Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

Валерій ШУЛЯК: «НАЙБІЛЬША ЦІННІСТЬ ГРОМАДИ – ЗДОРОВ’Я ЇЇ ЖИТЕЛІВ»

Шлях, який пройшла Україна протягом 2015 року в напрямку реформи місцевого самоврядування, і швидкість, з якою вона долає цей шлях,

в десятки разів випереджає темпи впровадження подібних реформ в країнах Європи. Тому нам цей шлях доводиться долати із спробами і помилками, на яких вчимося та набуваємо досвіду.
Децентралізація влади як один з головних принципів формування спроможного місцевого самоврядування, потребує узгодженого прискорення в різних сферах і, насамперед, реформування системи охорони здоров’я України.
Які завдання стоять перед комунальними закладами охорони здоров’я у процесі реформування, як забезпечити належну якість та доступність медичної допомоги, розмовляємо з виконуючим обов’язки головного лікаря комунальної установи «Центральна районна лікарня» Житомирської районної ради Валерієм Івановичем Шуляком.
– Валерію Івановичу, на яких умовах можливо здійснювати діяльність з надання медичної допомоги населенню у об’єднаній громаді? Як, з огляду на процес реформування, мають працювати медзаклади на місцях?
– Серед основних повноважень, які були делеговані об’єднаним територіальним громадам, є забезпечення первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги жителям громади. Для вирішення цих завдань передбачена медична субвенція, яка надається з державного бюджету територіальній об’єднаній громаді.
Відповідно до рекомендацій фахівців Міністерства охорони здоров’я 30% коштів медичної субвенції мають бути спрямовані на фінансування первинної медичної допомоги.
Первинна медична допомога є основною, найбільш наближеною до населення ланкою медичної допомоги, яка передбачає консультацію лікаря, забезпечує діагностику і лікування найпоширеніших хвороб, проведення індивідуальних санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів, медичної профілактики захворювань, гігієнічного виховання та санітарної просвіти населення, а також направлення пацієнтів на отримання вторинної медичної допомоги та санаторно-курортного лікування. Первинна медична допомога надається лікарями загальної практики – сімейної медицини в амбулаторіях та середніми медичними працівниками в фельдшерських (фельдшерсько-акушерських) пунктах. Ці заклади, відповідно до законодавства, можуть бути об’єднані в Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). Створення такого центру є доцільним в потужній об’єднаній громаді з кількістю населення понад 20 тисяч. Організацію надання медичної допомоги в менших за кількістю населення громадах доцільно здійснювати шляхом укладення договорів з ЦПМСД сусідніх громад в рамках міжмуніципального співробітництва та передачі відповідних коштів у вигляді міжбюджетних трансфертів. Крім того, можливе надання первинної медичної допомоги лікарями загальної практики – сімейними лікарями, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи-підприємці, проте остання форма надання медичної допомоги ще потребує законодавчого урегулювання.
– Якраз з огляду на це: що ви можете розповісти про створення комунальної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської районної ради, про що йшлося на нещодавньому засіданні постійної комісії районної ради?
– Створення ЦПМСД, як окремої юридичної особи, є однією з вимог сьогодення, тому що подальше реформування системи охорони здоров’я передбачає чітке розмежування функцій, а відповідно і фінансування первинної та вторинної медичної допомоги.
– Відомо, що існує кілька проектів реформування сфери охорони здоров’я, які то пропонують повну автономізацію лікувальних закладів, то виведення послуг з лікування пацієнтів у сферу платних послуг та інше. Можливо, досвід роботи медзакладів у об’єднаних громадах допоможе швидше визначитися з цим? Яка ваша думка?
– Вторинна (спеціалізована) медична допомога передбачає застосування дороговартісних медичних технологій. В одному окремому закладі охорони здоров’я неможливо забезпечити надання вторинної медичної допомоги за всіма напрямками на належному рівні якості, тому для забезпечення належної якості та доступності безоплатної вторинної медичної допомоги та ефективного використання ресурсів системи охорони здоров’я в Україні створюються госпітальні округи. Тобто, окремі заклади вторинного рівня (районні та міські лікарні) будуть об’єднані і кожен з цих закладів буде виконувати свої окремі функції: один з закладів буде визначений як лікарня інтенсивного лікування, де будуть проводитись найбільш складні медичні втручання, а в інших закладах госпітального округу буде проводитись відновне лікування та реабілітація. Госпітальний округ має надавати вторинну медичну допомогу жителям території, на якій проживає понад 150 тисяч населення. Міністерство охорони здоров’я України декларувало, що в червні-липні 2016 р. будуть внесені зміни в законодавство, які визначать методику формування госпітальних округів та фінансування закладів охорони здоров’я вторинного рівня. При цьому заклади охорони здоров’я мають отримати більшу фінансову незалежність, що дозволить об’єднаним територіальним громадам фінансувати надання вторинної медичної допомоги жителям громади, шляхом передачі 70% медичної субвенції до бюджету госпітального округу. Ці зміни не передбачають введення платних послуг на вторинному рівні і медична допомога для пацієнта має залишатися безоплатною.
– Якою є медична статистика у розрізі району – кількість ліжкомісць у всіх медичних закладах, у тому числі денних стаціонарах, кількість звернень в середньому за місяць в районну поліклініку?
– Комунальна установа «Центральна районна лікарня» Житомирської районної ради включає центральну районну лікарню, в складі якої є цілодобовий стаціонар на 190 ліжок, та поліклінічне відділення на 260 відвідувань в зміну. В поліклініці ведеться амбулаторний прийом по 21 спеціальності. До складу цього закладу відноситься дільнична лікарня в с. Троянів, яка має цілодобовий стаціонар на 15 ліжок терапевтичного профілю, та заклади первинної медичної допомоги: 16 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, 17 фельдшерсько-акушерських та 16 фельдшерських пунктів. Крім того, функціонують 220 ліжок денного стаціонару.

Еліна СЕНЬ

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.