Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

РУСЛАН КАРЧЕВСЬКИЙ: «НА РЕЗУЛЬТАТ ПРАЦЮВАТИ ВАЖКО, АЛЕ ДО ЦЬОГО ТРЕБА ПРАГНУТИ»

Житомирський лісгосп був організований ще у 30-х роках минулого століття. Переживши не одну реорганізацію за свою багаторічну історію, з 1991 року він перетворений на ДП «Житомирське лісове господарство».

Сучасне життя підприємства – це велика господарська діяльність на територіях Червоноармійського, Черняхівського, Чуднівського, Романівського районів, але переважна частина робіт ведеться на території Житомирського району. Підприємство є одним з тих, що експортують свою продукцію у країни Європи, входить до числа найбільших платників податків у районі.
Про сьогодення підприємства, досягнення та завдання розмова з його директором Р. А. Карчевським.
– Руслане Анатолійовичу, підприємство, яким Ви керуєте, відоме своєю активною та широкою благодійницькою діяльністю, отримує відзнаки до Дня підприємця у номінації «Кращий благодійник року» на обласному рівні. Розкажіть, будь ласка, про цей бік вашої роботи протягом останнього часу?
– Підприємство веде активне суспільне життя, за що неодноразово нагороджувалося грамотами Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства, має відзнаки облдержадміністрації, обкому профспілки, районної ради та адміністрації, подяки та грамоти за благодійність та меценатство.
За час проведення АТО лісгосп надав допомогу військовим у вигляді коштів, пиломатеріалів, дров паливних, продуктів харчування, спецодягу, запчастин до автомобільної техніки та іншого на суму близько 500 тис. грн. Підприємство відзначено подякою голови ОДА за вагомий внесок в розвиток лісового господарства області та активну участь у відбудові військового аеродрому в с. Озерному, численними грамотами від 95-ї окремої аеромобільної бригади, від волонтерів та командирів військових частин польової пошти В4067, від Міністерства Оборони України за будівництво фортифікаційних споруд на Житомирському військовому полігоні та в зоні АТО.
У зв’язку із значним підвищенням ціни на газ зріз попит на альтернативні види палива. Котельні підприємств, приватних будинків переводяться та твердопаливні котли. Тому, починаючи із середини минулого року, значно зріс попит на дрова паливні. Підприємство в повному обсязі забезпечило цією продукцією дошкільні, навчальні та медичні заклади району, не відмовляло у придбанні дров населенню. Пенсіонерам підприємства надано безкоштовно паливну норму на суму близько 70 тис. грн., крім того ветеранам підприємства щорічно виплачується преміювання до професійного свята, Дня Перемоги, Міжнародного жіночого дня та ювілейних дат. По можливості підприємство надає допомогу різним громадським організаціям та найменш захищеним верствам населення.
– Багато розмов точиться навколо планів уряду реформувати лісову галузь, коли може статися ліквідація державних лісогосподарських підприємств та створення на їхній базі єдиної державної лісогосподарської структури. Причому реформування планується вже цього року. На вашу думку, як слід реформувати лісову галузь, щоб і лісівникам було добре, і державні інтереси не постраждали?
– Дійсно, сьогодні ведуться розмови щодо реформування галузі лісового господарства наприкінці поточного року. Відповідно до запропонованої моделі реформування передбачається ліквідація усіх лісгоспів як юридичних осіб, та створення єдиного господарюючого суб’єкта, з централізацією усіх фінансових надходжень на основі досвіду Польщі, Латвії та інших країн із успішним функціонуванням державних лісогосподарських підприємств.
Але ми всі розуміємо, що живемо ми в Україні, а не в Польщі та Латвії, і наша законодавча база, на жаль, не настільки досконала, як у країнах Євросоюзу, та й, по правді сказати, не завжди наші закони виконуються у повній мірі.
Згідно з концепцією мета реформування – це підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів, їх охорони, захисту і відтворення за рахунок власних коштів новоствореного підприємства. Але і сьогодні це успішно виконується. Як приклад, на проведення лісовідновлення за 2015 рік використано 2,7 млн. грн. власних коштів. Відповідно до державної програми « Діброва» за 5 останніх років створено 344 га лісових культур дуба та щорічно вводилася при створенні лісових насаджень порода інтродуцент – модрина європейська. Ми направляємо на це власні кошти, отримані від реалізації деревини та продукції деревопереробки, тому на ведення лісового господарства підприємством використано у 2014 році близько 21 млн. грн., у 2015-му – 26 млн. грн. зароблених колективом коштів. Сьогодні важко повірити в те, що новостворене підприємство буде направляти кошти в повному обсязі на проведення вищевказаних заходів.
На даний час ми не володіємо інформацією щодо механізму діяльності новоствореного «мегалісгоспу», все базується на догадках та чутках . Тільки одне ми чітко усвідомлюємо: буде один фінансовий рахунок, на який надходитимуть кошти, а вже звідти розподілятимуться нам на заробітну плату, паливно-мастильні та інші покупні матеріали і на все інше. Я думаю, що всі розуміють і те, що для забезпечення стабільної роботи на місцях необхідно як щоденне прийняття управлінських рішень, так і наявність щодня фінансових ресурсів.
На нашу думку, ця реформа негативно відобразиться на рівні її основної ланки – лісгоспів, і приведе до втрати колективів, які протягом десятиріч працювали стабільно, направляли власні кошти на розвиток виробництва, підвищували рівень соціальних гарантій своїх працівників. Сьогодні виконання виробничої програми забезпечують майже 400 працюючих у лісгоспі. Що буде з трудовим колективом далі? Де сьогодні чекають вивільнених працівників – спеціалістів та робітників?
Необдумане та поспішне реформування лісової галузі відобразиться на економічних показниках всієї країни, тому, пам’ятаючи всю повноту відповідальності, потрібно реформування проводити зважено. Підприємства лісистих областей України не повинні за свій рахунок утримувати підприємства південно-східного регіону країни, які, скільки існує галузь, отримували бюджетні асигнування.
Крім того, однією із складових реформування є монополізація права на реалізацію продукції лісу та послуг, що, до речі, суперечить державному курсу на децентралізацію влади. Таке реформування призведе до знищення лісів та в подальшому до приватизації і, звичайно ж, не трудовими колективами; до значного зменшення надходжень до місцевих бюджетів, до розірвання довгострокових господарських зв’язків.
Тому, щоб не допустити «руйнування» лісової галузі, ми будемо боротися, аби захистити свої інтереси. Насамперед необхідно прийняти Верховною Радою України зміни до Державного бюджету України на 2016 рік, які будуть передбачати збільшення видатків за бюджетною програмою 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді» для здійснення лісогосподарських заходів.
Просимо прислухатися до професійної лісівничої спільноти, науки та громадськості, не допустивши проведення економічно та юридично не обґрунтованих реформ, які призведуть до повної руйнації галузі. А також надати право лісівничому та експертному загалу відпрацювати вибір моделі реформування з врахуванням всіх можливих ризиків.
Державна власність на ліси, як того вимагає Конституція України, зобов’язує всіх дбати про примноження та збереження лісів.
– Ваше підприємство нині є одним із кращих платників податків до бюджету району, про які фінансові досягнення «Житомирського лісового господарства» за минулий та першого квартал нинішнього року Ви можете розповісти? Чи забезпечує підприємство повний соціальний пакет для своїх працівників, якою є на сьогодні середня заробітна плата, скільки людей працює у вашій структурі?
– Підприємство протягом останнього часу в числі лідерів споріднених підприємств Житомирської області, в числі кращих серед економічного рейтингу державних підприємств, проведеного на основі фінансово- економічного аналізу діяльності підприємств України протягом 2011-2015 років.
Лісгосп в трійці найбільших платників податків Житомирського району. За 2015 рік перераховано 24 млн. грн. податків та зборів, в тому числі до місцевого бюджету 6,6 млн. грн. та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування( пенсійного фонду) 8,7 млн. грн., а це утримання працівників бюджетних установ та виплата пенсій.
Підводячи підсумки першого кварталу нинішнього року, слід зазначити, що підприємство працювало стабільно, забезпечило виконання завдань лісогосподарської та лісопромислової діяльності. Продукція підприємства як у круглому вигляді, так і перероблена, відвантажувалася товаровиробникам 12 областей України та експортувалася до країн близького та дальнього зарубіжжя. За січень-березень 2016 року реалізовано продукції на 24,4 млн. грн., що складає 130% до відповідного періоду 2015 року. Підприємство, як і у попередні періоди, спрацювало рентабельно, отриманий прибуток лісгосп направить на розвиток власного виробництва та перерахує державі у вигляді податків. За перший квартал сплата податків, зборів та інших обов’язкових платежів склала 6,3 млн. грн., або з кожної гривні, отриманої підприємством від реалізації продукції, повернуто 26 коп., що складає більше ¼ всіх надходжень.
На виконання закону про мораторій на експорт круглого лісу підприємство розпочало і успішно продовжує модернізацію деревообробного обладнання та витрати власних коштів підприємства склали за 2015 рік та 1 квартал 2016 року – 9,4 млн. грн.
Введено в дію дві сушильні камери на завантаження 200 м³ деревини. Для її обслуговування збудовано котельню, яка працює на відходах (тирсі), отриманих від власної деревопереробки. Чисельність працівників за останній рік зросла на 15 працюючих за рахунок створення нових робочих місць на лісопереробному заводі.
Виходячи з фінансових можливостей, адміністрація підприємства постійно опікується підвищенням соціального рівня працюючих та ветеранів підприємства, тому і запорукою успіху лісгоспу є його згуртований колектив, кваліфікована допомога зі сторони старших колег молодим працівникам, вміння організуватись та виконати поставлене завдання. Весь комплекс робіт, починаючи від збирання насіння, створення та догляду за лісовими культурами, вивезення та переробку деревини здійснюють 404 працівники.
Кожен з них дорожить своїм робочим місцем, отримуючи вчасно достойну заробітну плату, яка постійно зростає. Середня зарплата по підприємству – 5872грн. Сьогодні кожне робоче місце – це впевненість людини в завтрашньому дні, запорука сімейного добробуту, гордість за професію лісівника та можливість передати свій досвід у спадок нащадкам.
На підприємстві відсутні вакансії, а список випускників не тільки профільних, а й інших вузів, які хотіли б працювати на підприємстві, постійно зростає.
Злагоджена робота колективу спрямована на постійний пошук нових, більш ефективних підходів до господарювання. Потрібно працювати на результат, і ми на нашому підприємстві робимо все можливе для цього, – так диктує час.

Інтерв’ю провела Олена ВАЦЕК.

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.