОШ. Після створення Тетерівської територіальної об’єднаної громади Денишівський округ не підпорядковуєтьс
– Що робить влада для підняття престижу вчительської праці і, найголовніше, який соціальний пакет органи місцевого самоврядування можуть запропонувати молодому учителю?
– В час фінансової скрути держава все ж докладає зусиль для підняття престижу вчительської праці. З травня місяця підвищуються ставки і посадові оклади працівників. Крім того, вчителі району доїжджають в школу і назад за 50 % вартості проїзду.
Олена ВАЦЕК