Сьогодні: 25 червня 2022 року - субота

wordpress themes.

Валентина ІЛЬНИЦЬКА: «НЕ ТРЕБА БОЯТИСЯ НОВОГО!»

Інтерв’ю голови Тетерівської об’єднаної територіальної громади

Валентини Францівни ІЛЬНИЦЬКОЇ

– Валентино Францівно, які переваги ви бачите в об’єднаній громаді?

– Переваги в тому, що об’єднана громада сьогодні має власні структури, які є в районі. Це і відділ освіти, служба у справах дітей, сектор охорони здоровя, відділ культури. У Корчаку тривають роботи по облаштуванню центру надання адміністративних послуг. Плануємо залучити до його роботи нотаріуса, що це було зручно для громадян.

Мешканцям наших сіл вже не треба їхати в паспортний стіл, на місці ми їх і виписуємо,і приписуємо.

Створення територіальної громади надає можливість нам збирати податки на місці і через свої органи ними розпоряджатися. На місці завжди видніше проблему та шляхи її вирішення. Громада сама вирішуватиме, куди спрямовувати кошти і як розвивати власну територію. При цьому, одним з головних джерел наповнення бюджету є податок з доходів фізичних осіб, сьогодні це 60% цього податку і є перспективи залишати його повністю у місцевій громаді. Це ще дозволить вивезти з тіні заробітні плати, робити необхідні відрахування для соціального захисту громадян, а головне – покращить роботу власних органів влади, діяльність яких громада зможе відслідковувати і контролювати.

Мінрегіонбуд відібрав три наші проекти, які фінансуватиме державний фонд регіонального розвитку: це утеплення Тетерівської та Денишівської шкіл та спорудження модульної котельні у Денишівській школі. Вважаю, що нам надали перевагу, зважаючи на те, що ми обєдналися.

Ще одним плюсом є те, що об’єднана територіальна громала може отримати пряму субвенцію з державного бюджету, як на освіту (дошкільна, середня), так і на утримання закладів охорони здоров’я у зв’язку з тим, що вони повністю переходять з підпорядкування районної ради до об’єднаної територіальної громади. Як заохочення до об’єднання є передбачена законом фінансова підтримка у вигляді допомоги з державного бюджету на формування відповідної інфраструктури об’єднаної територіальної громади. В першу чергу, створення належних умов надання всього спектру адміністративних послуг громадянам, реалізація заходів програми соціально-економічного розвитку та будівництво доріг між населеними пунктами.

– Чи виникали кадрові проблеми при формування органів управління громади?

– Штат Тетерівської об’єднаної територіальної громади сформували з працівників сільських рад, які об’єдналися. Скептики помилялись, коли запевняли, що у нас не буде з кого набрати спеціалістів. Секретарі та бухгалтери сільських рад виявилися фаховими людьми і ми в цьому переконалися після формування бюджету-2016, який був погоджений у департаменті фінансів обладміністрації фактично без зауважень. По-друге, ніхто з колишніх працівників сільських рад не залишився без роботи, про що говорили опоненти нашого обєднання.

– Які повноваження мають старости?

– Колишні сільські голови стали старостами, їхні повноваження порівняно з сільськими головами значно розшилися. Зокрема, староста представляє інтереси жителів села у виконавчих органах територіальної громади; сприяє жителям села у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування; бере участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села… А ще він відповідальний за упорядкування сільських вулиць, разом з землевпорядником займається земельними питаннями, допомагає людям завезти дрова, організувати похорони, на плечах старости – усебічна допомога сільським мешканцям.

– Тобто страхи про те, що на село без сільради чекають якісь катаклізми, виявилися надуманими?

– Абсолютно. Староста якраз є тією посадовою особою громади, який буде сприяти у вирішенні людських проблем. Саме він буде здійснювати моніторинг за дотриманням прав і законних інтересів жителів села у сфері соціального захисту, культури, освіти, спорту, реалізації права на медичну допомогу та багато іншого.

– Чи зацікавила інвесторів Тетерівська об’єднана територіальна громада?

– Пропозицій надходить багато. У грудні минулого року у нас були представники американської кампанії, яка хоче на нашій території збудувати завод з виробництва гіпсокартону. Поляки пропонують створити виробництво з переробки сільськогосподарської продукції, зокрема, грибів та ягід. Поки що зупинилися на загальних домовленостях. Втілити у життя ці плани можна буде лише після того, як нам передадуть землі поза межами населених пунктів. Без цих земель ми не бачимо, як можна залучати інвестиції, розвивати бізнес та підприємництво.

До мене сьогодні приходять місцеві мешканці, які мають бажання вирощувати сільськогосподарську продукцію, але все залежить від землі, якою ми нині не розпоряджаємося.

Водночас територія нашої громади є привабливою для туризму, тому ми почали розробляти ідею залучення інвестицій в туристичний бізнес. Створення відповідної інфраструктури може дати поштовх для розвитку, наприклад, того ж спортивного гірського туризму у Денишах, куди приїздять екстремали чи не з усієї України.

Реформа фактично зводиться до того, що скільки об’єднана територіальна громада залучила коштів у вигляді податків, стільки вона може і витрачати на своє утримання та розвиток, що в сьогоднішніх умовах є одним з основних спонукань до залучення інвестиції на власній території.

– Як ставляться звичайні люди до діяльності територіальної громади?

– У нашу громаду входить 11 сіл, в яких проживає майже 7000 мешканців. Люди мають різні погляди щодо обєднання.Відвертих противників, як б сказала, немає. Хтось в очікуванні: що з цього вийде? Ми пройшли складний процес формування новоствореної громади, провели інвентаризацію, прийняли перший бюджет і можемо говорити, що крига скресла. Ми готові до повсякденної роботи для людей і маємо сподівання, що ці новації будуть для кожного на користь.

Не треба боятися нового. Днями я була присутня на зібранні людей, які живуть у трьох будинках поблизу колишньої звіроферми у Тетерівці. У них безліч проблем. Тут немає нормальної дороги, освітлення. Я пропоную: створіть ОСББ і розпочніть усе вирішувати самостійно, оберіть голову і працюйте. Але чомусь люди розгублені і у них виникає питання, як це може бути, що за ними ніхто не буде стояти. Якщо людина хоче щось змінити, вона обовязково це зробить. Чомусь часто ми порівнюємо, як живуть люди за кордоном і у нас і бідкаємося, що у нас щось не так. Найперше, треба змінити психологію, що хтось за нас буде вирішувати. Я не відмовляюся від відповідальністю за те, що відбувається в об’єднаній громаді і про це відверто говорю на зустрічах, при тому намагаюся багатьох переконати: можете щось зробити самі, робіть і не озирайтеся. Якщо вам необхідна допомога, звертайтеся, адже й для того ми обєдналися, щоб доказати, наскільки готові до змін. Ніхто крім вас не буде розчищати чагарники біля ваших осель, але якщо боїтеся і це зробити, тоді запрошуйте особисто мене і я стану поряд з вами і будемо робити це разом.

Інтерв’ю записав

Сергій МОТРИЧ

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.