Сьогодні: 16 травня 2022 року - понеділок

wordpress themes.

Антоніна ЧЕРНЯК: «НАША РОБОТА ПОВ’ЯЗАНА З ЗАХИСТОМ ПРАВ ДІТЕЙ»

Представництво ЮНІСЕФ в Україні вважає, що у нас достатньо високий рівень забезпечення прав дитини.

І справді, упродовж останніх років досягнуто певного прогресу у сфері соціального захисту дітей та сімей з дітьми, зокрема, підвищено розмір державної допомоги при народженні дитини, запроваджено державну допомогу при усиновленні дитини, створено єдину базу даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, збільшено виплати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вдосконалено процедуру усиновлення дітей тощо.
Але й водночас, на жаль, проблема дитячого сирітства з кожним днем залишається актуальною та болючою темою для нашого суспільства. Позитивним є те, що упродовж останніх років змінилися пріоритети державної політики: перевага надається вихованню у родині дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Про те, як забезпечуються права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі і на виховання та розвиток у сімейному оточенні, ми поговорили з начальником служби у справах дітей Житомирської райдержадміністрації А. П. Черняк.
– Антоніно Петрівно, скільки дітей-сиріт та таких, що позбавлені батьківського піклування, мешкають нині у Житомирському районі? Скільки дітей перебувають в інтернатах?
– На сьогодні у нас в районі на первинному обліку перебуває 222 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 89 відсотків дітей виховуються у сім’ях. Крім цього, троє дітей навчаються у професійно-технічних закладах, 10 – у спеціальних закладах за станом здоров’я, тому в загальноосвітніх школах-інтернатах – лише 13. Це переважно старшокласники, які відмовилися йти у прийомні родини. А раніше майже 50 відсотків були вихованцями інтернатів.
– Чи контролює держава умови життя і виховання дитини після її усиновлення, і які саме структури беруть на себе такі повноваження?
– Якщо контроль за дітьми, що перебувають під опікою, у прийомних сім’ях, будинках сімейного типу покладено на службу у справах дітей, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, частково на виконкоми селищної та сільських рад, то відповідальність за усиновлених дітей (їх на даний час 35) – закріплена за службою.
Усиновлення в межах нашої держави конфіденційне. Подружні пари з району, які не могли народити дітей, усиновили малюків, дали їм своє прізвище, по батькові, і виховують їх як рідних. Ці діти знімаються з обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але до досягнення повноліття перебувають під наглядом служби у справах дітей.
– Важливим напрямком роботи у сфері профілактики соціального сирітства, попередження дитячої безпритульності, бездоглядності є організація роботи, спрямованої на своєчасне виявлення дітей, які потребують уваги відповідних служб. Які заходи в цьому напрямку проводяться в районі службою у справах дітей?
– Дійсно, це досить важливий напрямок роботи, який потребує акумуляції зусиль всіх суб’єктів, які опікуються дітьми. Така взаємодія склалася в районі давно, тому, незважаючи на велику кількість дітей, яка перебуває на обліку в службі, всі сім’ї, в яких вони проживають, перебувають на постійному контролі. За планом проводяться спеціальні рейди спільно з Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представниками правоохоронних органів.
– Скажіть, будь ласка, чи надходять від мешканців району повідомлення про дітей, які постраждали від жорстокого поводження з ними в сім’ї?
– Від громадян повідомлення надходять, але, на щастя, не завжди підтверджуються. Переважно у випадках, коли подружжя розлучається і не може владнати свої матеріальні проблеми, заручниками таких ситуацій стають діти. У службу надають різні фото, описують жахливі історії, “правдивість” яких засвідчується односторонньо близькими родичами. У таких випадках питання виноситься на засідання комісії з питань захисту прав дитини, яку очолює голова райдержадміністрації, а членами є начальники структурних підрозділів, що опікуються дітьми. На засідання запрошуються всі учасники конфліктної ситуації і завжди приймається рішення в інтересах дітей.
– Як служба у справах дітей співпрацює з районним Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді?
– З Центром соціальних служб, що знаходиться у Новогуйвинському, у нас різні посадові обов’язки, але мета у нас спільна: захист прав та інтересів дітей. Тож працюємо у тісному тандемі.
– Ще однією важливою проблемою, яка вимагає першочергового вирішення, є забезпечення житлом дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Розкажіть, будь ласка, які заходи проводяться у цьому напрямку?
– З 2013 року в області і відповідно у районі діє Програма щодо забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. За час дії Програми виділено і освоєно 300 тисяч гривень. За ці кошти було придбано два соціальних житла для осіб з числа дітей-сиріт та було відремонтовано три помешкання, які на праві власності належать дітям цієї категорії. У 2016 році на дану Програму планується виділити 260 тисяч гривень.
– Антоніно Петрівно, в районі чимало зроблено у сфері захисту прав дитини, але чи є ще питання, які потребують вирішення?
– Звісно ж – проблеми, які стосуються захисту дітей, існують постійно і потребують щоденного вирішення.
Як ви знаєте, нещодавно створена Тетерівська об’єднана територіальна громада. На території цієї новоствореної громади проживають 14 дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування, та 17 дітей, що живуть у сім’ях, які потрапили у складні життєві обставини. Інформація про ці категорії дітей введена у Всеукраїнську Інформаційно-аналітичну систему “Діти” і є конфіденційною. Механізм щодо передачі окремим громадам цієї інформації ще не вироблений.
Так що попереду на нас чекає вирішення питань, пов’язаних з деякими реформами, і, як завжди – щоденна наша звична робота, пов’язана з захистом прав дітей.
Олена ВАЦЕК.

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.