Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

ЗАВДАННЯ ШКОЛИ – НЕ ЛИШЕ ДАТИ ЗНАННЯ ДИТИНІ, А Й НАВЧИТИ ЇЇ КОНКУРУВАТИ

З якими результатами та успіхами підійшли освітяни району до закінчення навчального року, які існують проблеми у освітній галузі та як вони вирішуються у сьогоднішніх складних умовах, у інтерв’ю з начальником відділу освіти Житомирського району Вікторією Каменчук.

– Вікторіє Вікторівно, як би ви в двох словах охарактеризували загальну картину навчального року, що підходить до завершення? Як спрацював директорський корпус, завідуючі дошкільними закладами, працівники відділу?

– Нинішній навчальний рік підтвердив високий рівень кваліфікації вчителів району, а досягнення учнів у різноманітних конкурсах, турнірах, змаганнях дали змогу району посісти ІІ місце в рейтингу області. Керівники загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів у важких умовах сьогодення докладають зусиль для створення та забезпечення належних умов навчання і виховання дітей.

– Ви були призначені на посаду начальника відділу освіти РДА 10 років тому. За цей період, на Ваш погляд, покращилася, чи погіршилася якість освіти в Україні?

– Насамперед, за період мого керівництва районним відділом освіти з об’єктивних причин (мала кількість дітей, обмеженість фінансування) зменшилась кількість навчальних закладів з 49 до 33. Проте, якщо взяти відсоток випускників загальноосвітніх навчальних закладів району, які вступили до вищих навчальних закладів, то він залишається майже незмінним. До того ж, більшість з них навчаються на державній формі, і, якщо оцінювати в розрізі показників освіти у державі, це свідчить про належний рівень якості освіти в районі.

– Як Ви вважаєте, в чому причина того, що учні втрачають інтерес до навчання?

– Я не можу погодитись з вашою думкою. Навпаки. Реформа в освіті, одним з етапів якої є запровадження зовнішнього незалежного оцінювання, стала стимулюючим засобом для підняття інтересу учнів до навчання. До речі, в цьому році 216 випускників 11 класів 5 травня взяли участь у зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури.

– Чи можете назвати конкретні позитивні зрушення в освітній галузі району?

– В цьому році завершується впровадження Державного стандарту початкової освіти, відповідно до якого учні початкових класів повністю перейшли на нові програми. Зараз розглядається проект Концепції початкової освіти.

Все активнішою є участь учнів району у відповідних етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів –членів Житомирського територіального відділення МАН України. Цього року на розгляд обласного журі було представлено 58 робіт від школярів району. Серед філій територіального відділення кращих результатів досягли учні Озерненської гімназії. Вже 4 рік поспіль на обласному рівні Житомирський район посідає 3 місце, 2 рік поспіль – 2 місце – філія Озерненської гімназії «Еверест». Завдання школи – не лише дати знання дитині, а й навчити її конкурувати.

– Вікторіє Вікторівно, цікаво, а скільки молодих вчителів прийшло у наш район в цьому році? Вчителів яких спеціальностей по школах не вистачає?

– У 2015 році у навчальні заклади району прийшло 12 випускників вищих навчальних закладів. Всі вони сумлінно працюють, проходять стажування, здобуваючи такий цінний педагогічний досвід, намагаються високо нести звання Вчителя. Позитивним є також і те, що вакантних місць на посади вчителів в районі наразі немає.

– На якому етапі в районі програма «Шкільний автобус»?

– Нині в навчальних закладах району є 7 автобусів. Минулого року при допомозі попереднього голови райдержадміністрації А. М. Михайлова та за сприяння Міністерства регіонального розвитку було придбано автобус у Садківську ЗОШ І-ІІІ ступенів. В цьому році плануємо придбати ще один автобус, що на даному етапі дасть можливість в повній мірі задовольнити потребу в транспорті для підвезення дітей на навчання.

– Належної якості освіти нині годі досягти без подальшого поглиблення інформатизації навчально-виховного процесу. На якому рівні в районі процес комп’ютеризації та підключення до Інтернету?

– За рахунок різних джерел фінансування в загальноосвітніх навчальних закладах району встановлено та використовується для забезпечення навчально-виховного процесу 569 персональних комп’ютерів різних типів: у 2015 році одержали 17 комп’ютерів. Всього обладнано та використовується 43 навчальних комп’ютерних комплекси (35(100%) в ЗОШ І-ІІІ ст. та 8 (67%) в ЗОШ І-ІІ ст.). Усі загальноосвітні навчальні заклади мають доступ до інформаційної мережі Інтернет. 9 шкіл мають власні сайти. На одне робоче місце, обладнане сучасним комп’ютером, у середньому по району припадає 12 учнів. В рамках впровадження Державного стандарту загальної початкової освіти з 2013-2014 н. р. у 2 класах загальноосвітніх навчальних закладів було введено пропедевтичний курс «Інформатика». З метою підготовки педагогічних працівників для впровадження даного курсу проведено ряд семінарів та практичних занять. На даний час предмет успішно впроваджується.

– Що нового Ви плануєте в освіті району? Тут доречно запитати про створення опорних шкіл. Рішення про це будуть приймати громади. Яка школа буде опорною, і яка буде проведена реорганізація мережі – це є право громад, але чи є вже у Житомирському районі попередньо визначені опорні школи, які буде запропоновано погодити громадам?

– У 2013-2014 навчальному році розпочате поступове впровадження нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти й нових навчальних програм з усіх базових дисциплін.

Серед основних новацій такі: для забезпечення високого рівня знань іноземних мов – учні п’ятих класів вивчають дві іноземні мови; розпочато вивчення інформатики в других та п’ятих класах; посилено використання здоров’язбережувальних технологій; підвищена увага приділяється природничій та екологічній освіті. Для якісної організації навчально-виховного процесу у навчальних закладах району використовується 5 мультимедійних проекторів.

Звичайно, необхідно постійно поновлювати комп’ютерну базу шкіл. Адже треба іти в ногу з часом. Але не завжди фінансові можливості сприяють вирішенню даного питання в повному обсязі.

Що стосується опорних шкіл, то на початку навчального року в районі діяли 3 освітні округи з центрами в Денишівській, Василівській і Левківській ЗОШ. Після створення Тетерівської територіальної об’єднаної громади Денишівський округ не підпорядковується районному відділу освіти. Зараз ведуться роботи зі створення опорної школи на базі Новогуйвинської гімназії.

– Що робить влада для підняття престижу вчительської праці і, найголовніше, який соціальний пакет органи місцевого самоврядування можуть запропонувати молодому учителю?

– В час фінансової скрути держава все ж докладає зусиль для підняття престижу вчительської праці. З травня місяця підвищуються ставки і посадові оклади працівників. Крім того, вчителі району доїжджають в школу і назад за 50 % вартості проїзду.

Олена ВАЦЕК

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.