Сьогодні: 26 червня 2022 року - неділя

wordpress themes.

ЧОМУ КОРОВА ЗНИКАЄ З СІЛЬСЬКОГО ПОДВІР’Я?

Із статистичних даних, які було сформовано відповідно до звітності існуючими в районі…

сільськогосподарськими суб’єктами, стає в черговий раз очевидним той факт, що, як з боку держави, так і самих керівників аграрних формувань особливого і такого необхідного інтересу до розвитку тваринницької галузі не з’явилося.
Прикро? Не те слово. Навіть дуже прикро… Прикро не від того, що як держава, так і окремі керівники не вбачають очевидної і перспективної вигоди від виробництва тваринницької продукції, її переробки та можливостей, що відкриваються по її реалізації на європейських та азійських, і не тільки – ринках, а прикро від того, що на місцевому рівні майже не залишилося важелів сприяння тим, хто цього потребує, доводячи свою фаховість економічними і самодостатніми показниками виробництва та продуктивності. Посприяти тим керівникам, які, маючи не повністю задіяну матеріально-технічну базу, здатні розширяти обсяги виробництва тваринницької продукції і знають, як це зробити, не порушуючи природно-екологічного балансу територій.
Фінанси – не на першому плані
Жоден із тих небагатьох керівників, що прагнуть до розширення обсягів виробництва та досягнення європейського рівня якості вироблюваної ними тваринницької продукції, не веде насамперед діалогу про фінанси.
На першому плані таких керівників хвилюють можливості розширення обсягів оренди сільгоспугідь з метою формування власної, значно дешевшої кормової бази.
Надто прикро, але на сьогодні раніше існуючі повноваження, які могли сприяти і сприяли розширенню виробничих обсягів, у органів місцевої влади і органів самоврядування успішно «забрано» і передано до відповідного обласного органу – управління Держземгеокадастру. Структури, яка впродовж багатьох років перебуває в стадії реструктуризації і жодним чином не переймається за показники поліпшення соціально-економічного життя селян.
Поголів’я зменшується.
Які причини?
По-людськи, боляче нині називати ці жалюгідні цифри, які стосуються наявного в районі поголів’я великої рогатої худоби, яка ще є в окремих аграрних формуваннях. Так, на початок 2016 року кількість поголів’я ВРХ є не більшою від 600 голів, з якого всього 295 корів.
У минулому році на 40 корів було зменшено стадо корів у ТОВ «Вертокиївка», на 120 голів у ПП «Миролюбівське» і на 12 голів у ФГ «Шателюк».
Які цьому всьому передували причини? – Різні. І, разом з тим, напевно, важливі. За будь-яких умов нинішні керівники є власниками своїх рішень.Часто-густо, вони були і є майже з виправданим (на рівні фаховості і далекоглядності самих керівників) підґрунтям. Чи варто про них говорити?
Напевно, що так. Але нижче, а зараз не про них і не про подібні до них.
Декілька років тому на території району, зокрема у Луківській сільській раді, розпочало свою діяльність ФГ «Лука-Агро», головою якого є Андрій Вікторович Якімець – молодий, стрункий син працелюбних батьків-селян.
На початок 2016 року в цьому господарстві є близько 140 голів великої рогатої худоби, з яких 24 корови. Від кожної з цих корів впродовж 2015 року в середньому надоєно по 4854 кг молока. Приріст виробництва молока на одну корову в порівнянні до 2014 року склав 1971 кг, що відповідає 168,4 %. Загальний річний обсяг надоєного молока становить 116,5 тонн, що на 47 тонн більше проти 2014 року. Зазначений обсяг виробництва молока забезпечує річну потребу в цьому продукті 1346 осіб.
Вихід приплоду відповідає 100 %, а добові привіси молодняку ВРХ відповідають 715 грамам.
Щодо добових привисів у свинарстві, то вони в середньому були на рівні 974 грамів.
Відгодовуючи молодняк ВРХ та свиней, фермерським господарством було реалізовано у 2015 році зазначеної продукції живою вагою у 180 тонн. В порівнянні із 2014 роком, це на 46,7 % більше. Чи не варто рахуватися з такими показниками? І чи не є гріхом такому господарству не сприяти?…
В силу існуючих обставин, що в більшості своїй є корпоративними, не вдається досягнути бажаних показників виробництва у ТОВ « Вертокиївка», яке в не далекому минулому займало лідируючі позиції в частині виробництва тваринницької продукції.
За результатами діяльності товариства, у 2015 році загальна кількість ВРХ на 1.01.2016 року зменшена на 200 голів і, як уже згадувалося, стало меншим на 40 голів і дійне стадо.
Забезпечуючи реконструкцію тваринницьких приміщень, товариство впродовж 2015 року знову було в «пошуку» придбання продуктивних нетелів молочного напряму чорно-рябої породи. Відверто: сьогодні такого поголів’я на реалізацію, по великому рахунку, вже майже немає. А якщо і є, то лише для власних потреб. На жаль, це правда. Придбання потенційно продуктивного нетеля є проблематичним.
В той же час, валове виробництво молока в товаристві збільшено на 38,4 %, або на 250 тонн в порівнянні до минулого 2014 року. Із 3,1 тис. кг у 2014 році до 5,5 тис. кг молока у 2015 році забезпечено середній надій від 1-єї корови. Це рівень 179,4 %, що відповідає натуральному приросту у 2,4 тис. кг.
Добові (в середньому) прирости великої рогатої худоби на відгодівлі в цьому товаристві склали 1,1 кг. Напевно, це є самодостатній рівень продуктивності.
За будь-яких умов, особливої уваги у веденні свинарства – забезпеченні потреби у високопродуктивному молодняку свиней заслуговує ТОВ «Екогенетикс». Рівень організації ведення діяльності не потребує окремих позитивних коментарів. Показники виробництва і продуктивності говорять самі за себе, і про них дещо нижче. А щодо діалогу в частині професіоналізму, то для цього є відкритими Ю. В. Розанов (співвласник і генеральний директор) та О. С. Селезньов (виконавчий директор).
Утримуючи 1200 свиноматок, в цьому товаристві забезпечено вихід приплоду в кількості, близькій до 20 тис. гол., що на 11,5 % більше проти відповідного показника 2014 року. А жива вага вирощених свиней, за підсумками роботи в 2015 році, становить більше від 555 тонн, що на 202 тонни (157,5%) більше минулорічного рівня. І, за оцінкою згаданих керівників, потенціал нарощення обсягів виробництва далеко не вичерпаний.
Як і у ФГ «Лука-Агро» так і у ТОВ «Екогенетикс» основною перепоною на шляху до розширення обсягів виробництва є ускладнена можливість в отриманні для орендного використання більшої кількості земель сільськогосподарського призначення.
Створення оптимальної власної кормової бази з одного боку забезпечувало б відносну незалежність, а з іншого – сприяло б зниженню собівартості, що в результаті і створювало б передумови до нарощення обсягів виробництва.
Відповідної шани та поваги заслуговує керівник ФГ «Миколай» М. С. Кузьменко та очолюваний ним трудовий колектив. У 2015 році господарством на продовольчий ринок країни було доставлено більше 7,8 млн. шт. перепелиних яєць, що на 470 тис. шт. більше проти 2014 року. І це при тому, що в порівнянні до базового 2014-го року кількість поголів’я птахів у господарстві була меншою майже на 5 тис. гол. Проблеми цього господарства не відрізняються від попередніх.
Результати та перспективи
В цілому, за попередніми підрахунками, об’єм виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах і фермерських господарствах району становить 1280,1 тонни, що на 128,7 тонни або на 9,1 % менше проти 2014 року. Середній надій від однієї корови в межах 3,7 тис. кг, що на 1,1 тис. кг більше від такого показника минулого 2014 року.
Проти 2014 року, в році, який щойно минув, реалізовано на 113,7 тонни менше живою вагою м’яса ВРХ та свиней. Всього 369,1 тонни.
Щодо вирощування худоби, то цей показник за підсумками 2015 року більший від 711 тонн. Приріст проти 2014 року становить 157,3 тонни, (128,4%).
І наостанок.
Надто важко підібрати ті слова (переконання, а може аргументи, – не важливо) які б хоча б на мить (поки що) потривожили душі селян – власників сільськогосподарських угідь, орендодавців, в тій її частині, що прийшла пора надавати в оренду свою власну землю тому, хто здатен використовувати її по-нашому, по-дідівськи, щороку здобрюючи її органічними добривами, а не встеляючи її сотнями тонн мінеральних добрив, основне призначення яких, стимуляція в забезпеченні отримання високого врожаю. Без перебільшення, така пора давно настала.
В. ОРЖЕХІВСЬКИЙ, начальник управління АПР Житомирського району

Будь ласка, поширюйте цей запис в соцмережах:
Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.