Сьогодні: 17 травня 2022 року - вівторок

wordpress themes.

Ольга ОРЖЕХІВСЬКА: “МАЄМО ДОМОГТИСЯ ВІД ВЛАДИ МАКСИМАЛЬНОЇ ВІДКРИТОСТІ ТА ЧЕСНОСТІ”

Серед основних напрямків діяльності Громадської ради

при Житомирській районній державній адміністрації визначено конструктивне об’єднання довкола вирішення нагальних проблем соціально-економічного розвитку району.
Кореспондент “Приміського життя” запросив до розмови голову Громадської ради Ольгу Володимирівну Оржехівську.

– Ольго, наскільки ви можете впливати на прийняття рішень районною адміністрацією?
– Відповідною постановою Кабміну трохи змінено трактування щодо діяльності Громадської ради, зараз вона є дорадчим органом. Ми виконуємо функцію зближення громадськості з відповідним виконавчим органом.
– Чим визначається ефективність в діяльності Громадської ради?
– Сказати, що наша діяльність має велику ефективність і є значний прогрес, я не можу. Але ми не стоїмо на місці. Той склад громадської ради, який набув повноважень у минулому році, розпочинає активно себе проявляти.
По-перше, ефективність нашої роботи закладена в тому, що ми є. Ми контролюємо відповідні напрямки діяльності виконавчого органу. Якщо ця ефективність не настільки проявляється, через місяць-два ми зможемо повідомити громадськість про певні результати.
Так, до нас надійшло звернення про те, що водним об’єктом користуються неправомірно. Громадська рада з’ясовує, скільки сьогодні є на території району водних об’єктів, хто ними розпоряджається, на яких умовах здійснюється оренда.
Є кілька підприємств на території району, які виготовляють деревне вугілля і досить серйозно забруднюють повітря, завдаючи шкоди людському здоров’ю. Ці підприємства належним чином не зареєстровані. Виявивши ці підприємства, ми направили листи до екологічної інспекції. Але чомусь гальмується розгляд порушених нами питань. Напевне говорити не можу, однак складається враження, що хтось має певний інтерес в роботі таких підприємств.
Так само з масовою несанкціонованою вирубкою лісів. Нам говорять, що дерева хворіють і це передбачає санітарну вирубку. Ми хочемо дізнатися, яка хвороба вразила дерева, хто проводив лабораторні дослідження. Намарно. І лише через три місяці отримуємо відповідь. А протягом цього часу ліс рубали і вивозили деревину.
Тобто головний акцент в нашій діяльності ми ставимо також на питанні законності використання ресурсів.
Чому ми це робимо? До нас звертаються люди з сіл і ми реагуємо на їхні заяви.
– Але це справа правоохоронних органів.
– Люди більше довіряють громадськості, громадським активістам, аніж правоохоронцям чи органам влади.
– Сьогодні у громадській раді представлені найбільш активні представники різних організацій. На вашу думку, чи охоплені інтереси всієї громадськості району?
– Скажу відверто, з цих міркувань я й прийшла у Громадську раду та погодилася її очолити. Зараз потрібно працювати, щоб об’єднувати суспільство, консолідувати роботу громадськості. Ми залишаємо «двері відкритими» для будь-яких громадських ініціатив. Я знаю чимало активних представників організацій та спілок, які будуть долучатися до нашої роботи і ефективно працювати на розвиток нашого району.
Тому що на Майдані люди загинули, аби поміняти систему. Тому треба міняти систему, сам підхід, принципи роботи як керівних, так і структурних підрозділів усіх гілок влади, бо інакше не вдасться досягнути спільної мети в побудові демократичного суспільства.
У Громадській раді ми зібралися для того, щоб хоч трохи покращити середовище, в якому живемо, щоб боротися заради панування правди і справедливості. Я розумію, що коли ми максимально досягнемо цих результатів, тоді потреба в таких органах відпаде.
Ми хочемо бути тим місточком, який буде максимально зближувати людей з виконавчою владою. Щоб у людей не було боязні перед владою, щоб в черговий раз вони не кивали: все одно нічого змінити не вдасться.
Якщо у серпні минулого року ми спромоглися лише на два звернення, то вже з початку цього року цих звернень сім. Це означає, що громадська рада стає центром впливу і до нас звертаються, тому що вірять, що у проблемних ситуаціях ми можемо виступати арбітрами між владою і людьми.
Якщо говорити про членів Громадської ради в особах, то я хотіла б дати таке визначення: більшість — це чесні та порядні люди. А це і Юрій Бовсунівський, і Сергій Царьов, і Ігор Антонов, і Геннадій Краснобокий, я б їх назвала волонтерами громадянського суспільства у районі. Вони є справжніми патріотами та генераторами ідей.
– Погодьтеся, громадські активісти в першу чергу прагнуть задовольнити свої певні амбіції.
– Не згодна з вами. Це люди, які з власної ініціативи займаються дітьми в напрямку спортивного виховання. Це люди бізнесу, які втомилися від свавілля влади, хочуть чесно працювати і створити можливості для інших. Це люди, у яких ростуть діти у цій країні і які мають бажання привнести зміни хоча б в межах свого району.
– Чому громадський контроль над діями влади не дає бажаного ефекту? Чи не щодня ловлять хабарників, корупція ніяк “не відцвітає”…
– Природу корупції створюють самі люди, їхня байдужість до майбутнього. Коли у людини є своє «я», вона чітко усвідомлює, що має все бути по закону, по справедливості. Будь-який чиновник – це найманий менеджер, найнятий людьми, суспільством для виконання певної роботи, і за те вони платять йому заробітну плату. Не прості люди зобов’язані чиновнику, а чиновник людям. Як не пафосно звучить, це його прямий обов’язок – служити народу.
Коли ми усі разом зрозуміємо, що маємо власну гідність, гордість, тоді корумпована складова у наших діях просто зникне.
– Чи готові ви до конфлікту з владою?
– Ми готові до співпраці. У будь-якому разі, нам треба сідати за стіл переговорів і домовлятися. Адже в суспільстві багато чого змінилося. У нас, ви знаєте, про людей згадують переважно під час виборів, запитують про проблеми, обіцяють їх вирішити. Коли влада приходить, вона чомусь забуває про людей і надає перевагу у спілкуванні іншій владі. Це ми спостерігаємо в процесі децентралізації. Чиновники говорять між собою, людей обурює те, що з ними на предмет адміністративної реформи не спілкуються і вони не обізнані в тому, куди їх приєднують і що з того буде. Сподіваюся, що ті, хто прийшов до влади на місцях нині, мають добрі наміри і розуміють потреби людей, а тому конфліктів поменшає.
Ми закликаємо людей, щоб вони стали більш активними, щоб самі проявляли свою позицію, були ініціаторами змін.
– У такому разі, чи немає спроб з боку влади прикритися громадськістю для “протягування” певних рішень?
– Зробити це з нинішньою Громадською радою буде вкрай важко, я впевнено можу сказати, що це неможливо. Якщо буде прояв прикрити чиїсь інтереси Громадською радою, або назріє конфлікт, про це будуть знати усі.
– Як реагують звичайні люди на вашу діяльність?
– Дуже багато не знають про те, що такий громадський орган взагалі є, хто ми такі і для чого. Коли з людьми говориш, що ти не чиновник, а громадський діяч, люди починають слухати і довіряти. Говорять відкрито про наболіле. Та коли ми просимо їх викласти усе у заяві на нашу адресу, люди чомусь відмовляються. Можливо, бояться, я цього напевне сказати не можу.
Досягти максимальної відкритості, чесності з боку владних інституцій по відношенню до людей — це, мабуть, головне наше завдання.

Інтрев’ю записав
Сергій МОТРИЧ

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.