Сьогодні: 18 травня 2022 року - середа

wordpress themes.

«МИ СТАЛИ СІМЕЙНИМИ ЛІКАРЯМИ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ»

Територіально-стоматологічне об’єднання Житомирського району було створене у 1997 році

зі стоматологічного відділення Центральної районної лікарні. З дня створення і дотепер об’єднання очолює Володимир Тимофійович Нижник – лікар стоматолог-ортопед вищої категорії, Заслужений лікар України.
У бесіді з кореспондентом «Приміського життя» торкнулися багатьох питань – і не тільки суто медичних.
– Володимире Тимофійовичу, звичайно, хочеться розпитати у вас багато про що – про стан і особливості стоматологічного обслуговування у районі, про організаційні моменти у наш непростий історичний та політичний період, але все-таки розпочнемо з традиційного кожному фахівцеві питання: як ви прийшли у професію, як все починалося?
– Я родом з Коростишівського району, з багатодітної сім’ї. Батьки працювали у колгоспі, до медицини ніхто у нашій сім’ї відношення не мав, і мене більше тягнуло до техніки, до усіляких механізмів. У 1967 році, після закінчення з відзнакою восьмирічної школи мав намір вступити до автодорожнього технікуму в Житомирі, але так сталося, що виїхав, забувши якісь потрібні документи, і мамин брат – мій дядько Микола – загітував вступити до Житомирського медичного училища, на відділення зубних техніків. Цього відділення, до речі, зараз у Житомирі вже не існує – після перепрофілювання медучилища у Інститут медсестринства.
Закінчивши училище, за направленням поїхав працювати у Волинську область, а після служби в рядах Радянської Армії вступив у 1975 році у Київський медичний інститут, закінчивши який, деякий час працював у обласному стоматологічному об’єднанні, а з 1981 року – в Центральній районній лікарні на посаді стоматолога-ортопеда, потім завідуючого стоматологічним відділенням.
– Перетворення відділення на територіально-стоматологічне об’єднання – непростий організаційний процес. Як відбувалося практичне створення об’єднання?
– Найпершим моїм завданням як керівника було оновити матеріально-технічну базу, замінити стоматологічне устаткування. За 5 років – з 97-го по 2002-й – повністю була оновлена технічна база для роботи, тобто устаткування. Тоді суттєво допоміг народний депутат Віктор Развадовський. Згодом, з 2005-го року, всі стоматологічні установки в районі були замінені на сучасні, вдосконалені. На сьогодні наше районне ТСО – одне з кращих в Житомирській області за станом матеріально-технічного забезпечення, всі стоматологічні кабінети обладнані якісними комплексними установками, інструментарієм.
– Скільки на території району працює стоматологічних кабінетів, що відносяться до територіально-стоматологічного об’єднання?
– У районній поліклініці – 5, 11 – у ФАПах та амбулаторіях загальної практики сімейної медицини та 3 кабінети у школах. Об’єднання складається з двох відділень – лікувального, яким завідує лікар стоматолог-хірург вищої кваліфікаційної категорії Сергій Миколайович Чепюк, та ортопедичного – під керівництвом лікаря стоматолога- ортопеда вищої кваліфікаційної категорії Володимира Олександровича Лобаса. Поряд з ним пліч-о-пліч працює медична сестра Світлана Олексіївна Горач, яка з перших днів створення районної лікарні у 1975 році допомагає в роботі лікарям стоматологам вже понад 40 років. В усіх кабінетах стоматологічного профілю, які функціонують на території району, населенню надається висококваліфікована стоматологічна допомога. Штат об’єднання налічує 54 чоловіки.
– Розкажіть, будь ласка, про те, які послуги надаються пільговим категоріям населення у рамках державних програм?
– Наше об’єднання – неприбуткова бюджетна установа. Лікування та видалення зубів проводиться всім верствам населення району. Пільговим категоріям така допомога надається безкоштовно. Зокрема, безкоштовно проводяться всі види зубопротезування, за винятком дороговартісних технологій, як, наприклад, з металокераміки, золота.
Але потрібно зауважити, що з липня минулого року держава ввела скорочення пільг, залишивши пільгове протезування тільки для тих, хто отримує пенсію меншу за 1710 гривень. У нинішньому році верхня межа цієї суми складає 1930 гривень. Всі інші категорії населення мають оплачувати протезування повністю. Ми змушені були ввести платні послуги для тих, хто не має права на безкоштовне зубопротезування, причому у вартість входить тільки калькуляція, без закладення прибутку, на відміну від розрахунку вартості тих же послуг в інших стоматологічних об’єднаннях.
Здійснюємо безкоштовне зубопротезування жителям району, втім – відмінність від платного дуже суттєва. Справа у тому, що держава дає пільгу, але для безкоштовного протезування зубів застосовуються найдешевші технології. З одного боку, стоматологія – це галузь медицини, яка постійно модернізується, вдосконалюється, а з іншого – держава направляє нас у зворотньому напрямку. Виходить, що висококваліфіковані спеціалісти, лікарі вищих категорій змушені працювати з найдешевшою сировиною за застарілими технологіями, які за кордоном вже давно не використовують. Тому пацієнти самі обирають – ставити безкоштовні зубні протези, які довго не прослужать, тому що виготовлені за старими неефективними технологіями, або оплачують частково якісне сучасне зубопротезування.
– Який середній вік ваших пацієнтів?
– Це переважно люди після 50 років та пенсіонери. Користуючись нагодою, хочу звернутися до жителів Житомирського району: бажано звернутися до нас за лікуванням та протезуванням зубів до кінця цього року. Все йде до того, що районна медицина з наступного року переживе реорганізацію, реформування, і районне стоматоб’єднання, також, як і районна лікарня, буде фінансуватися з обласного бюджету. Можливо, вийде так, що всі жителі району змушені будуть отримувати стоматологічну допомогу в місті Житомирі.
Звичайно, після того, як наші лікарі вже стали практично сімейними лікарями, у нас діє виїзна форма допомоги, коли ми обслуговуємо лежачих пацієнтів на дому, і можна записатися на прийом до лікаря у зручний час, то після реформування навряд чи збережеться таке ставлення до пацієнтів – жителів району. Приміром, як потрапити на прийом у місто на 18.00, коли рейсовий автобус у якесь віддалене село після третьої години дня вже не приїжджає?
– Володимире Тимофійовичу, ви вже третє скликання є депутатом Житомирської районної ради. Чи допомагає статус депутата у роботі, зокрема як для керівника медичної структури?
– Так, звичайно. Кожного року всі керівники комунальних установ звертаються у районну раду з офіційними листами – проханнями надання окремих сум коштів з перевиконання районного бюджету, оскільки фінансування з державного бюджету недостатнє. Навряд чи на сьогоднішній день у наших сільських кабінетах були б сучасні стоматологічні установки для всього процесу лікування, якби не допомога з районного бюджету.
– Які діють програми для профілактики та лікування учасників антитерористичної операції?
– Учасники АТО обслуговуються безкоштовно, на полігонах працюють пересувні стоматологічні кабінети.
До слова, завідуючий відділенням нашого стоматоб’єднання Сергій Миколайович Чепюк був призваний у 2014 році на військову службу як майор запасу, потім надавав волонтерську медичну допомогу у зоні АТО.
– Якої думки ви, як лікар, про страхову медицину?
– Вважаю, що за нею майбутнє. Але за умови надання медичних послуг однаково високого ґатунку зі страховкою і без неї. За кордоном система медичного страхування продумана так, що це стимулює людину регулярно обстежуватися, берегти здоров’я. Можу судити хоча б з того, на якому рівні є надання стоматологічної допомоги: все робиться для того, щоб не вирвати, а зберегти людині зуб, застосовуючи новітні технології пломбування; видалення зубу трапляється дуже рідко.
– Володимире Тимофійовичу, у вашому робочому кабінеті на стінах – ціла «галерея» з кількох десятків різних нагород та відзнак за вашу професійну працю, високий фаховий рівень, що, без сумніву, свідчить про те, що тоді, у далекому 1967-му, ви вчинили правильно, обравши стоматологію справою свого життя. Тож бажаємо вам і надалі здобувати нові досягнення у професії, та бачити вдячні здорові усмішки ваших пацієнтів.
Інтерв’ю провела
Еліна СЕНЬ.

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.