Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

МОЛОДЬ ЧИТАЄ МАРІЮ МАТІОС, АНДРІЯ  КОКОТЮХУ ТА ЦІКАВИТЬСЯ БІОГРАФІЄЮ СТІВА ДЖОБСА

Сільські бібліотеки сприяють підвищенню рівня освіченості людей

та їхній поінформованості щодо змін у суспільстві. Сільські книгозбірні  все більше переймають на себе функції  інформаційно-культурних центрів громад, виставкових залів для місцевих майстрів і майстринь, місць спілкування та проведення дозвілля.   Однією  із таких бібліотек є Зарічанська сільська бібліотека, про діяльність якої  кореспонденту «Приміського життя» розповідає бібліотекар Олена  Григорівна  Муравська.

– Олено Григорівно, які зміни відбулися за останні роки у вашій бібліотеці?

– У 2014 році ми брали участь у проекті «Бібліотека – громада: відкритий простір», який реалізовувався Українською бібліотечною асоціацією  за підтримки фонду Монсанто.  Проект був спрямований на перетворення 25 сільських бібліотек на сучасні інформаційні центри. Ми єдині в Житомирському районі, хто пройшов конкурс та отримав грант. У рамках проекту ми отримали комп’ютерну та офісну техніку, поповнили книгофонд  новою сучасною літературою та періодикою. Також для нас провели безкоштовне навчання у Києві, де працівники бібліотек мали змогу опанувати правила користування комп’ютером та навчили ефективно використовувати інформаційні ресурси Інтернету.

Хочу зазначити, що ми єдина бібліотека в Житомирській області, яка має свій блог – zarichanilibr.wordpress.com, який нам допомогли створити на курсах. З червня 2015 року сайт відвідало більш ніж 400 людей. Це були користувачі не тільки з України, а й з Америки, Німеччини, Росії та Великобританії. Приємно, що нами цікавляться.

– Чи збільшилася кількість відвідувачів після оновлення?

– Так, звичайно. Жителі с. Зарічани і до цього полюбляли читати, але в нас небагато було сучасної літератури, не було тих книг, які вони очікували б побачити на наших полицях. Українська бібліотечна асоціація надала нам багато ексклюзивних книжок, яких ще немає в інших бібліотеках Житомирського району. Наприклад, альбом-каталог «Декоративне мистецтво України кінця XX століття. 200 імен», який розповсюджується безкоштовно серед бібліотек, дитячі 3D книги, видання Шевченківського “Кобзаря” англійською та польською мовами.

Також в рамках проекту для нас передплатили 14 періодичних друкованих видань та 13 видань в електронному форматі. Люди звикли, щоб в бібліотеці завжди була «свіжа» преса, тому після закінчення проекту для бібліотеки періодику передплачує сільська рада, серед газет це –  і  «Приміське життя».

Постійно пишу запити до друкарень, які мають змогу надавати безкоштовні книги. Так, минулого року наша бібліотека отримала 173 книги, написані сучасними українськими письменниками. Наприклад, зараз проходить проект «100 тисяч книжок для сільських бібліотек», у якому я також планую взяти участь.

У приміщенні бібліотеки надається вільний і безкоштовний Wi-Fi доступ до Інтернету, тому багато відвідувачів приходить зі своїми ноутбуками.

– Що полюбляють читати та які книги користуються найбільшим попитом?

– Майже всі наші книги українською мовою. Дорослі та діти полюбляють читати підручники саме рідною мовою, можливо, це пов’язано з тим, що в школі російська мова не вивчається. Книги англійською також мало читають.

Найбільше полюбляють читати таких авторів, як Андрій Кокотюха, Василь Шкляр, Любко Дереш, Марія Матіос. Також постійно беруть книги Володимира Даниленка, який, до речі, є нашим земляком, народився в с. Туровець Житомирського району.

Часто беруть книги: «Є люди. Теплі історії з Майдану»  автора Крістіни Бердинських, «Черевички Божої Матері»  Марії  Матіос,  для молоді цікава книга «Стів Джобс. Біографія засновника компанії Аpple». Сьогодні молодь хоче читати сучасну літературу.

Маємо багато енциклопедій, які діти використовують для навчання. Є чудова енциклопедія історії України, є атласи з історії України. Поруч із бібліотекою знаходиться місцева школа, кожного дня приходить щонайменше 10-15 учнів, які готують матеріали до уроків.

– Як фінансується бібліотека?

– Звичайно,  держава сьогодні не  має стільки коштів, щоб всім сільським бібліотекам постійно оновлювати  книгофонд. Сьогодні ми отримуємо кошти тільки на зарплату, опалення та електроенергію, тому доводиться виживати власними силами. Це участь у різних проектах та конкурсах.

Кошти на ремонт приміщення нам виділяє сільська рада. За виділені гроші ми закупили нові стелажі та у минулому році замінили підлогу.

У 2012 році я була єдина, хто створив платний відділ. За книгу, яку відвідувачі брали читати на два тижні, вони сплачували 50 коп. Потім за ці кошти я закуповувала нові видання. Зараз це заборонено. Також до бібліотеки місцеві жителі приносили свої прочитані книги.

Сьогодні у нас є близько 1000 сучасних книг. Книжковий фонд складає більше 9 тисяч примірників, читачів – користувачів бібліотеки – 753, з них 250 – дітей.

 До нас приходить молодь, яка не вміє користуватися комп’ютером. Є й дорослі, які хочуть знайти потрібну інформацію в Інтернеті, але не знають, як. Я показую, роз’яснюю та безкоштовно роздруковую.

 – Суспільство не стоїть на місці, сьогодні користуються популярністю електронні книги, чи зможуть в майбутньому такі книги повністю замінити паперові?

– Зараз можна безкоштовно завантажити будь-яку книгу з Інтернету. Маю багато знайомих, які стверджували, що більше їм не доведеться ходити до бібліотеки по книги, тому  що купили чи отримали у подарунок електронну. Як показує практика, через півроку-рік всі вони повертаються, тому  що «нежива» книга дуже швидко набридає, від неї втомлюєшся, а з часом і зовсім не хочеш читати. Паперову книгу ніщо не зможе замінити. Так, ціни в книгарнях сьогодні високі, але для того й існують бібліотеки. Не у всіх людей є можливість придбати бажану книгу, а бібліотеки надають всім рівні можливості. Кожен може знайти тут літературу на свій смак. Завдяки бібліотекам ми знаємо своє історичне минуле і маємо культурну спадщину.

Такі осередки культури завжди будуть потрібні, адже досі людство не винайшло досконалішого способу зберігання інформації, ніж бібліотека.

Спілкувалася

Ірина ГАВРИЛОВСЬКА

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.